Close

Kilo verirken sağlıklı olmasını sağlayacak 8 yol

Yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam tarzı ya da sağlık sorunları… Nedeni ne olursa olsun fazla kilolardan kurtulmanın yolu, yapılan şok diyetlerin aksine bazı püf noktaları uygulamaktan geçiyor.

1- Aç kalmayın

Aç kalmak kilo vermenize yardım etmez. Kilo verebilmek için metabolizma hızınızın düşmemesi gerekiyor. Aç kalmak, metabolizma hızını düşürür ve yaktığınız kalori azalır. Kilo vermek için aç kalmak yerine besleyici ve tok tutucu besinlere yönelmek gerekir.

2-Gerçekçi hedefler belirleyin

Herkes fazla kilolarından olabildiğince çabuk kurtulmak ister. Fakat kilo vermek sabır gerektiren bir süreç işidir. Önünüze başaramayacağınız hedefler koyup kendinizi baskı altına sokmamalı; kilo vermenizin önündeki gerçek engelleri tespit ederek doğru bir

3-Hareketinizi arttırın

Gün içindeki hareketinizi arttırarak fazladan 200-300 kalori yakabilirsiniz. Daha önce düzenli spor yapmadıysanız ağır egzersizlerden size zarar verebilir. Yüksek efor isteyen fiziksel aktiviteler yerine günlük hayatınızdaki küçük alışkanlıklarınız değiştirerek işe başlayabilirsiniz.

4-Bol su için

Organlarımızın düzenli çalışabilmesi ve toksinlerin vücudumuzdan atılabilmesi için su tüketimi çok önemlidir. Günlük su ihtiyacı kiloya, yaşa, cinsiyete göre değişiklik gösterebilir . Su kalorisiz bir içecektir. Öğünler arasında ve öğünlerden yarım saat önce su açlık hissinizi köreltebilir. Vücudumuzdaki yağların yakılması için de su gerekiyor. Uzmanlar günde 2,5-3 litre suyun sağlıklı olduğunu belirtiyor.

5-Bahane üretmekten vazgeçin

Kazanç sağlamayacaktır. Kilo vermek için harekete geçmeli ve kararlı davranmalısınız. Bahanelerle yerinizde saymak yerine yola çıkın ve hedefinize doğru ilerleyin.

6-Stresten uzaklaşın

Kilo verme süreci, başlı başına bir stres kaynağı olsa da başarılı olabilmek için stres düzeyinizi kontrol altına alabilmelisiniz. Araştırmalara göre kısa süreli stres iştah üzerinde azalma etkisi yaratırken uzun süreli stres durumu ters etki göstererek iştahı arttırıyor. Bununla birlikte stresin harekete geçirdiği bazı hormonlarla vücut tehlike uyarısı algılıyor ve korunma amaçlı olarak yağ depolamaya başlıyor.

7-Profesyonel yardım alın

Uzman kontrolünde değerlendirme yapmak sağlığınızı koruyabilmek açısından önemlidir.Hekiminize danışarak kilo vermenizin önünde duran tıbbi etkenleri tespit edebilirsiniz. Diyetisyeniniz hekiminizin ulaştığı sonuçlar doğrultusunda tamamen size özel bir beslenme ve sağlık programı hazırlayacak; kontrollü ve sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

8- Sağlıklı beslenin

Gıdalardan aldığınız protein, yağ ve karbonhidrat miktarını dengelemelisiniz. Tek besin grubunu öne çıkarıp diğerlerini ihmal eden sağlıksız diyetler size uzun vadede başarısızlık ve sağlık sorunları getirecektir.

scroll to top