Close

Diyette leblebinin 7 faydası

Yaz geldi acilen kilo verip o çok beğendiğiniz bikiniye ve elbiseye gönül rahatlığı ile girmeniz lazım. Bir çok diyet yaptınız ama sonu hep hüsran mı? Peki kalorisi çok az olan leblebiyi denediniz mi?

Diyette leblebinin yararları nelerdir?

Besin değeri oldukça yüksek olan nohutun, işlenerek sevilen bir kuruyemiş haline gelmesiyle oluşan leblebi içerdiği yararlı lifler nedeniyle diyetlerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. İşlenen leblebi iki şekilde sunulur. Sarı leblebi ve beyaz leblebidir. Kabukları soyulana sarı leblebi, kabukları soyulmadan kavrulan leblebi de beyaz leblebidir. Uzmanların en çok önerdiği leblebi kabuğu soyulmamış besin değeri azalmamış olan beyaz leblebidir. Ortalama yarım çay bardağı için 70 kalori sahibi leblebi diyetlerin ek gıdası olarak kullanılabilir.

Leblebinin yararları

  • Bağırsaklara iyi gelmesiyle bilinir.
  • Mide suyunu emer.
  • Mide ekşimesine iyi gelebilir.
  • Uzun süre tokluk hissi verir.
  • Zayıflamaya yardımcı olur.
  • Kabızlığa iyi gelir.
  • Kan şekerini düzenlemede yardımcı olabilir.

Diyette leblebi kullanımı

Diyetlerde en önemli unsur sağlıklı kilo vermek olmalıdır. Sağlıklı kilo verirken aç kalmamak hepimizin hayalidir. Bunun için ek gıdalara ihtiyaç duyulabilir. Leblebi tam da bu döneminizde size yardımcı olurken kilo vermenize de katkı sağlayabilir. Yararlarında saydığımız tokluk hissi sizi gün içerisinde acıkmamanızı sağlayacaktır. Yarım çay bardağını göz önüne alırsak 70 kalori olan leblebi uygun bitki çayları ile daha etkili olacaktır. İçeceğiniz türk kahvesi, yeşil çay, ayran, kefir gibi diyete uygun içeceklerden yararlanabilirsiniz. Gün içerisinde ara öğünlerde saydığımız zayıflamanıza uygun içeceklerle kuruyemiş tercihinizi bu kalorisi düşük olan ve besin değeri iyi olan leblebiden yana kullanabilirsiniz. Hem diğer kuruyemişlere göre düşük kalorisi ile almanız gereken kalori miktarınıza uyacaktır hemde bir sonraki öğüne kadar acıkmamış olabilirsiniz. Leblebiyi kullanırken şu an piyasada bulunan soslu, tuzlanmış, şekerleme şeklindeki leblebilerden uzak durmalısınız en azında diyet sürecinizde bu leblebiler size yarar sağlamaktan ziyade kilo almanızı bile sağlayabilir.

scroll to top