Close

Yoğurt diyeti ile sağlıklı ve hızlı kilo vermenin formülü

Zengin besin ögelerine sahip yoğurt, doyurucu ve besleyiciliğiyle diyetlerde çokça kullanılmakta olup, özellikle yoğurt diyeti de yapmak mümkün. Yüksek oranda kalsiyum ihtiyacı karşılaması dolayısıyla sağlıklı beslenme için önemli bir maddedir yoğurt. Sağlıklı beslenme düzeni için günlük olarak ortalama 1 kase kadar tüketilmesi önerilir. Bu kadar önemli bir besin maddesi oluşu farklı kullanımlarla yoğurttan daha fazla faydalanma çalışmaları yapılmasına yöneltmiştir ve sonuç olarak ‘yoğurt diyeti’ ve hatta ‘yoğurt detoksları’ çıkmıştır ortaya.

Yoğurdun besin değerleri

Tüm süt ve süt ürünleri gibi en çok kalsiyum ihtiyacı için tüketilse de pek çok vitamin ve besin değerlerine sahip olan yoğurt,süt ürünleri arasında en çok tüketilen ve sevilen ürünlerin başında gelir. Yüksek miktarda içerdiği kalsiyum, herkesin bildiği gibi kemik gelişimi, dişler ve kemik erimesine karşı da kesinlikle etkili bir maddedir. Kalsiyumun yanı sıra; B vitaminleri, riboflavin, fosfor, magnezyum, potasyum gibi vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok maddeyi barındırmaktadır. 1 kâse yoğurt günlük ihtiyaçların; potasyum için %18’ini, fosforiçin %38’ini ve magnesyum için %12’sini karşılayabilecek kadar zengin bir besindir. İçerdiği riboflavin ve B12 vitamini sayesinde kalp hastalıklarına karşı etkilidir.

Ayrıca bu zenginlikleriyle birlikte lifli bir yapıya sahip olmasa da büyük oranda tokluk hissi yaratmakta ve hatta doyurucu olmak da fazlasıyla etkilidir. Bu özelliğinden dolayı diyet yapan kişilerin ara öğünolarak çok tercih ettiği besindir yoğurt.

Yoğurtun diyetteki yeri

Yoğurt sahip olduğu çeşitlilik sayesinde pek çok özellik sergileme konusunda başarılıdır. Özellikle diyetlerde önerilen probiyotik yoğurtlar, sindirim sistemine sağladığı faydalarla bilinmektedir. Evde yapılan yoğurtlar hem daha sağlıklı hem de kesinlikle probiyotik olduğundan daha fazla tercih edilmektedir. Probiyotik yoğurtta mevcut olan ‘Lactobacillus’ ve ‘Bifido’ bakterileri sayesinde bağırsakta oluşan ‘irritabl’ sendromuyla başa çıkma da etkilidir. Sindirim sistemindeki etkileri sayesinde hem sağlıklı bir sindirim sistemini hem de daha az yeme duygusuna yardımcı olan yoğurt, bağırsakları temizlemede ve kabızlığa karşı duruşuyla kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Knoxville Üniversitesinde yapılan bir araştırma; kilo vermek için kalsiyum alımının fazla olması, gerektiğini ortaya koymuştur. Kalsiyum miktarı fazla olan ürünlerin tüketimi arttığında alınan yağın az olması ve kalsiyumlu ürünlerin yağ yakımındaki yardımıyla kilo vermenin kolaylaşacağı ve daha sağlıklı bir vücuda ulaşmayı sağlayacağını belirtmiştir.

Örnek bir yoğurt diyeti

  • İlk gün; 5 adet haşlanmış patates ve 6 kâse yoğurt (sade),
  • İkinci gün; 120 gr haşlama veya ızgara tavuk ve 6 kase yoğurt (sade),
  • Üçüncü gün; 120 gr kırmızı et ve 6 kase yoğurt (sade),
  • Dördüncü gün; 150 gr taze balık ve 6 kase yoğurt (sade),
  • Beşinci gün; Meyve ve Sebze ve 6 kase yoğurt (sade),
  • Altıncı gün; yoğurt,
  • Yedinci gün; maden suyu ve yoğurt.

Miktarlar ve günlerin yeri değiştirilerek uygulanabilen bu diyet sağlıklı ve hızlı sonuca ulaşmaya yardımcıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top