Close

Protein diyeti nedir, nasıl yapılır?

İnsanlar kilo verme sürecine girdiklerinde genelde çok hızlı sonuçlar almak isterler. Her ne kadar vücudun dengesi için daha yavaş kilo vermek sağlıklı olan durum olsa da bazı diyetler doğru şekilde yapıldıklarında istediğimiz sonuca hızlıca ve zararsız ulaşmamızı sağlayabiliyor. Protein diyeti de uzun süre tok tutma özelliğinden bu diyetlerin başında geliyor.

Protein içeren yiyecekler glisemik indeksi de düşük olan, dolayısıyla hemen acıktırmayarak kan şekerini de dengede tutan besinlerin başında geliyor. Protein diyeti, özellikle spor yapanlar ve kısa sürede kilo verip formda kalmak isteyen kişiler tarafından tercih ediliyor. Çünkü bu diyette verilen kilolar aynı hızda geri alınmıyor.

Protein diyeti nedir?

Bu beslenme şeklinde karbonhidrat ve şekere kesinlikle yer verilmiyor. Yağ açısından düşük, protein açısından ise zengin olan et, tavuk, süt, yoğurt, balık,yumurta tercih ediliyor. Protein diyetinin diğer şok diyetlere göre farkı ise ödem attırmayıp yağ yakmasından kaynaklıyor. Aynı zamanda bu besinler metabolizmanın hızlı çalışmasını da sağlıyor.

Proteini yüksek besinler kas dokularını koruyor ve kas kütlesi yüksek olan kişiler daha kolay kilo kaybediyor. Vücudun karbonhidrat ve yağları yakmak için harcadığı enerji protein yıkımlarında iki katına çıkıyor.Böylece de kalori yakımı kolaylaşmış oluyor. Bu diyeti yapmak isteyen kişilerin ise başlamadan önce doktora danışmaları gerekiyor.

Protein diyeti 3 günlük diyet listesi

1. gün

Kahvaltı: Güne 1 bardak alkali su içilerek başlanıyor(limonlu-naneli). 3 yumurtanın beyazı ve 3 kaşık yulaf ezmesiyle hazırlanan omlet, bol yeşillik,3-4 çiğ yeşilbiber ve şekersiz çay yeniyor.

Öğlen yemeği: Yağsız kıyma ile hazırlanmış 4 adet köfte ve bol yeşillik.

Ara öğün: 10 tane çiğ badem ve bir kase yağsız yoğurt.

Akşam yemeği: Herhangi bir çorbadan bir kase ve yine yeşil salata.

2. gün

Kahvaltı: Gün yine 1 bardak alkali su ile başlıyor. Sonrasında 1 adet haşlanmış yumurta, lor peyniri, bol yeşillik ve yeşil çay tüketiliyor.

Öğlen yemeği: 120 gram herhangi bir ızgara balık ile bol yeşillikli salata.

Ara öğün: 3 tane ceviz

Akşam yemeği: 1 kase mercimek çorbası yanında salata.

3. gün

Kahvaltı: 1 bardak alkali su. 3 yumurta, 1 kaşık lor peyniri ve bol maydanozdan hazırlanan omlet, yeşilbiber, şekersiz çay içiliyor.

Öğlen yemeği: ızgara tavuk göğsü yanında yeşil salata

Ara öğün: 1 bardak ayran

Akşam yemeği: 5 kaşık yulaf ezmesi, 1 ceviz, 1 kivi, 1 çay kaşığı tarçın, 1 çorba kaşığı buğday rüşeymi ile hazırlanan 1 kase yoğurt.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top