Close

Ses kısıklığına iyi gelen yöntemler

Zaman zaman aslında hepimizin sesi kısılmaktadır. Bazen öyle bir hale gelir ki,sesimizi tanıyamaz oluruz. Ses kısıklığı endişe edilecek bir sorun değildir fakat gün içerisinde sosyal hayatlarımızda oldukça rahatsız edici bir hale gelebilmektedir. Özellikle mevsim geçişleri ile birlikte ses kısılması sorunu neredeyse çevremizdeki herkes tarafından yaşanmaktadır. Genellikle bağırmaktan veya soğuk algınlığı sebebiyle sesimiz kısılır.Fakat başka başka sebeplerden de ses kısıklığı yaşanabilmektedir.

Sesimiz neden kısılır?

Gün içerisinde fazla bağırdıysanız sesiniz kısılabilir. Uzun süreli ve yoğun olarak sigara kullanımı gibi durumlarda da seste kısılma yaşanabilmektedir. Aynı şekilde uzun süreli ve yoğun alkol kullanımı gibi durumlarda da seste kısılma yaşanabilmektedir. Soğuk algınlığı yaşıyorsanız muhtemelen sesiniz de kısılacaktır.Uzun sürede ve çok sesli şekilde konuştuysanız da sesiniz kısılabilir. Havasız bir alanda kaldıysanız eğer ve aynı şekilde kirli havayı da soluduğuysanız da sesinizde kısılma sorunları yaşanacaktır. Özellikle ses sanatçısı olan kişilerde yanlış ses kullanımı da seste kısılma sorununa yol açabilmektedir. Özellikle boğaz reflüsü şikayeti yaşıyorsanız ve gün içerisinde baharatlı besinler tükettiğiniz halde sesiniz kısılacaktır. Bir takım nörolojik hastalıklar da ses kısılması sorununa yol açabilmektedir. Midede bulunan asidin yemek borusuna yapışması durumu da ses kısılması sorununa yol açan bir diğer sebeptir.

Ses kısılması nasıl geçer?

Ses kısılması sorununa bitkisel ürünler ile çözüm bulabilirsiniz. Fakat yinede hem endişelerinizin geçmesi açısından hem de her şeye rağmen ses kısılması sorununa çözüm bulamadıysanız bir uzman doktor tarafından muayene edilmeniz gerekmektedir. Bağırmadan kaynaklı ses kısılması yaşıyorsanız şayet, gün içerisinde ve akşamları ballı ılık süt içerseniz sesiniz bir iki güne düzelecektir. Ses kısıklığı süresince sigara ve alkol kullanımından uzak durmanız da sesinizin eski haline dönmesinde büyük miktarda yardımcı olacaktır. Anti-bakteriyel içerikli besinler tükettiğiniz halde de sesiniz eski haline dönecektir.Baharat kullanımından uzak durmanız gerekmektedir. Acı ve çok tuzlu yemekleri de tüketmemenizde fayda vardır. Gazlı içecekler tüketmek de aynı şekilde ses kısılmasına sebebiyet verdiği için gazlı içeceklerden de uzak durmanız gerekmektedir. Ilık ıhlamur çayı demleyip içerisine bal ve limon eklerseniz, sesiniz eski haline dönecektir. Anti-bakteriyel içerikli bir besin olması sebebiyle sarımsak da ses kısıklığı süresince iyi gelecektir.Sarımsağı direk olarak tüketebilirsiniz. Veya yoğurdun içerisine katarak tüketebilirsiniz. Tüm bunlara rağmen ses kısılması sorununuz hala devam ediyor ise bir uzman doktordan yardım almanızda fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top