Close

Kulak ağrısı nedenleri ve tedavisi

Zaman zaman hepimizin kulağında ağrı olabilmektedir. Bu ağrılar bazen anlık ve geçici olabildiği gibi, bazen de daha büyük sorunların habercisi olabilmektedir. Kulak ağrısı hafife alınmaması gereken problemlerden biridir. Yaş ilerledikçe kulakta ağrı olması ihtimali de artmaktadır. Ama tabi gençlerde de zaman zaman kulak ağrısı görülmektedir. Kulak ağrınız olduğunda ağrının süresine dikkat etmek gerekir. Eğer kulak ağrısı 12 saatten fazla sürüyor ise bir uzmana başvurmak gerekir.

Kulak ağrısı neden olur?

Kulak ağrısı çoğunlukla kulağın orta kısmında bulunan östaki borusunun tıkanması sebebiyle oluşur. Kulak ağrısı problemi yaşlılarda ve çocuklarda daha sık görülmektedir. Tıbbi nedenleri olabileceği gibi tamamen sosyal hayatınıza dair bir şeyler ile de ilgili oluşabilmektedir. Örneğin uçak yolculuğu yaptıysanız kulak ağrısı problemi yaşayabilirsiniz. Stresli bir günün ardından da kulak ağrısı problemi yaşayabilirsiniz. Gürültülü ortamlarda çalışıyorsanız veya o güne özel gürültü bir ortamda bulunduysanız gün sonunda kulak ağrısı problemi yaşayabilirsiniz. Kulak temizliği yaparken dikkatli davranmak gerekir. Şayet dikkatli davranmadıysanız ve kulaklarınıza zarar verdiyseniz, bu da kulak ağrısı sorunu yaşamanıza sebep olur. Diş ağrısı sorunu yaşayan insanlarda özellikle kulak ağrısı problemi görülür. Diş ağrıları da kulak ağrısı yapmaktadır. Kulak iltihabı sorunu yaşıyorsanız muhtemelen kulaklarınız ağrıyacaktır. İltihap problemleri de kulak ağrısı yapar. Çene ağrısı sorunu yaşıyorsanız da aynı şekilde kulak ağrısı yaşamanız muhtemeldir.

Kulak ağrısı nasıl geçer?

Halk arasında sakız çiğnemenin kulak ağrısına iyi geldiği söylenir ve bu gerçekten de doğru bir öneridir. Kulak ağrısı problemi yaşıyorsanız sakız çiğnemek gerçekten ağrıya iyi gelecektir. Bulunduğunuz odayı havalandırın, dik oturun bunlar da ağrıya iyi gelecektir. Bol sıvı tüketin. Sigara kullanımından ve sigara dumanından uzak kalmaya çalışın, ağrınız geçecektir veya hafifleyecektir. Esnemeye çalışın, esnemek de kulak ağrısını hafifletir. Kulak kepçenizi tutarak ufak ufak hareketler ile oynatmaya çalışın. Bu hareket de kulak ağrısı için birebirdir. Burnunuzu iki parmağınız ile tutup sıkıştırın, daha sonra önceden almış olduğunuz nefesi genzinize doğru hafifçe üfleyin. Ufak bir kulak açılması sesi duyacaksınız. Ve bu açılma sesinden sonra kulağınızda hissettiğiniz ağrı da geçecektir. Bol bol dinlenmeye çalışın. Doktorunuza danışmadan herhangi bir kulak damlası kullanmayın. Özellikle kış ayındaysanız dışarı çıkarken kulağınızı soğuktan koruyacak bir şey kullanın. Tüm bunları yapmış olmanıza rağmen hala kulak ağrısı şikayetiniz devam ediyor ise bir uzman doktor tarafından muayene edilmeniz sizin için iyi olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top