Close

Karabaş otunun 6 faydası

En çok bilinen şifalı bitkilerden biri olan lavanta ile aynı aileye ait karabaş otu, ülkemizde‘yalancı lavanta’, ‘gargan’ ve ‘keşiş otu’ olarak da bilinmektedir.

Cilt sağlığına faydaları

Karabaş otu birçok cilt problemini ortadan kaldırmaya yönelik faydaları bulunuyor. Açık yaralara dezenfekte etmekte ve iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır.Yaşlanınca artan kırışıklıklara bir nebze de olsa engel oluyor. Bunun yanında kadınlar kozmetik amaçlı ve cilt bakımında da karabaş otu kullanıyor.

Kan sağlığı

Karabaş otunu kaynatıp içmek kan hücrelerinin sağlığı için oldukça faydalıdır.Kandaki oksijen taşıyan hücrelerin sağlığı için de oldukça yararlıdır.

Saç sağlığı

Kadınların en çok önem verip baktığı saçlar içinde karabaş otu çözüm yolu oluyor. Saç dökülmelerine, sert saçları yumuşatmaya ve saçların doğal bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Kafada meydana gelen kepek oluşumu önlüyor.

Yanık tedavisinde

Karabaş otunun dezenfekte özelliğinden dolayı oluşan yaranın iyileşmesini hızlandırıyor ve leke oluşumunu engelliyor. Bunun yanı sıra ellerde topuklarda oluşan çatlaklara karabaş otunun yağını sürüldüğünde etkili sonuç elde ediliyor.

Uyku problemini giderir

Karabaş otunda bulunan esansiyel yağlar sayesinde ruh ve sinir hastalıklarına oldukça iyi gelmektedir. Sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Faydasını görebilmek için yastığımıza ve giydiğimiz kıyafete karabaş otunun yağını sürerek kullanabiliriz bu sayede rahat ve huzurlu uyumamıza yardımcı oluyor.

Sindirime yardımcı olur

Karabaş otunun tomurcuklarını kullanarak yapılan çay otunu içmek sindirim sistemimiz için oldukça faydalı oluyor. Bunun yanında hazımsızlığı gideriyor, kabızlığı önlüyor ve kilo verme amaçlı çok fazla tercih ediliyor.

Karabaş otu çok faydalı olmasına rağmen çocuklarda hormon bozukluklarına neden olmaması için uzak tutulması tavsiye ediliyor. Hamile annelerimizin de kullanmadan önce kesinlikle doktorlarına danışmaları öneriliyor. Aynı şekilde emzirme döneminde de ağızdan alınmaması gerekir ve doktora danışılması gerekiyor. Çok fazla kullanımda ise cildi tahriş ve tahrip edebilir. Karabaş otu ağız yoluyla alındığında baş ağrısı,kabızlık ve iştah artışı gibi bazı yan etkileri olabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top