Close

Yulaf ezmesinin 6 faydası

Son dönemlerde kullanımında yaygınlık kazanılmış olan yulaf ezmesi, zengin ve besleyici içeriğiyle kesinlikle sofralarınızda yer vermeniz gereken bir besin. Spor yapanlara sağladığı protein desteğiyle kas kütlesini korumaya yardımcı oluyor, İçerdiği yüksek miktarda lif oranı ile kilo kontrolü yapanlara uzun süreli tokluk hissi sağlıyor. Üstelik pratik tariflerde tatlı ya da tuzlu olarak pek çok şekilde tüketebileceğiniz yulaf ezmesinin faydaları saymakla bitmiyor.

Kaslar için protein desteği

Yulaf ezmesi yüksek miktarda protein içerdiği için her gün tüketildiği takdirde, insan vücudunun ihtiyaç duyduğu protein miktarının neredeyse yarısını karşılayabilmesi mümkündür. Özellikle spor yapan insanların kaslarının gelişimi ve kuvvetlenmesi için yulaf ezmesitüketimi son derece faydalıdır.

Uzun süreli tokluk hissi ve enerji kaynağı

Yulaf ezmesi bol lifli bir besindir. Bu da demek oluyor ki yulaf ezmesi tükettiğinizde uzun süre açlık hissiyatı yaşamazsınız. Bu özelliğiyle yulaf ezmesini diyet yaparken ara öğünlerinizde, süt ile yulaf lapası yaparak tüketebilirsiniz. Ayrıca lapanızı lezzetlendirmek için meyvelerden ya da tarçın ceviz gibi besinlerden yardım alabilirsiniz. Spordan önce yiyeceğiniz 1 kase yulaf ezmesi, spor boyunca ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi de verecektir.

Antioksidan özelliği

Yulaf ezmesinin çok fazla bilinmeyen bir faydası da antioksidan özellikte olmasıdır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak içsel bir temizlik sağladığı söylenebilir. Karaciğer gibi organlardaki toksinler atıldıkça yavaş yavaş bu temizliğin cilde de yansıdığı görülür. Bu neticelere ulaşabilmek için düzenli olarak yulaf ezmesi tüketilmelidir.

Dolaşım sistemini düzenler

Dolaşım sistemindeki sorunların giderilmesine yardımcı olan yulaf ezmesi, böylelikle metabolizma hızını da arttıracağından kilo verilmesine doğrudan doğruya yardımcı olur. Günün ilk öğünü olan kahvaltıda tüketilirse, kan şekerini dengede tutacağından tatlı krizlerinin de önüne geçmiş olur ve faydalı bir öğün geçirilmiş olur.

Sindirim dostu yulaf ezmesi

Süt ile yumuşayıp şiştikten sonra tüketilen yulaf ezmesi, sindirimi düzene sokmaya yardımcı olur. Mide sorunları yaşıyorsanız yulaf ezmenizi laktozsuz süt veya badem sütü gibi alternatif sütlerle hazırlayabilirsiniz.

Vitamin ve mineraller yönünden zengin

Yulaf; başta magnezyum,çinko, bakır, demir, gibi pek çok maddeye sahiptir. Ayrıca içinde bulundurduğu B1, B3, B5, B6 vitaminleri de yulafın son derece besleyici bir besin olmasını sağlar. Düzenli ve yeterli miktarda tüketilen yulaf ezmesi vücudunuzda olumlu neticeler almanıza yardımcı olacaktır.

scroll to top