Close

Karabuğdayın 7 mucize faydası

Son zamanların en popüler diyet ve sağlıklı beslenme ürünlerinden biri karabuğday. Greçka olarak da bilinen karabuğday, bilinirliği yeni kazanmış olsa da hatrı sayılır bir tüketim miktarına sahip bile. Sağlıklı yaşam için en önemli unsur olan sağlıklı beslenmede önemli bir yeri var. Besin değerleri yüksek uzun süre tok tutma özelliği olan değerli bir üründür. Şimdi karabuğday nedir, nasıl tüketilmelidir, nelere faydalıdır inceleyelim.

Karabuğdayın besin değerleri

Karabuğday, kuzugiller familyasından, kuru ve serin iklimde yetişen greçka olarak bilinen bir bitkidir. Bitkinin tüketilen yeri tohumlarıdır ve bu sebeple kuru bakliyatlar arasında yer alır. Tadı ise baskın olmayıp bulgura benzetilir.

Besin değerleri açısından çok zengin olan karabuğdayı, bol miktarda B vitamini, magnezyum, lif, protein, potasyum ve kalsiyum içerir. 100 gr’da ortalama 13 gr protein, 450 mgr potasyum, 18 mgr kalsiyum ve 10 gr da lif bulunur.

Gluten içermediği için çölyak hastaları veya gluten diyeti yapanlar için ideal bir besin.

Karabuğdayın Faydaları

  • Potasyum zenginliği sayesinde tansiyon düşürmede etkilidir.
  • %2’lik yağ oranı ile kolesterol dengelemede yardımcıdır.
  • Gluten içermediğinden çölyak hastaları için idealdir.
  • Bolca magnezyum bulundurduğundan kan şekerini dengeleme de ve kas kramplarında de etkilidir.
  • Lifli yapısı sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlıyor.
  • İçerdiği kolin maddesi de karaciğer yağlanmasını önlemekte etkilidir.

Karabuğdayın kabuklarından da yastık yapılıyor ve boyun sağlığı için fayda sağlamaktadır.

Karabuğdayın Kullanımı

Bulgura tadı ve görüntü olarak benzemesinin yanında kullanım alanı olarak da benzerlik göstermektedir. Pirinç ve bulgur gibi haşlanarak, yemeklerde salatalarda ve hatta çorbalarda kullanılabilmektedir. Önemli olan tüketim miktarıdır. Besin değerleri yüksek olduğundan aşırı tüketim yan etki oluşturabilmektedir.

Gluten içermediği için çölyak hastalarının neredeyse her öğün için kullanabileceği besin, tüketim miktarında yine dikkat edilmelidir.

Karabuğday taneleri kadar un hali de kullanılan bir bitkidir. Karabuğday unu ile ekmek, kek, poğaça gibi unlu mamüllerin hepsi yapılabilir.

Karabuğdayın en ilginç kullanımı ise kabuklarından yastık yapılmasıdır. Bu yastıklar boyun ağrılarına iyi geldiği gibi sıcak havalarda soğuk, soğuk havalarda ise sıcak etki sağlarlar.

scroll to top