Close

DYT.ÖZGE DEMİRELLİ: NEDİR BU MATCHA?

 

Matcha kelimesinin anlamı “ufalanmış çay”dır. Kelime anlamından da anlaşılacağı üzere yeşil çayın hasat zamanında 20-40 gün kadar önce gölgede kurutulup toz haline getirilmesiye elde edilir. Kurutulma sürecinde güneş görmediği için daha fazla klorofil üretmeye zorlanarak son derece yeşil bir renk alır. Yine bu süreçte yeşil çaydan daha fazla antioksidan içerme özelliğine sahip hale gelir. Aynı zamanda A, B, C, E vitamini ve birçok minerali içerisinde barındırır. Zengin vitamin ve mineral içeriğiyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.

Matcha çayı antioksidanlar sayesinde metabolizma hızını artırmada etkili olarak kilo verme dönemine destek olmaktadır. Bununla birlikte kan şekeri dengesini sağlamada etkili olarak tokluk hissinin uzun süre devam etmesini sağlamaktadır. Bu sayede zayıflama diyeti yapan kişilerin diyete olan uyumunu artırır.

İçeriğindeki B, C vitaminleri ve kafein kişiye uyarıcı etki göstererek daha zinde hissetmesine yardımcı olur. Özellikle spor öncesi içilmesiyle egzersizden alınacak fayda maksimum seviyeye ulaşmaktadır.

Yapılan çalışmalarda matcha çayı, yeşil çaydan 137 kat daha fazla antioksidan madde içerdiği tespit edilmiştir. Yüksek antioksidan içeriği sayesinde sağlığa olan yararı yeşil çaydan daha fazladır. Vücudu serbest radikallerden koruyarak özellikle kanser oluşumunu engellemektedir. Düzenli tüketilmesiyle kolesterol düşürmede de etkili olmaktadır.

E vitamini içeriğiyle cildin nemli ve parlak görünmesine destek olmaktadır. Dolayısıyla cilt güzelliğine fayda sağlayarak ciltte yaşlanma karşıtı etkisi de vardır.

Japonya’da en fazla tüketilen yaşil çay türü matcha’dır. Dünyanın en uzun süre yaşayan insanları en çok Japonya’da görülmektedir. Bu durumun matcha çayının düzenli tüketimiyle ilişkili olabileceği düşünülmektedir.

Demir eksikliği, reflü, böbrek taşı veya böbrek yetersizliği olan kişilerin matcha çayı içmesi rahatsızlıklarını artırabilir. Bu sebeple bu rahatsızlıklara sahip kişilerin matcha çayını tüketmemesi gerekmektedir. Gebe ve emzirme döneminde olanların da matcha çayını tüketmemesi uygundur.

Matcha toz halinde bulunduğu için birçok tarifte kullanılabilir. Kilo verme diyeti yapılıyorsa matcha çayı şeklinde tüketilmesi uygun olmaktadır. Günlük tüketilmesi gereken maksimum miktar 2-3 fincandır.

Matcha Çayı Tarifi:

1 fincan su

1 çay kaşığı matcha çayı

İçilecek sıcaklıkta suyun içine 1 çay kaşığı matcha çayı eklenir. Tahta kaşık yardımıyla karıştırılır ve içmeye hazır hale gelir.

Matcha Latte Tarifi:

1 su bardağı süt

2 çay kaşığı matcha çayı

Süt ısıtılarak 2 çay kaşığı matcha çayı eklenir. Tahta kaşık yardımıyla karıştırılır ve içmeye hazır hale gelir. Sıcak günlerde soğuk süt kullanılıp içine buz parçaları ekleyerek soğuk matcha latte yapabilirsiniz.

DİYETİSYEN ÖZGE DEMİRELLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top