Close

Dyt.Özge Demirelli: ÇİKOLATA DİYETTE YENİR Mİ?

Çikolata, kakao ağıcının çekirdeklerine çeşitli koruyucular ve besin maddeleri karıştırılarak elde edilir. Birçok kişi kilo aldırıcı özelliği olduğuna inandığından diyet yaparken çikolata tüketmez. Aslında çikolata tüketmek diyetinize zarar vermez. Çikolatayı ne zaman ve nasıl tüketeceğinizi bilirseniz diyetinizi zevkli hale getirerek bilinenin aksine kilo kaybetmeye devam edersiniz. 

BİTTER ÇİKOLATA

Yoğun kakao içeren bitter çikolatalar yüzde %85 ile %99 arasında değişir. İdeal kakao oranı yüzde %50 ile %70 arasındadır. %70 kakao içeren bitter çikolatanın 100 gramında ortalama 25 gr şeker bulunur. Sütlü çikolataya göre daha çok kakao, daha az şeker içerir. Aynı zamanda kafein miktarı da 100 gramda 80 mg düzeyindedir. Günlük önerilen maksimum kafein miktarı 200 mg olduğu için kafeine duyarlı kişiler tarafından dikkatli tüketilmedir. 20 gramında 111 kalori vardır.

SÜTLÜ ÇİKOLATA

Sütlü çikolata, bileşiminde en az %25 kakao içeren, ayrıca kakao yağı ve süt yağı toplam miktarı ise en az %25 olan çikolatadır. 20 gramında 107 kalori vardır.

BEYAZ ÇİKOLATA

Kakao içermez ve %20 ya da daha fazla kakao yağı bulundurur. 100 gramında ortalama 55 gr şeker bulunur. 20 gramında 108 kalori vardır.

Çikolata, endorfin ve serotonin seviyelerini artırarak ruh durumu iyileştirir.

Potasyum, magnezyum, kalsiyum ve bakır mineralleri açısından zengindir.

Aynı zamanda kakao yağında bulunan oleik asit, kötü kolesterol (LDL)’yi düşürmeye yardımcı olur.

Çikolatanın içeriğindeki kakao, antioksidanlar açısından zengindir. Tercih ettiğiniz çikolata türünün kakao oranı ne kadar fazlaysa sağlığınıza olan katkısı o kadar fazla olacaktır. Bu antioksidanlar serbest radikalleri nötralize ederek sağlımıza katkıda bulunurlar. Antioksidan açısından çikolata türlerine göre sıralama aşağıdaki gibidir.

Yoğun bitter çikolata (kakao oranı: % 85-99) > Bitter çikolata (kakao oranı: % 50-70) > Sütlü çikolata (kakao oranı: % 25-5) > Beyaz Çikolata (kakao oranı: % 0)

Canınız tatlı çektiğinde gündüz vakitlerinde tüketmeye özen göstererek 2 küçük parça(20 gr) kadar çikolatayı haftada 1-2 sefer 1 ​porsiyon meyve yerine tüketebilirsiniz. Diyetinizi çeşitlendirmek isterseniz çikolatayı, sütünüzün içine eriterek sıcak çikolata, yoğurdunuzun üzerine rendeleyerek yoğurtlu hafif bir tatlı yapabilirsiniz.

DİYETİSYEN ÖZGE DEMİRELLİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top