Close

İsveç diyetinin bilinmeyen 8 tehlikesi

İsveç diyeti vücudun günlük gereksinimi dışında yağ ve karbonhidrat alımını engelleyen, protein üzerine kurulu diyettir. Kısa sürede hızlı kilo vermeyi hedefler.

İsveç diyetinin zararları nelerdir?

  • Yağ yakımını hızlandırdığı için sağlık problemleri yaşanabilir.
  • Metabolizmayı şoka sokar. Vücut dengesini şaşırır.
  • Uzun vadede vücuda zararları olabilir.
  • Sonraki süreçte spor yaparken zorluklar yaşanılabilir.
  • Bir sonraki diyette ve kilo veriminde problemler olabilir.
  • Vücut kilo verimini daha sonraki zamanlarda durdurabilir.
  • Cilt problemleri yaşanabilir. Saç dökülmesi vb.
  • En büyük tehlikelerden biri tansiyon düşüklüğüdür.

Kimler bu diyeti uygulayabilir?

Bu diyet doktorlar tarafından sadece hızlı kilo vermesi gereken kalp hastalarına önerilmiştir. Metabolizması yavaşlayan, belli yaş üstü insanlara ve sağlık sorunları olan insanlara tavsiye edilmez.  Bu diyeti uygulamadan mutlaka bir diyetisyene gidilmelidir. Yağ- kas oranı ölçülmeli ve bu bilgilerle diyet listesi hazırlanmalıdır. Mutlaka sporla desteklenmelidir. Bu süreçte de antrenörlerle çalışılmalıdır.

Uygulaması tehlikeli midir?

Sağlık problemleri yaşamayan insanlar için hayati risk taşımaz ama yapılması da tavsiye edilmez. Diyet programları uygulanmadan önce insan mutlaka kendi vücudunu iyi tanımalıdır. Bu soruya kendi vücudunu iyi tanıyan her insanın cevabı farklı olacaktır. Doktor kontrolünde kişinin ihtiyacına uygun yeme alışkanlıkları tekrar düzenlenmelidir.

Hastalıklara yol açar mı?

Yanlış ve kontrolsüz uygulama ile yapılan diyetler ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Saç dökülmesi, tırnaklarda oluşan problemler ve hassasiyet, ciltteki sorunlar, tansiyon ve yorgunluk gibi problemlerle karşılaşılabilir. Diyet esnasında yeteri miktarda su içilmezse böbrek hastalıklarına yol açabilir. İçilmesi gereken suyun miktarı vücut indeksine göre değişmektedir. Bu yüzden mutlaka doktor kontrolünde diyet yapılmalıdır.

Popüler olan ve büyük vaatler sunan diyetleri uygulamadan önce kendinizi tanıyın. Medya her yıl farklı bir görüş sunabilir. Kalıcı olan sizin metabolizmanızın işleyişidir. Bu işleyişi göz ardı etmeden diyet uygulamalısınız. Yaşadığınız kilo problemini anlamadan bunun için doktora başvurmadan yapılan bütün diyetler tehlikelidir. Kendi sağlığınız için önce endokrin polikliniğine gidip test yaptırmanız tavsiye edilir. Bu bilgiler ışığında diyet yapmalısınız. Sağlıklı günler.

scroll to top