Close

SDM diyeti hakkında bilinmesi gereken 3 aşama

SDM diyetinin orijinal adı Societa Dietetica Medica’dır.. SDM diyeti, düşük yağ ve karbonhidrat, yüksek protein içeren bir diyettir. Bu diyet herkes için önerilmez. Bu yüzden SDM diyetine başlamadan önce bir diyetisyenle görüşülmelidir.

SDM diyeti nedir?

SDM diyeti, açlık hissinin yaşanmamasına yardımcı olur. Tabii ki bu hemen olan bir şey değildir, süreklilik sonucu oluşur. Bölgesel yağlanmalara ve selülitlere karşı oldukça etkili olması da önemli bir özelliğidir. Kas dokularının ve deri gerginliğinin korunması da bu diyetteki diğer önemli özelliklerden biridir. Bir araştırmaya göre SDM diyetinde normal diyetlere oranla 2 kat daha fazla kilo kaybı, yağ kaybı, kolesterol ve insülin seviyelerinde düşüklük gibi sonuçlar alınmıştır. Türkiye de SDM diyeti için en zengin besinlerin tüketildiği ülkelerden biridir. Bu sayede hem doyurucu hem de pratik bir diyet hazırlamak oldukça kolay bir hal alıyor. Bu ürünlerin kullanmak için diyetisyen onayı şart. Bu ürünler sadece diyetisyen kontrolünde uygulanabilir. Uzman reçetesi doğrultusunda danışanların evlerine gönderilir. SDM diyeti pek çok ilde şu an ulaşılabilir durumda. SDM diyeti 3 aşamadan oluşur. Bu aşamalar;

SDM diyetinde 1.aşama: Zayıflama dönemi

Düşük karbonhidrat ve düşük yağ içeren bu diyetin ilk aşaması zayıflama dönemidir. Düşük kalorili olan bu diyet ketojenik bir diyettir. SDM diyeti yüksek kaliteli protein indekslidir. SDM diyeti, protein takviyeleri ile kişinin ideal ağırlığına göre günlük protein ihtiyaçlarının miktar açısından takviye edilmesini esas alan bir diyet programıdır. İdeal ağırlığın kg’ı başına 1g- 1,4g arasında bir değer hazırlanmasıdır. Görüldüğü üzere kişinin kilosu burada önemli bir faktördür. SDM diyetinin amacı mikro beslenmenin tamamlanmasıdır. RNA’lara uygun vitaminler, mineraller ve oligoelementler beslendiğinde kişinin yeterli enerjiye ulaştığı görülür. SDM diyeti ile haftada yaklaşık 1,2- 2,0 arasında kilo kaybı sağlanır.

SDM diyetinde 2.aşama: Geçiş dönemi

Geçiş döneminde SDM diyeti ile kilo kaybının sabitlenmesi hedeflenir. Kişiye yeniden beslenme programı verilmesi ile durum kontrol altında tutulmaya çalışılır. Porsiyon kontrolünün sağlanması da amaçlanmaktadır.

SDM diyetinde 3.aşama: Son aşama

Kişiye uygun dengeli bir beslenme, fiziksel aktivite ile birleştirilerek hayat boyu en uygun kiloyu korumaya yönelik beslenme programının oluşturulmasıdır. SDM diyeti bittikten sonra da yapılması gerekenler hakkında da bilgi verilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top