Close

Siyah fasulyenin 7 harika faydası

Siyah Fasulye anavatanı Güney Amerika olan bir besindir. İçinde çeşitli mineral ve vitaminleri barındırır. Siyah fasulye diğer baklagillere nazaran içinde daha fazla lif barındırır. Sindirim sistemi sorunlarını, kansızlığı, yüksek kolesterolü önler.

Siyah fasulye nedir?

Güney Amerika’ya özgü bir fasulye çeşididir. Başta Meksika ve Güney Amerika mutfakları olmak üzere Hindistan, Güney Asya’da da sıklıkla kullanılan bir bakliyattır. Bilimsel ismi phaseolus vulgaris olan siyah fasulye’nin Türkiye’de kullanımı çok yaygın değildir, daha çok beyaz fasulye tüketilmektedir.

Siyah fasulye’nin içeriği

İçerisinde yüksek oranda lif barındırdığından, sağlık için yararlı bir besindir. Diyabet hastaları bu yüzden tüketebilirler. Yağ oranı çok düşüktür bu yüzden kolesterol hastaları ve diyet yapanlar rahatlıkla tüketebilirler. 100 gram siyah fasulyede yaklaşık 0,9 g yağ bulunmaktadır. Vitamin ve mineral yönünden çok zengindir. İçerisinde vitamin A, B2, B3, B6, B9, B12, C, D, kalsiyum, demir, fosfor barındırır.

Siyah fasulye’nin faydaları nelerdir?

  • Lifli bir yapısı olduğundan dolayı sindirim sistemini düzenler, kabızlığı, şişkinliği önler.
  • Ciltteki kan akışını hızlandırır, sivilce oluşumunu engeller. Bu yüzden kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılır.
  • İçerisinde ki folik asit sayesinde kalp krizi riskini azaltır.
  • Protein içerdiği için yüksek kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
  • Yapısında bulunan yüksek lif, şeker içermez bu yüzden şeker hastaları tüketebilirler.
  • Uzun süre tok tuttuğu için kilo vermek isteyenler de siyah fasulye ’den faydalanabilirler.
  • İçeriğindeki B6 vitamini kansere neden olan hücrelerin çoğalmasını önler, DNA’yı güçlendirir.
  • Sigara ve alkolün vücuda verdiği zararı onarır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda siyah fasulye’nin bir zararı bulunmamıştır.

Siyah fasulye nasıl tüketilir?

Yemeği, salatası, pilavı v.b.  yapılabilir.

Fasulye salatası tarifi

İçindekiler: 2 su bardağı siyah fasulye, 1 su bardağı mısır, 1 kırmızı soğan, 1 yeşil biber, 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 limonun suyu, tuz, karabiber

Akşamdan siyah fasulye suda ıslatılır. Ertesi gün haşlanır. Daha sonra biber ve soğan doğranır. Bir kabın içine siyah fasulye, biber, soğan, mısır eklenir. Zeytinyağı, limon suyu, tuz, karabiber eklenip servis edilir.

scroll to top