Close

Sperm olmadan hamile kalmanın yöntemleri

Bir canlının türünü devam ettirebilmesi için üremesi gerekmektedir. Aslında hayvansal bir içgüdü olan bu dürtünün, normalin aksine bir erkek birey olmadan dişinin kendi başına gerçekleştirebilmesi mümkün müdür? Nesillerdir bir erkek ve bir kadının cinsel birleşimi yoluyla üreyen bizler için çığır açan bir buluş yapıldı. Kadınlar, erkeklere ihtiyaç duymadan hamile kalabilir mi?

Doğada canlılar, hem türlerinin devamı açısından hem de duygusal anlamda duymuş oldukları ihtiyaç doğrultusunda üremek isterler. Ve üremek, beslenmek kadar doğal bir olay olarak karşılanır. Birçok hikayede leyleklerin getirdiği söylenen bebeklerin; aslında erkeğin sperminin, dişinin yumurtayı döllemesi yoluyla varolduğu bilinmektedir. Peki, erkek spermine ihtiyaç duymadan bir kadının tek başına hamile kalması nasıl mümkün olabilir?

Kadınlar tek başlarına hamile kalabilecekler

İngiliz bilim adamlarının son yıllarda yapmış olduğu çalışmalar neticesinde kadınların erkek bireyler olmadan, bir eşe ihtiyaç duymadan tek başlarına hamile kalabileceği saptandı.

Kadının kemik iliğinden alınan örnek ile geliştirilen spermin kadın yumurtasına enjekte edilmesiyle, döllenmenin gerçekleşebileceği ve bir kadının kendi vücuduyla bir bebek sahibi olabilmesinin mümkün olduğu duyuruldu. Kemik iliğinden alınan kök hücre, bir takım kimyasal maddeler ve vitaminler aracılığıyla hazırlanan karışımın sonrasında dişi sperm hücrelerini oluşturduğu yönündeki kanıda, bu spermler tüp bebek yöntemiyle yumurtanın döllenmesinde kullanılıyor.

Dünya üzerinde sansasyonel haberlerin de çıkmasına sebep olan bu asrın en büyük bilimsel çalışmalarından biri olarak kabul edilen  kadın iliğinden sperm üretip, kadının bir başına hamile kalabilmesi olayı, birçok kurum ve dini oterite tarafından karşı çıkılan bir olay haline getirildi. Bir çocuğun hem anne hem babaya ihtiyaç duyduğu ve ahlaki olarak iki cins tarafından büyütülen çocuğun daha sağlıklı bireyler olabileceği yönündeki karşı çıkışların ardından bir kadının erkek spermine ihtiyaç duymadan çocuk dünyaya getirmesinin ahlak dışı olduğu iddia edildi.

Peki, sperm olmadan doğan çocuğun cinsiyeti ne olacaktır?

Annenin kendi kemik iliğinden alınan örnek ile tüp bebek yönteminin birleşimi doğrultusunda tek başına sahip olduğu bebeğin cinsiyeti sadece kadın olabilecektir. Babasız dünyaya gelecek olan bebeğin “Y” kramozomuna sahip olamaması nedeniyle anneden gelecek olan “x-x” ile sadece kız çocuk olabileceği gözlemlenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top