Close

Sivilce lekelerine çözüm olacak 6 yöntem

Sivilce lekeleri ,kimsenin haz etmediği, kurtulmak için çok çabalanan sivilcelerin sıkılması sonucu ortaya çıkan lekelerdir. Sivilcenin sıkılması, sivilceye kimyasal değdirilmesi veya çok fazla ellenmesi bu lekeleri ortaya çıkarır. Bu izlerden kurtulmak için çok fazla yöntem vardır. Kişilerin beklentilerine veya vücutların hassaslık durumuna göre bu yöntemlerden birini tercih etmek mümkündür.

Tedavi yöntemleri

  • Lazer tedavisi: Sivilce izlerinden kurtulmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu yöntemde lazer cildin üst katmanlarını buharlaştırır ve cildin kendini yenileme işlemlerini ve kollajen üretimini etkinleştirir. Basit bir tabirle cildin üst tabakası çıkar ve yerine yenisi gelir. İşinde profesyonel bir kimsenin kaç seansta kesin çözüme ulaşılabileceğini söylemesi mümkündür. Genelde sivilce lekeleri için lazer tedavisinde 4-6 seans idealdir.  
  • Kimyasal soyma yöntemi: Cildin, üst derisinin farklı kimyasallarla çözülmesi işlemidir. Uygulamaya özel asitler cildin en alt tabakasına kadar nüfuz eder ve cilt altında yağ oluşmasını engeller. Tek oturumda faydası çok az görülen bir işlemdir, birkaç oturum gereklidir.
  • Ultrason soyma yöntemi: Bu yöntem, en etkili ve sağlıklı yöntemlerden biridir.  Cildi parlatır. Ciltteki sivilce izlerini ve lekelerini temizler. Sıvı azot cilde uygulanıp cildin kendini yenileme süreci uyarılır.  

Evde kendiniz doğal yöntemlerle bu lekelerden kurtulabilirsiniz.

Doğal yöntemler nelerdir?

  • Saf limon suyu: Saf limon suyunu cildinize bir pamuk veya bez yardımıyla uyguladıktan sonra beş dakika bekleyerek yıkayabilirsiniz.
  • Yumurta akı: Yumurta akı ve limon suyu karışımı cildin kendini yenilemesi için iyi bir yöntemdir. Bu maske protein açısından zengin olduğundan cildinizin istediği doğal bakımı karşılar. Eşit oranlarda limon suyu ve yumurta akını karıştırıp sivilce lekelerine sürün ve tüm gece bekleyin. Sabah yıkayın. Düzenli kullanımda faydasını göreceksiniz.
  • Badem yağı-bal: Limon suyu, badem yağı ve bal karışımı tercih edilen diğer bir doğal yöntemdir. Her maddeden 1 yemek kaşığı alıp 1 yemek kaşığı sütle karıştırıp izlerin üzerine sürün. En fazla 3 dakika bekledikten sonra yıkayın. Çok etkili bir maske olduğundan en fazla 1 hafta kullanılması önerilmektedir.
scroll to top