Close

Yağlı ciltler için krem tercihi

Yağlı ciltler için nasıl kremler kullanılmalıdır?

Eğer ergenlik dönemindeyseniz cildin yağlı olması gayet normaldir. Hormonlar bu yönde çalışmaktadır. Hangi yaşta olursanız olun cilt bakımının üç aşaması vardır; temizlemek, nemlendirmek ve korumak. Bu, her gün sabah akşam tekrar edilebilir.

Yağlı ciltler için hangi kremler uygulanmalıdır?

  • SLES/ SLS içermeyen balmlar,
  • Su bazlı nemlendiriciler,
  • Dengeleyici kremler,
  • Yağsız güneş kremleri.

Bu belirtiler varsa

İleri bir yaştaysanız ve yağlanma şikâyetiniz varsa şu soruları kendinize sorabilirsiniz. Kıllanma da artış yaşanıyorsa, adet düzensizliği varsa, Polikistik Over Sendromu (Pcos) varsa veya sürekli kullanılan bir ilaç varsa acilen doktora gidilmesi tavsiye edilebilir. İçten oluşan yağlanmayı dengelemek amacıyla hormonların kontrol ettirilmesi önerilebilir.

Temizleme

Yağlı ciltler için uygun olan alkolsüz ve sabunsuz (sentetik köpürtücüler yani SLES/ SLS içermeyebilir) temizleme jelleri, köpükleri, krem (balm) veya misellar sularla cildinize uygun temizliği yapabilirsiniz. Sabah akşam olarak uygulamaya özen gösterebilirsiniz. Ne daha az ne daha fazla. Sabah temizlenmeli çünkü cilt gece yeni hücre ürettiği için yağlanmalar meydana gelecektir. Akşam ise günün yüzümüze yapışan kirini temizlemek için uygulanabilir.  Haftalık peeling ve maske yapılması ölü hücreleri temizlemek ve yağlanmayı kontrol edebilmek adına tavsiye edilebilir.

Nemlendirme

Yağlı ciltleri nemlendirmeye gerek yoktur, ifadesinin yanlışlığı kanıtlanmıştır. Yağlı ciltler için üretilen su bazlı ve dengeleyici nemlendiriciler tercih edilebilir.  Eğer ben dışardan krem almak istemiyorum, aromaterapiyi seviyorum diyenlerdenseniz size küçük bir tarif;

Bire bir ölçü shea (karite) yağı ve balmumunu benmari usulü eritin. Hafif soğumasını bekleyin ama donmadığını kontrol edin.  Daha sonra uçucu yağlardan ekleyebilirsiniz. Lakin çay ağacı ve lavanta yağını eklemek yağlı cilt problemine iyi gelebilir. Çay ağacından 9- 10 damla eklenebilir. Bu kurutucu bir özelliğe sahip olduğu için yağlanmayı kontrol altına alacaktır. Lavanta yağı ise 4- 5 damla kadar eklenebilir. Bu ise çay ağacının etkisini arttıracak, sakinleştirici özelliği sayesinde cilde iyi gelebilir. Hoş bir koku da kattığını söylemekte fayda var sanırım. Daha sonra tahta kaşıkla karıştırıp soğumasını bekleyin ve donması için buzdolabına koyabilirsiniz. Bunu hem nemlendirici hem de makyaj bazı olarak kullanabilirsiniz. Yağlandırmayan ve gün boyu makyajı tutma özelliği bulunabilir. Lakin uçucu ve baz yağları alırken orijinal olup olmadıklarına dikkat ediniz.

Koruma

UV ışınları yağ salgısını şiddetlendirdiği için yağsız güneş kremleri tercih edilebilir. Yaz kış demeden koruma sürekli uygulanabilir.  Her gün uygulanabilir.

Doğru uygulandığında yağlı ciltlerin bakımı bu kadar kolay aslında. Cildinizi iyi tanımalısınız. Ve ciddi probleminiz olduğunu düşünüyorsanız mutlaka endokrin doktoruna gitmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top