Close

6 adımda evde manikür yapımı!

Bakımlı ellere sahip olmak için güzellik merkezlerinde vaktinizi ve paralarınızı boşa harcamaya gerek yok çünkü evde manikürünüzü kendiniz de oldukça pratik bir şekilde yapabilirsiniz. Birkaç adımda temiz ve bakımlı görünen ellere sahip olmak oldukça kolay. Evde manikür nasıl yapılır merak ediyorsanız işte yapılması gerekenler…

6 adımda evde manikür yapımı! Adım 1

Tırnakların ve tırnak etlerinin daha kolay temizlenebilmesi için manikürden önce ellerin mutlaka çok sıcak olmayan, ılık ve sabunlu bir suda bir süre bekletilmesi ve yumuşaması gerekir. Özel olarak bir manikür kabı almanıza gerek yok. Küçük bir kaba ılık su ve bir miktar güzel kokulu sabun ekleyerek ellerinizi bu suda 8-10 dakika kadar bekletin. Sararmış, kolay kırılan, güçsüz tırnaklara sahip olan okurlarımıza limon kullanmalarını tavsiye edebiliriz. Manikür suyuna eklenen limon suyu ya da tırnaklarınıza masaj yapacağınız limon kabuğu sayesinde sararmış, sağlıksız görünen tırnaklardan kurtulacaksınız.

6 adımda evde manikür yapımı! Adım 2

Bir el peelingi ile ellerinize masaj yaparak ölü derilerden arınabilirsiniz. El peelinginiz yoksa kendiniz doğal yollarla da yapabilirsiniz.  Şeker ve zeytin yağını karıştırıp ellerinize uygularsanız da yine aynı sonucu alabilirsiniz.

6 adımda evde manikür yapımı! Adım 3

Yumuşamış ve ölü derilerden arınmış ellerinizde sıra geldi tırnaklara şekil vermeye. Tırnakları kesip törpüyle şekil vermek manikürün en önemli noktalarından biridir. Tırnak uzunluğunun eşit olmasına ve tırnakları benzer tarzda şekilde törpülemeye özen gösterin. Tırnakların yapısına zarar vermemek için metal törpü yerine kâğıt ya da cam törpü kullanılması tavsiye edilir. Ve yine tırnak yapısını bozmamak adına törpülerken ileri geri hareketler yerine aynı yönde törpülemeniz tavsiye edilir.

6 adımda evde manikür yapımı! Adım 4

Kesilip düzgünce törpülenen tırnaklardan sonra sıra ellerin kötü görünmesine neden olan uzun tırnak etlerindedir. Tırnak etleri bir törpü kullanarak geriye doğru itilmeli sonra da özel manikür makası kullanılarak kesilmeli.

6 adımda evde manikür yapımı! Adım 5

Tırnak etlerinden kurtulduktan sonra yapılacak işlem elleri nemlendirmektir. Herhangi bir el kremi kullanarak el ve tırnaklara masaj yapabilir, yumuşacık ve bakımlı ellere sahip olabilirsiniz.

6 adımda evde manikür yapımı!  İşte son adım!

Geldik son adımımıza. İşin en eğlenceli kısmı burası diyebiliriz. Tırnaklarınıza renk renk ojeler sürebilir, zevkinize göre nude tonlar, koyu renkler veya matojeler kullanabilirsiniz.

scroll to top