Close

Evde doğal sabun yapmanın püf noktaları

Sabun; elimizi yüzümüzü yıkarken veya duş sırasında sıkça kullandığımız ürünler arasında yer alır. Günlük yaşantımızda bu kadar sık kullandığımız sabunu, evde doğal ürünlerle yapmak mümkün. Peki, doğal yöntemlerle evde sabun nasıl yapılır?

Doğal sabunun faydaları

Sabunun gün içerisinde ne kadar çok kullanıldığını hiç düşündünüz mü? Dışarıdan satın alınan sabunların içeriğinde ne olduğunu kestiremediğimiz kimyasallar bulunur. Bu kimyasallar; ciltte faydalı olan bakterilerin de yok olmasına neden olur. Yani sağlık açısından yarardan çok zarar sağlayabilir. Bununla beraber, dışarıdan satın alınan sabunlar; ciltte kuruluğa, sivilcelere, kaşıntılara sebep olabilmektedir. Bu sorunların boyutu ilerledikçe, ciddi cilt hastalıklarına neden olabilir.

Evde doğal sabun nasıl yapılır

Sabununuzu evinizde yaparak gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Öne çıkan sabun tarifleri:

• Defne sabunu

Malzemeler: 5-6 damla hakiki zeytinyağı, 5-6 damla defne yağı ve şeffaf gliserin barı.

Yapılışı: Öncelikle gliserin barını benmari yöntemi ile eritin. Gliserin barı eridikten sonra içine defne yağını ve zeytinyağını ekleyin ve karıştırın. Karıştırma işlemini tahta kaşık ile yapmanız tavsiye edilir. Önceden hazırladığınız sabun kalıplarına bu karışımları boşaltın. Yaklaşık 2 gün bu kalıpların içinde kurumaya bırakın. Ortalama 1 ay sonra doğal sabununuz tam kıvamına ulaşır ve kullanıma hazırdır.

•Lavanta sabunu

Malzemeler: 30 ml içme suyu, 10 ml lavanta yağı, 120 ml zeytinyağı, 15 gr kostik soda.

Uyarı: Kostik soda; cilde doğrudan temas etmemesi gereken tehlikeli bir üründür. Bu nedenle yapım aşamasında kesinlikle eldiven ve gözlük kullanmanız önemlidir. Havadar bir alanda, gözlüğünüzü ve eldiveninizi taktıktan sonra kostik sodanın içine suyu dökün. Bir süre karışımın soğumasını bekleyin. Sıçramamasına özen gösterin. Çıkan dumanlar sizi ürkütmesin çünkü bu çok normal. Ancak kokudan etkilenmemek için açık havada bu işlemin yapılması önemlidir.

Yapılışı: Zeytinyağını tencerede biraz ısıtın ve ocaktan aldıktan sonra içine kostik soda ve su karışımını ekleyin. Jel kıvamına gelene kadar blender yardımı ile karıştırın. En son lavanta yağını ekleyin ve yine karıştırın.
Elde ettiğiniz karışımı kalıplara dökün ve 1-2 gün kalıplarda bekletin. Kalıptan çıkardıktan sonra nemsiz ortamda 1 ay bekledikten sonra doğal sabununuz kullanıma hazır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top