Close

İşte bel incelten 4 egzersiz!

Bel inceltme, kilo verilirken ve vücut şekillendirilirken en fazla zorlanılan noktadır. Herhangi bir diyete ya da spora başladığınız zaman bel inceltmeye yönelik farklı yiyecekler, kimi zamanda farklı hareketler denersiniz. Bunların kimi fayda sağlarken kimi ise sizi yanlış yönlendirir.

Spor ve diyet sonrası bel inceliğinde istenilen noktaya varamamak sizi yıldırabilmekte ve hevesinizi kırabilmektedir. Eğer siz de sağlıklı bir şekilde göbek çevrenizdeki yağlardan kurtulmaya ve hayalinizdeki bel inceliğine kavuşma niyetindeyseniz aşağıdaki tavsiyeleri okumaya başlayabilirsiniz.

BEL İNCELTMEK İÇİN TÜKETMENİZ GEREKEN GIDALAR

Yağlar: Bel inceltmek için yağ tüketmeniz gerektiğini duymanız sizi biraz şaşırtacaktır. Burada bahsettiğimiz yağlar sağlıklı yağlardır. Bu yağlar vücudunuza enerji sağlar ve sağlıklı bir şekilde zayıflamanızı sağlar.

Sağlıklı yağlar;
• Hayvansal yağlar
• Fındık yağı
• Hindistan cevizi yağı
• Zeytinyağı
• Avokado yağı
• Doğal süt ürünlerinde bulunan yağlar
• Kuruyemiş ve tohum yağları

Proteinler: Protein tüketimini arttırmanız, idealinizdeki bel inceliğine daha kolay ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Fakat protein tüketirken biraz ölçülü olmanız ve protein ihtiyacınızı daha çok protein barındıran sebzelerden karşılamanız daha iyi olacaktır. Bakla, mercimek ve fındıktan ihtiyacınız olan proteini karşılayabilirsiniz. Eti çok tüketmemek şartı ile et, yumurta, peynir ve balık da tüketebilirsiniz.

Acı biber: Bel inceltmek için acı tüketmeniz faydalı olacaktır. Acı biber içerisinde barındırdığı etken maddeler sayesinde bel ve karın bölgenizde oluşan yağların yakılmasını hızlandırır. Herhangi bir mide rahatsızlığınız varsa acı tüketiminde ölçülü olmanız da fayda olacaktır.

BEL İNCELTMEK İÇİN YAPMANIZ GEREKEN EGZERSİZLER

Ayakta: Dik bir pozisyonda durarak dizlerinizi bükün ve sırayla karnınıza doğru çekin. Her bacak için 10-15 set uygulayın. Bunun yanı sıra da zıplar vaziyette iki dizi birden karın bölgenize çekebilirsiniz.

Otururken: Oturur vaziyette arkanıza yaslanarak iki dizinizi yüzünüze doğru çekmeye çalışın. Bu hareket sadece bel değil aynı zamanda bacak kaslarınızı da çalıştırır.

Uzanırken: Ellerinizi ensenizde birleştirerek uzanın ve ayaklarınızı birleştirerek yukarı kaldırın ve sağa ya da sola doğru döndürün, aynı anda vücudunun üst bölgesini yukarı doğru kaldırmaya çalışın.

Mekik: Ellerinizi yüzünüzün yanına getirerek sırt üstü uzanın. Dizlerinizi bükmeden üst bölgenizi yukarı kaldırıp indirmeye çalışın.

BEL İNCELTMEK İÇİN UYGULAMANIZ GEREKENLER

Masaj: Eğer vücudunuzdaki kan akışı hızının düşüklüğü sebebiyle bel bölgenizde kalınlaşma problemi yaşıyorsanız, bel bölgenize uygulayacağınız masajlar size fayda sağlayacaktır. Özellikle biberiye yağı ile uygulayacağınız masaj daha etkili olacaktır.

Öğünler ve Porsiyonlar: Yemek yeme alışkanlıklarınızda ilk olarak değiştirmeniz gereken öğünleriniz ve porsiyon büyüklüğünüzdür. İdealinizdeki bel inceliğine erişebilmek adına bu süreçte az az ve sık sık yemek yemelisiniz.

scroll to top