Close

Evde Doğal Tırnak Bakımı

 

Güzel tırnaklara sahip olmak her kadın için çok önemlidir. Güzel tırnakların sırrı sadece görsel bakımla değil tırnaklarınız için yapacağınız genel sağlık bakımı ile mümkündür. Güzel ve sağlıklı tırnaklara sahip olmak için profesyonel yardım almak zorunda kalmadan evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz birtakım şeyler vardır.

Kalsiyum Takviyesi

Tırnakların güçlü olabilmesi için en önemli şeylerden biri kalsiyumdur. Vücudunuzda kalsiyum eksikliğiniz var ise tırnaklarınız çabuk kırılır ve bazen de soyulur. Bu yüzden beslenmenize çok önem göstermelisiniz. Kalsiyum içerikli gıdalar tüketip yeterli gelmediğinde de vitamin şeklinde takviyeler alırsanız tırnaklarınız kısa süre içinde güçlenip sağlıkla uzayacaktır.

Tırnaklarınızı Yemeyin

Bu husus sadece tırnak bakımınız için değil, genel sağlığınız için de önemli bir ayrıntıdır. Tırnak yeme alışkanlığından vazgeçemiyorsanız, bunu önlemek için özel olarak üretilmiş acı ojelerden alıp kullanabilirsiniz.

Doğru Törpüleme Çok Önemli

Tırnaklarınızı doğru biçimde kesip törpülemeniz, tırnak sağlığınız açısından çok önemlidir. Yanlış törpüleme tırnaklarınızı kırıp onlara zarar verebilir. 

Ojelerinizi Düzenli Aralıkla Temizleyin

Sürdüğünüz ojeleri, 3 günden fazla tırnaklarınızda tutmayın. Hava almayan tırnaklar sararır ve zayıflar, bu da tırnaklarınızın güçsüz ve bakımsız görünmelerine sebep olur. Kullandığınız ojenin ve temizleme maddesi olan asetonun içeriği de çok önemli. Bu ürünleri alırken muhteviyatını incelemeli, tırnak bakımınız için zararlı olmayan maddeler içeren ürünleri tercih etmelisiniz. Ojelerinizi sildikten sonra, tırnaklarınıza nüfuz eden asetonun, tırnaklarınızın üzerinde daha fazla kalmaması için ellerinizi sabunla çok iyi yıkamalısınız.

Tırnaklarınızın Hızlı Uzaması İçin 

  • Su Teması: Tırnaklarınızın hızlı uzaması için gereken en önemli şey sudur. Tırnaklarınız su ile ne kadar temas ederse o derece hızlı uzar ancak çok aşırı suya maruz kalması da tırnak yapısını incelteceğinden dolayı kırılmalara sebep olabilir. 
  • Sirke Bakımı: Her şeye faydalı olan sirke, içerdiği asitler sayesinde tırnaklarınızın da hızlı uzamasını sağlar. Sirke ve tuzu karıştırıp,tırnaklarınıza bu karışım ile düzenli olarak masaj yaparsınız hızlı bir uzama elde edebilirsiniz.

Zencefilli Limon Suyu Bakımı

Limon suyu, hem tırnaklarınız hem de elleriniz için şahane bir bakım ürünüdür. Yarım limonun suyunu 1 bardak ılık su ile karıştırın, daha sonra içine 1 çay kaşığı toz zencefil ekleyin. Ellerinizi, hazırladığınız bu karışımın içinde yaklaşık 20 dakika kadar beklettikten sonra yıkayın. Bu uygulamayı her gün düzenli olarak yapmanız el ve tırnak bakımınız için çok güzel sonuçlar doğuracaktır.

E Vitamini Takviyesi

E vitamini kullanımı tırnaklarınızın bakımı ve hızlı uzaması açısından çok önemlidir. Eczanelerde satılan E vitamini kapsülünü günlük kreminizin içine katıp düzenli kullanım sağlarsanız tırnaklarınız hem kısa sürede daha çabuk uzayacak hem de çok daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

El Kremi Seçimi

Tırnak bakımınız için önemli olan bir diğer ayrıntı da kullandığınız el kremindeki tercihinizdir. El kremi alırken içeriğine çok dikkat etmeli; doğal zeytinyağı, badem yağı ve gliserin tarzı ürünler barındıran çeşitlerden almaya özen göstermelisiniz. Kremi ellerinize sürerken tırnaklarınızın üzerine de masaj yaparak yedirirseniz, bir süre sonra oldukça fayda sağladığını görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top