Close

Doğal ve Güçlü Tırnaklar

Tırnak bakımı, kadınların daha çok özendiği bir alan olarak gösterilse de, bu bakımın aslında herkes için bir ihtiyaç olduğunun farkına insanlar yeni vardı. Artık kadınlar kadar erkekler de tırnaklarının bakımlı ve sağlıklı gözükmesi için önem gösteriyor. Güzel ve bakımlı bir tırnak istiyorsanız bu bakımları düzenli bir şekilde yapmanız gerekiyor. İnsan sağlığı açısından hijyen çok önemlidir. Ellerinizle gün içerisinde farklı yerlere fazlasıyla temasta bulunuyorsunuz. Bu sebepten ötürü tırnaklarda ve tırnak aralarında birçok bakteri bulunuyor. Bu bakterileri düzenli bakım uygulayarak tırnaklarınızdan ve sağlığınızdan uzaklaştırabilirsiniz. Bazı kişilerin tırnakları çabuk kırılabilir. Çabuk kırılan tırnaklar sağlık sorunlarından kaynaklı olabileceği kadar kalsiyum eksikliğinden kaynaklı da olabilir. Kalsiyum değerinizin düşük olma ihtimali üzerinde yoğunlaşabilir ve kalsiyum değerinizi yükseltmeniz gerekir.

Temizlik yaparken kullandığınız kimyasallarla cildinizin direkt temas etmesinden kaçının. Temizlik malzemelerini kullanırken elinize bir temizlik eldiveni takıp elinizi ve tırnaklarınızı korumalısınız. Tırnaklarınızı evde doğal yöntemlerle bakımını yapıp onları güçlendirebilirsiniz.

Tırnak Törpülemek

Tırnaklarınızı çok fazla törpülemek tırnak sağlığınız açısından iyi değildir. Tırnaklarınıza çok fazla güç uyguladığınız için tırnaklarınızın hasar görmesine sebebiyet verebilirsiniz. Bu yüzden tırnaklarınız çabuk kırılabilir.

Tırnak Hijyeni

Tırnaklarınızı düzenli olarak temizleyip onları mikroplardan ve bakterilerden arındırın. Ellerinizi tırnaklarınız ile bol bol ve sık sık yıkayın. Eğer uzun tırnak kullanıyorsanız tırnaklarınızın iç kısmını da güzelce su ve sabun ile temizleyin. Oje kullanıyorsanız tırnak bakımınıza daha fazla özen göstermelisiniz. Tırnaklara sürülen ojeler bir süre sonra tırnaklarda sararmalara sebep olabilir. Bu sararmaların önüne geçmek için tırnaklarınızın  hava almasını sağlamanız gerekir. Sürdüğünüz ojeleri tırnaklarınızda en fazla 2 gün tutmalısınız. 2 gün sonunda mutlaka ojenizi temizleyip tırnaklarınızı havalandırın. Ojelerinizi temizledikten sonra ellerinizi bol suyla temizleyip nemlendirici kremle tırnaklarınızı nemlendirin.

Manikür

Tırnaklarınızın kenarlarında oluşan kütikülleri manikür makası yardımıyla kesin. Manikürü kuaförlerinizde yaptırabileceğiniz gibi dikkatli bir biçimde evininizde kendi başınıza da yapabilirsiniz. İlk olarak ellerinizi bir kap suya batırıp bekleyin. Tırnak etlerinizin yumuşamasını sağlayın. Sonrasında manikür makasıyla onları kesip temizleyin.

Manikür için Kullanabileceğiniz Tarifler

  • 1. Tarif

    Malzemeler

·  6 damla limon suyu

·  3 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapılışı

6 damla limon suyu ile 3 yemek kaşığı zeytinyağını bir elinizin sığabileceği büyüklükte bir kapta karıştırın. Tırnaklarınızı bu karışıma batırıp 10 dakika bekleyin. Limon ile tırnaklarınızı güçlendirecek ve kırılmaları engelleyeceksiniz. Zeytinyağı ile ise içeriğindeki antioksidanlar sayesinde tırnak bakım ve onarımını sağlayacaksınız.

  • 2. Tarif

Malzemeler

·  Bir çorba kaşığı karbonat

·  1 bardak su

Yapılışı

1 bardak suyun içerisine bir çorba kaşığı karbonatı dökün ve karbonatı eritin. Bu karışımı elinizin sığabileceği bir kap içerisinde yapın. Ellerinizi bu suyun içerisine koyun. Yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. 15 dakika sonra ellerinizi durulayın. Bu bakımı haftada 2 ya da 3 kez uygulayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top