Close

İğneli Epilasyon Yöntemleri

Yapılan araştırmalar sonucu iğneli epilasyon yöntemi, epilasyon yöntemleri arasında en etkili sonucu veren yöntemdir.

Vücut üzerinde olan kılların giderilmesinde en etkili ve kalıcı yöntem iğneli epilasyondur. Eğer yaptıracağınız iğneli epilasyon yöntemi güvenilir ve bilinçli bir şekilde yapılır ise istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulabilmeniz mümkündür. Uygulanacak olan iğneli epilasyon yöntemi ile vücuttaki kıl köklerine iğne yardımıyla Elektrik akımı verilir. Bu sayede kıllar kökünden yok edilmiş olur. Verilen bu elektrikle kil kökleri yok edileceğinden aynı bölgede kıl çıkması engellenir. Başarılı ve bilinçli bir şekilde uygulanan bu yöntemle istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulabilirsiniz.

Elektroliz Yöntem

Bu yöntemde uygulanacak olan elektrik akımı düşüktür. Galvanik elektrik akımı denilen yöntem kullanılır. Galvanik elektrik akımı 150 yıldan daha fazla süredir kullanılan bir metottur. İlk olarak 1875 yılında kullanılmaya başlamıştır. Bu yöntem daha çok kalın tüyler için kullanılır. Kıl köküne göre uygulama süresi değişir. Bu akım sayesinde kıl köklerine kimyasal değişiklikler uygulanarak kıl kılıfında yıkım meydana getirilir. Kişinin istenmeyen tüylerden kurtulması için galvanik akımla birlikte pozitif ve negatif elektrik verilerek istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulma amaçlanır.

Termoliz Yöntem

Termoliz yöntemde ise yüksek frekanslı akım uygulanır. Uygulanan bu akımla birlikte istenmeyen kıl köklerine yüksek ısılı elektrik uygulanır ve bu akım kıl köklerini aşındırır. Kökü aşınan bu kıllar cımbız ve ya el yardımıyla kolaylıkla alınabilir. Genellikle ince köklü tüylerden kurtulmak amacıyla bu yöntem kullanılır.

Karma Yöntem

Karma yöntem olarak adlandırılan bu yöntemde ise termoliz yöntem ve galvanik akım yöntemi birlikte uygulanır. Bu uygulamada elektrik dalgaları tek iğne üzerinden verilir. Bu sayede daha ağrısız ve acısız bir yöntem kullanılmış olur.

İğneli Epilasyon Yöntemi İle Lazer Epilasyon Yöntemi Arasındaki Farklar

İğneli epilasyon yöntemi acılı bir yöntemdir bazı durumlarda lokal anestezi gerekir. Kritik bölgelere iğneli epilasyon uygulaması biraz daha zordur.

İğneli epilasyon yavaş uygulanan bir yöntemdir. Lazer epilasyon yönteminde ise daha hızlı bir uygulama kullanılabilir. İğneli epilasyon yöntemi ciltte ufak da olsa hasar bırakabilir. İğneli epilasyon yönteminde her evredeki kıla müdahale edilebilir. Lazer epilasyonda ise daha kalın tüyler için geçerlidir. Yani ufak sarı tüyler için lazer epilasyon yöntemi kullanılamayabilir.

İğneli Epilasyon Yöntemi Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Ozon kremi kullanmak, ciltte yara, delik iz gibi hasarların engellenmesine yardımcı olur.
  • Seanslardan sonra güneşe karşı daha duyarlı olunmalı fazla ışıktan kaçınılmalıdır.
  • İğneli epilasyon sonrası 24 saat sudan kaçınılmalıdır.
  • İğneli epilasyon yöntemi sonrasında enfeksiyon oluşabilme riski olduğundan doktorunuzun size söylediği kremler düzenli bir şekilde uygulanmalıdır.
  • İğneli epilasyon yöntemi eğer yüz bölgesine uygulandıysa yüzünüze en az iki gün hiç bir kozmetik ürünü sürmemelisiniz. Epilasyon sonrası kıl köklerinin yabancı bir maddeyle dolması kalıcı hasarlar bırakabileceğinden buna oldukça dikkat edilmelidir.
  • Epilasyon yapılan bölgeye kesinlikle ağda yapılmamalıdır. Çok gerekirse jilet kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top