Close

Cilde mucizevi etkisi olan 8 besin kaynağı

Yediğimiz ve içtiğimiz gıdalar cildimizi yakından ilgilendirir ve görünümünü büyük oranda etkiler. Besin değeri yüksek gıdalar tüketmek, vücut için gereken vitamin ve mineralleri düzenli almak genel sağlığımız kadar cilt sağlığımız için de oldukça önemlidir. Peki cildimizin güzel gözükmesi ve sağlıklı olması için hangi gıdaları tüketmeliyiz? İşte cevaplar…

Domates: İçeriğinde bulunan likopen antioksidan görevi yaparak cildi yaşlanma belirtilerine, yaşlılık lekelerine ve kırışıklıklara karşı korur. Bunun yanında cildin güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından daha etkin bir biçimde korunmasına yardımcı olur.

Havuç: Cilt ve göz sağlığı için önemli vitaminler arasında bulunan A vitamini yönünden zengin olan havuç cildimiz için oldukça önemli bir besindir. Havuç dışında A vitamini bakımından zengin gıdalar da cilt sağlığımız için oldukça faydalıdır. Bunlar arasında süt ve kepekli tahılları da gösterebiliriz.

Balık: Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin olan balıklar, örnek verecek olursak somon ya da ton balığı, cildimizi olumlu yönde etkileyen gıdalardan. Omega 3 yağ asidi alerjik reaksiyonlar nedeniyle tahriş olmuş cildin kendi kendini iyileştirme süresini kısaltmaya ve cildin yenilenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi nemli tutarak kuruma ve çatlamaları engeller, güneş ışınlarına karşı korur. Ayrıca somon balığı cilt için önemli bir mineral olan selenyum kaynağıdır.

Portakal: Özellikle sigara kullananlar kırışıklık oluşumunu geciktirmek ve cilt görünümünü iyileştirmek amacıyla C vitaminini düzenli almalıdır. C vitamini bakımından zengin besinler arasında başta portakal, limon gibi narenciye ürünleri, brokoli, yeşil yapraklı sebzeler, kivi ve çileği gösterebiliriz.

Ceviz ve Badem: Ceviz ve bademi, hücre zarını güçlendirmek, toksinlerin hücrelere girip tahribata yaratmasını engellemek amaçlı tüketebilirsiniz. Ceviz, badem gibi yemişler içerdikleri yağ asitleri ile hücre yapısının korunmasında etkilidir. Ayrıca badem içeriğindeki E vitamini sayesinde sıkı bir cilt için gereken elastin liflerini güçlendirerek serbest radikallere karşı koruma sağlar.

Yaban mersini: Çilek, böğürtlen, ahududu ve yaban mersini C vitamini bakımından oldukça zengin meyveler arasında sayılabilir. Bu meyveler de cildin elastikiyetini sağlayan kolajenin üretilmesinde etkili gıdalar arasındadır.

Yeşil Yapraklı Sebzeler: Yeşil yapraklı sebzeler, C vitaminiyle birlikte cilt ve genel olarak vücut için yararlı demir minerali içerir.

scroll to top