Close

Tarçının faydaları nelerdir?

Tarçın nerelerde kullanılır?

Tarçının oldukça geniş kullanım alanları mevcuttur. Hastalandığımızda içeceklerimize katabiliriz. Pasta gibi yiyecekleri süslemede ve arama katma da kullanabiliriz. Aynı zamanda cilt bakımında da kullanabileceğimiz pek çok yöntem vardır.

Tarçın nerelerde kullanılır?

  • Saç açma özelliği bulunur.
  • Dudak dolgunlaştırma özelliği vardır.
  • Tarçın yağı, tozu ve çubuğu olmak üzere farklı kullanım alanları mevcuttur.
  • İyileştirici özelliği vardır.
  • Aroma katma da kullanılır.

Kozmetikte tarçın

Dudak ürünleri tercih ederken içeriğinde tarçın olanları seçebilirsiniz. Bu dudak dolgunlaştırma isteğiniz varsa sizin memnun edebilir. Eğer evde dudak kremi yapmayı istiyorsanız bu tarifi uygulayabilirsiniz. Öncesinde tarçın yağına veya başka bir yağa alerjiniz olup olmadığını kontrol ediniz. Dörde bir ölçü olarak hesaplayabilirsiniz. Tatlı badem veya shea yağını benmari usulü eritin. Dilerseniz ikisini aynı anda kullanabilirsiniz. Bu yağların oranının dört ölçü olmasına dikkat edin. Bir ölçü de balmumunu benmari usulü erittikten sonra elli saniye kadar soğumasını bekledikten sonra birkaç damla tarçın yağı ekleyip karıştırın ve donmasını bekleyin.

Saç açıcı özelliği bulunan tarçını saç açıcı sprey yapımında kullanabilirsiniz. Bir adet limon, bir kaç damla soğuk sıkım hindistan cevizi yağı, bir tutam papatyadan demlenmiş papatya çayı, bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı tarçını ekleyip saçlarınızı açmada kullanabilirsiniz. Tarçının faydaları arasında kozmetikte yerini almıştır.

Tarçının faydaları

Tarçının faydalarını saymakla bitmez, mucize bir baharattır, çay demlediğimiz zaman içine atılan bir çubuk tarçın, müthiş tat verir, tek olarak içilen tarçın çayı stresi azaltır, yağ yakımını hızlandırır. Diyabeti dengeler, şişkinliği giderir, cildimizin yaşlanmasını önler, maske olarak uyguladığımızda canlandırıcı ve cildi dinlendiren etkisi vardır. Antibakteriyel özelliğinden dolayı cildi temizler sivilce oluşumunu önler. Yeni hücre oluşumunu destekler ve kemikleri güçlendirir.  Aromatik kokusundan dolayı sütlü tatlıların süslenmesinde kullanılır. Soğuk algınlığında vücut direncinin kuvvetlenmesinde yardımcı olur. Hafızayı güçlendirir. Vücut ısısını artırır enerji verir, sindirim sistemini düzenler, hazımsızlığa iyi gelir. Mide ağrısı için düzenli içeceğiniz tarçın çayı ağrılarınızı azaltacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top