Close

Evde cilt maskesi nasıl yapılır?

Herkesin cilt tonu ve tipi farklıdır. Bu farklılıklar göz önüne alındığında cildin ihtiyaç duyduğu ürünlerde kişiden kişiye farklılık gösterir. Özellikle cilt maskeleri cildin yapısına göre çeşitlilik göstermektedir.

CİLT MASKELERİ TÜRLERİ

  • Kil maskesi,
  • Soyucu (peeling) maske,
  • Beyazlatıcı maske,
  • Nem maskeleri,
  • Sıkılaştırıcı maske.

KİL MASKESİ

Beyaz,kırmızı, yeşil ve pembe olmak üzere farklı cilt tiplerine uygun kil çeşitleri bulunmaktadır. Yeşil kil; akneli, siyah nokta ve gözenek oluşumuna yatkın ciltlerin kullanması gereken kil türüdür. Beyaz kil, yeşil kile oranla daha az kurutucu özelliğe sahip ama aynı gözenek temizleme özelliğine sahip kil türüdür. Volkanik küllerden üretilmiştir. Kırmızı kil, canlandırıcı etkisi olan kil türüdür. Mineralli kil türüdür. Pembe kil ise hassas ciltler için kullanılan kil türüdür. Beyaz ve kırmızı killerin karışımından oluşmaktadır.

İçme suyu,maden suyu, bal, bitki suları (lavanta, mersin ve gül suyu gibi),yoğurt, sirke, limon suyu, yulaf, aloe vera jeli, bazı uçucu ve baz yağlar kullanabileceğimiz bazı örneklerdir. Cilt tipinize ve ihtiyacınıza uygun olarak dilediğiniz tarifi hazırlayabilirsiniz. Maskeyi hazırlarken kile demir kaşık değdirmemek sağlık açısından vekilin sahip olduğu mineralleri öldürmemek adına daha faydalı olabilir. Tahta veya cam kaşıkla karıştırabilirsiniz. Saklama özelliği bulunmadığı için taze hazırlayabilirsiniz. Maske yüzünüzde kurumadan temizleyebilirsiniz. Maskeden sonra cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

SOYUCU (PEELİNG) MASKE

Ölü hücreden arındırmak ve kan dolaşımını sağlamak adına kullanılabilir. Şeker ile evde kendinizde hazırlayabilirsiniz.Hassas ve akneli ciltlere önerilmez.

BEYAZLATICI MASKE

Güneş lekelerini açmak veya cilt tonunu eşitlemek için kullanılan bir maskedir. Domates maskesi, patates maskesi, iki undan yapılan maskeler veya yumurta maskeleri uygulanabilir. Bu maskeleri uygulamadan doktora danışın, alerji riskiniz olabilir. Sık uygulanmaması gereken maskeler olduklarını da unutmayalım.

NEM MASKELERİ

Muz, bal, aloe vera, gül ve salatalık maskelerinin oldukça iyi nem verme özellikleri vardır. Kuru cilt tiplerine en çok önerilen maske türüdür. Kullanmadan önce alerji riskinizi iyi gözlemleyebilirsiniz.

SIKILAŞTIRICI MASKE

Gözeneklerinizin temizlenmesini ve küçülmesini vaat eden maske türüdür. Yumurta maskesi en bilinenler arasındadır. Yumurtadaki protein sayesinde cilt sıkılaşmaktadır. Yumurta alerjisine karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.E

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top