Close

Evde Yapılabilecek Sağlıklı Meyve Maskeleri

 

Meyveler içerdiği mineraller ve vitaminler sebebiyle, ihtiyacımız olan besinlerdir. Fakat meyveler sadece tüketildiğinde faydalı değillerdir. Cildimizi daha güzel ve sağlıklı tutabilirler. Meyveleri hem yiyerek hem de maske yaparak faydalarından en iyi şekilde yararlanabiliriz. Güzellik merkezlerinin gereksiz pahalı olması cildinize bakmanıza engel değil. Hem maliyeti düşük hem de yapması kolay olan meyve maskelerini evinizde yapabilirsiniz.

Meyve Maskesi Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

>Meyve maskelerini, cildinizi temizledikten sonra yapmalısınız. Eksfoliasyon ile birlikte hem ölü cildi temizlersiniz, hem de yüzde olan kan dolaşımını hızlandırmış olursunuz.

>Meyveyi tamamen karıştırmış olduğunuzdan emin olun. Böylece meyvenin içerdiği tüm özlerden faydalanabilirsiniz.

>Yüz maskesi yapmadan önce üzerinizdeki tüm stresi ve yoğunluğu atmaya çalışın. Stres yüzünüzü gereceği için maskenizin derinize nüfus edemez. Maskeyi uzanarak yapmanız daha iyi sonuç elde etmenize yarayacaktır.

>Meyve maskeleri zorlu lekelere dönüşebilir. Maskeyi yapmadan önce üzerinize eski kıyafetler giyebilirsiniz ya da bez örtebilirsiniz.

>Meyvelerin hepsi katı olmayabilir. Cilde tutunamayacak kadar sıvı olan meyve maskelerinin içeriğine biraz ufalanmış yulaf ekleyebilirsiniz.

>Maskelerin içeriğine bal eklemek, cildinizi daha nemli tutmanızı sağlayacaktır.

>Maskelerin içeriğine limon eklemek ise limonun antibakteriyel özelliği sayesinde, yüzünüzde bulunan bakterileri öldürecektir. Ten rengini düzeltir ve ciltteki lekeleri azaltır.

Papaya Maskesi

Papaya, her mevsimde yetişen çok güzel bir meyvedir. Lezzeti herkes için uygun olmayan meyve cilt için çok faydalıdır. Bu maske ile hem kuru ciltlerde hem de  normal ciltlerde oldukça etkilidir. 

Papaya maskesi yapmak için lazım olan; 2 adet papaya meyvesi ve 1 çay kaşığı has baldır. Papaya meyvelerini püre haline getirerek iyice karıştırın. İçeriğine bal ekleyerek, balın bütün karışıma dağılmasına özen gösterin. Hazırladığınız maskeyi cildinize uygulayın ve 15 dakika boyunca dinlendirin. Yüzünüzü iyice yıkayın ve durulayın.

Kivi ve Avokado Maskesi

Kivi ve avokado meyveleri lezzetli oldukları kadar cilt içinde bir o kadar faydalıdırlar. Bu meyvelerden elde edilen maske sayesinde cildiniz doğal bir parlaklığa kavuşacak. Kivi ve avokado ile elde edeceğiniz maske, cildinizi yumuşacık tutacaktır.

Kivi ve avokado maskesi yapmak için; 1 adet olgun avokado, 1 adet kivi ve 1 çay kaşığı kadar hakiki bala ihtiyacınız vardır. Avokado ve kiviyi karıştırma kabına alarak iyice ezin ve macun haline getirin. Balı ekleyerek iyice karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 30 dakika bekleyin. Suyla yıkayıp kuruladıktan sonra, cildinizi nemlendirici losyon ile nemlendirin.

Muz Maskesi

Muz, ülkemizde ve dünyada en çok tüketilen meyvelerin arasındadır. Muzlar cilt sağlığında da önemli bir konumdadır. Cildin esnekliğinde ve bütünlüğünde ihtiyaç duyduğu B6 Vitaminini ve C Vitaminini barındırır.

Muz maskesini yapmak için; 1 adet yarım muz, yarım çay kaşığı has bal ve 1 çay kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu gereklidir. Muzu bir karıştırma kabının içinde püre haline gelene kadar ezin. Bal ve limon suyunu ekleyerek, iyice karışmasını sağlayın. Yüzünüzün tüm bölgesine uygulayarak 20 dakika boyunca bekleyin. 20 dakika kadar bekledikten sonra yıkayın ve kurulayın. Tüm ciltlerde kullanılabilir ve sivilce oluşumunun önüne geçer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top