Close

Doğum sonrası karın gerdirme ameliyatı

Kadınların estetik ameliyatı olmaları sıklıkla görülen bir durumdur. Bazen güzel görünmek amaçlı bazen ise doğum sonrası vücutta oluşan  deformelere çözüm bulmak amaçlı kadınlar estetik ameliyat olmak isteyebilir. Peki doğumdan sonra karın gerdirme ameliyatı için en uygun zaman ne zamandır?

Doğum sonrası kadın vücudunda deformeler meydana gelebilir?

Anne adaylarının vücudu hem hamilelik döneminde hem de hamilelik sonrası emzirme döneminde yağ depolamaktadır. Depolanan yağlar annelerin bebeklerini emzirebilmesi için gereklidir. Depolama esnasında yağ hücreleri oluşmaktadır ve bu hücrelerin kendiliğinden yok olması söz konusu değildir. Anneler birtakım egzersizler yaparak yağ hücrelerini  yakabilir. Fakat bu da istenen ve beklenen sonucu vermeyebilir. Egzersizlerle içi boşaltılmış yağ hücreleri aynı zamanda sarkık deriye de neden olabilmektedir.

Bu duruma ek olarak,  doğum sonrası görülen spor yapamama, kilo verememe ya da karın bölgesinde  sarkık deri, deride çatlakların oluşumu gibi problemler anneler için diğer zorlu durumlardandır. Deride meydana gelen gebelik çatlakları ve karın bölgesindeki sarkıkların çözümü için anneler doğum sonrası karın gerdirme ameliyatına  başvurabilir.

Ameliyat ayrıca çeşitli nedenlerle birbirinden ayrılmış karın kasları ve karında birikmiş yağlanmaya da çözüm olacak alternatiflerdendir. Ameliyat esnasında ihtiyaç duyulursa ek bir  uygulama olarak liposuction diğer bir adıyla yağ çekme operasyonu yapılarak kadınlar düz bir karına sahip oldurulabilir.

Doğum sonrası karın gerdirme ameliyatı ne zaman yapılabilir?

Doğum sonrası  annelerin toparlanmak için belli bir süreye ihtiyacı vardır. Çünkü anneler hamile doğum esnasında yüksek oranda enerji kaybetmektedirler. Kaybedilen enerjinin geri alınması için doğum sonrasında annelerin sağlıklarına  dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayrıca vücutlarında meydana gelen değişiklerle mücadele etmek için spor ve egzersiz yapmalıdırlar.

Toparlanma süreci aynı zamanda ne zaman doğum sonrası karın gerdirme ameliyatına başvurabileceğini de belirleyen kriterlerdendir. Annelerin doğum sonrası bir de emzirme dönemleri  olduğundan doğum sonrası karın gerdirme ameliyatına karar verme süreci hassasiyet kazanmaktadır. Doğum sonrası karın gerdirme ameliyatı için en uygun zaman genel olarak altı ay olarak bilinse de  son kararı anneler ile beraber uzmanların vermesi daha sağlıklı olacaktır. Karın gerdirme ameliyatı dışında  annelere ihtiyaç duyulursa bir de liposuction yapılabilir.

Karın gerdirme ameliyatı nasıl yapılır?

Ameliyat esnasında karın bölgesindeki sarkık ve fazla denilebilecek deri ve yağ dokuları alınmaktadır. Daha sonrasında ise karın bölgesindeki kasların gerginleştirilmesiyle düz bir görünüm elde edilmeye çalışılmaktadır. Ameliyat sonrası annelerin dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunur. Ameliyat sonrası anneler karın bölgelerinde gerilim meydana getirmemeye özen göstermeli, yürürken eğik bir pozisyonda olmaya da dikkat etmelidirler. Bu durumlara ek olarak mutlaka doktorlarının tavsiyelerine uymalıdırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top