Close

Magnezyumun hakkında 10 önemli detay

Magnezyum, diş ve kemik oluşumunda kullanılan; kalp, kaslar ve böbrekler için oldukça önemli bir mineraldir. Eksikliğinde kas krampları, endişeli ruh hali, depresyon, yorgunluk, uykuda düzensizlikler görülebilir. Bazı araştırmalarda, magnezyum eksikliği olan kişilerde tip-2 diyabet ve ciddi diyabetik retinopatinin gelişebileceği belirtilmektedir. Vücudumuzdaki kalsiyum, D vitamini, bakır, potasyum ve çinko gibi minerallerin seviyelerinin korunmasında ise yine magnezyum etkilidir. Peki, magnezyumun sadece faydaları bu kadar mıdır? Cevap hayır. Magnezyumun bilmeniz gereken pek çok faydası daha var.

Magnezyum hakkında bilinmesi gerekenler

  • Magnezyum mineralinin eksikliği osteoporoz hastalığının nedeni olabilmektedir ve bundan dolayı bu sağlıklı iskelet sistemi için vücuda mutlaka magnezyum alınmalıdır.
  • Magnezyum eksikliğinde kaslarda ağrı ve gerilmelerin arttığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalarda vücuda düzenli olarak magnezyum alındığında kas spazmlarını azaldığı ve kaslarda rahatlama sağlandığı belirtilmiştir.
  • Magnezyum kas fonksiyonu açısından önemli bir mineral olduğu için kalp sağlığında da magnezyuma ihtiyaç vardır. Magnezyum ayrıca kalp ritminin düzenlenmesinde etkilidir
  • Magnezyum doğal kan basıncını düzenlemede etkilidir. İçerisinde magnezyum bulunduran gıdaları tüketmek kan basıncını düşürmek için faydalı olabilir.
  • Migren nedeniyle kişinin hayat kalitesi düşer, yaşam çekilmez bir hal alır. Migreni önlemek çoğu zaman yapılacak en iyi tedavi yöntemidir. Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin verilerine dayanarak, sık sık migrenden şikâyetçi olan kişilerin migreni olmayan kişilere kıyasla doku ve kandaki magnezyum seviyelerinin düşük olduğu söylenebilir.
  • Magnezyumun vücutta yarattığı güçlü bir detoks etkisi vardır. Bu mineral sayesinde vücutta biriken toksinler temizlenir.
  • Kanser oranları her geçen gün gittikçe artarken vücuttaki magnezyum dengesini korumak kansere yakalanma riskinin azaltılmasına büyük ölçüde yardımcıdır.
  • Magnezyum, sindirim problemlerinin de çözümüdür. Eğer irritabl bağırsak sendromu (IBS) veya kabızlıktan şikâyetçi iseniz çareyi magnezyumda bulabilirsiniz.
  • Mide ve bağırsakların görevini düzgünce yerine getirebilmesi için gerekli olan asitler etkisiz hale geldiğinde ortaya çıkan sorunları magnezyum yoluyla çözebilirsiniz.
  • Magnezyum ayrıca cildin genç görünmesinde, beyin fonksiyonlarının hızlandırılmasında, odaklanma ve konsantrasyon problemlerinde etkilidir. Güçlü dişler ve kemikler için de magnezyum oldukça önemlidir.

Ruh sağlığı için magnezyum

Depresyondan kurtulmak için magnezyum takviyesi alınmalı. Uzmanlar depresyonun önlenmesi ve yönetimi için magnezyum tüketmenin önemli olduğunu belirtiyorlar.

Sağlık açısından oldukça önem taşıyan bir mineral olan magnezyum doğru miktarlarda alındığında beynin GABA reseptörlerine fayda sağlamaktadır. Magnezyum tüketimindeki artışla dinlenmiş olarak uyanacaksınız.

scroll to top