Close

Normal Doğum Vajinada Genişleme yapar mı?

Çoğu kadının hayatında en az bir kez yaşamak istediği bir olaydır hamilelik. Anne adayının ruhuna daima iyi gelen bu dokuz aylık evre içerisinde ve sonrasında vücutta önemli değişiklikler olmaktadır. Doğumdan sonra vücudunun eski haline en kısa zamanda dönmesini isteyen anne adaylarının ve annelerin karşılaştığı birçok zorluk yanında en çok önemsenenler fiziksel değişikliklerdir malum. Fakat maalesef bu her zaman mümkün olmayabiliyor. Karın ve göğüs sarkması, vücut yağlanması derken sıra muhakkak vajina genişlemesine geliyor.

Vajina genişlemesi ne zaman olur, olduğu gibi mi kalır, estetik müdahale şart mıdır?

‘’Normal doğum yapsam vajinam genişler, sezaryen olsam dikiş izi kalır. Hangisini seçmeliyim?’’ sorularıyla başlar her şey. Doktorların önerilerine bakacak olursak eğer annenin veya bebeğin bir sağlık sorunu yoksa doğum normal olarak gerçekleşmelidir. Bu doğum türü annenin ve bebeğin kısa sürede toparlamasında büyük yardımcıdır.

Vajina genişlemesi doğumun başlamasıyla başlar. Vajinadaki yırtılma daha çok bebeğin düz mü yoksa ters mi doğduğuyla alakalıdır. Bebeğin geliş şekli ters olduğunda veya vajina genişlemesi yetmediğinde doktorlar tarafından doğuma yardımcı olmak amaçlı bir miktar kesme işlemi yapılmaktadır. Fakat doğum sonrasında bu kesik ve doğumun başlangıcıyla kendinden oluşan açılmanın bir kısmı dikilmekte, vajinanın eski haline dönmesi için zemin hazırlanmaktadır.

Normal doğum sırasında eğer anne fazla ıkınmadıysa ve bebek fazla büyük değilse vajina genellikle hamilelikten önceki haline rahatlıkla dönecektir. Sezaryen doğum sonrasında da vajina zamanla bir miktar sarkmaktadır. Fakat bu sarkmalar anneyi rahatsız edecek olursa küçük bir operasyonla toparlanabilir.

Kürtaj veya düşük vajinal genişlemeye neden olur mu?

Kürtaj veya düşük ile bunlar için kullanılan cerrahî aletler vajina genişlemesine ve sarkmaya neden olmaz.

Vajina daraltma (vajinoplasti) ameliyatı riskli mi? Fiyatı ne kadar?

Öncelikle hatırlatmada fayda var ki bu ameliyat muhakkak alanında uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde ameliyat kapsamına girdiğinden yaptıran kişi için olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.

Ameliyat sonrası dönemde sorun yaşamamak ve hızlı bir iyileşme kaydetmek için muhakkak doktor önerileri uygulanmalıdır.

Ortaya çıkabilecek riskler:

-Kanama

-Enfeksiyon

-Yanlış işlem sonrası cinsel ilişki sırasında acı duymadır.

Vajina daraltma ameliyatı fiyatları, kişiden kişiye değişeceğinden fiyat bilgisi almak için alanında uzman kişiye muayene olmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top