Close

Çay ağacı yağının cilt problemleri üzerindeki 5 mucizevi faydası

Çay ağacı yağı, anavatanı Avusturalya olan melaleuca bitkisinden ya da daha bilinen adıyla Hint defnesinden elde edildiğinden melaleuca yağı olarak da bilinir. Anti-bakteriyel, anti-fungal, antiseptik içeriği sayesinde bakteri, virüs ve mantar problemleri ile savaşır ciltten mikropları uzaklaştırır. Uzmanların test verilerinin açıklanmasından beri çay ağacı yağı; sivilce, akne ve mantar problemlerinden egzama ve sedef hastalığına kadar birçok cilt odaklı sağlık sorununun tedavisinde kullanılmaktadır.

Çay ağacı yağının faydaları

Bu yağ asla ağızdan alınmamalıdır, ağız yolu ile tüketimi zehirlenmelere sebebiyet verebilmektedir. Çay ağacı yağı mutlaka haricen ve su, esansiyel yağ gibi ikincil sıvılarla seyreltilerek kullanılmadır. Peki çay ağacı yağının faydaları nelerdir?

1.Sivilce ve akneyi söndürür.

Piyasadaki yağlı cilt ve sivilce problemleri için üretilen ürünlerin büyük bir çoğunluğunda çay ağacı yağı veya etken maddesi kullanılmaktadır. Kozmetik, tonik, makyaj temizleyicisi gibi cilt ürünlerinizin içerisinde 1-2 damla çay ağacı yağı damlatıp akne oluşumunu engelleyebilir ya da kaynattığınız lavantaya 20 damla kadar çay ağacı yağı ekleyerek kendi toniğinizi yapabilirsiniz.

2.Cilt lekelerinizi azaltır.

Ciltteki lekelerin görünümünü azaltır. Çay ağacı yağını direkt olarak lekelerin üzerine uygulayabilirsiniz. Çok sayıda lekeniz var ise su ile seyrelterek tüm yüze uygulayabilir ya da toniğinize birkaç damla karıştırarak kullanabilirsiniz.

3.Uçuk ve yaraları iyileştirir.

Çay ağacı yağını uçukların veya yaraların üzerine kulak çubuğu yardımı ile günde en az 2 kez uygulayın. Kısa zamanda iyileştiğini göreceksiniz. Sedef ve egzama üzerinde de olumlu etkileri vardır, seyreltilmiş çay ağacı yağını düzenli olarak uygulayarak etkilerini gözle görülür biçimde azaltabilirsiniz.

4.Mantarının doğal tedavisidir.

Anti-bakteriyel, anti-fungal olan çay ağacı yağı tırnaklarda oluşan mantarla savaşarak düzenli kullanımda tedavi eder. Tırnakta iltihaplanma, şişme gibi bakteriyel problemlerde de kullanılmaktadır. Kulak çubuğu yardımı ile yağı direk mantarlı ya da iltihaplı bölgeye uygulayabilir ya da su dolu bir kaba 5-6 damla çay ağacı yağı damlatıp 15-20 dakika bekletebilirsiniz. Bu işlemi şikâyetiniz çözülene kadar tekrarlamanız gerekmektedir.

5.Vajinal enfeksiyonların doğal tedavisidir.

İçeriğine güçlü antiviral, antifungal, antibakteriyel bileşenler olan çay ağacı yağı; vajinit, vajinal mantar enfeksiyonları ve siğil gibi sorunları yok etmekte kullanılmaktadır. Kronikleşen vajinal mantar probleminiz var ise; bir bardak sıcak suya 2-3 damla çay ağacı yağını ekleyin. Tampon, sargı bezi veya bir pamuğu bu karışıma batırıp fazlalığı sıkın. Birkaç saat vajina içerisinde bekletebilirsiniz. Bu işlemi mantar probleminiz bitene kadar tekrarlayın. Siğil sorununuz var ise hazırladığınız bu karışımla vajinanın dış bölgesini sık sık temizleyin.

scroll to top