Close

Hamilelikte Makyaj ve Saç Bakımı: Organik Ürünler Tercih Edin

Hamilelik Döneminde Cilt Bakımı Nasıl Olur

Hamilelikte Makyaj ve Saç Bakımı: Organik Ürünler Tercih Edin

Hamilelik dönemi bir kadının kendi hayatında dikkat etmesi gereken en önemli dönemlerdendir. Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra bakım konusuna da ayrıca dikkat edilmelidir. Kişi fiziksel olarak da sağlık anlamında da birtakım değişiklikler geçirebilir. Bu anlamda fiziksel değişiklikler arasında oluşan en ufak olumsuz değişiklikler farklı arayışlara iter. Bu arayışlar kişinin kendi makyaj ve saç konusunda değişiklik yapmak istemesiyle olabilir. Oluşan etkileri yarı yarıya indirmek ve nötrlemek için makyaj yapmak istemektedir. Hamilelik dönemi vücudun neme en çok doymak istediği bir dönem olabilir. Bu sebeple hamileliğin ilk üç ayında östrojen artışı oldukça düşük düzeydedir. Ancak gebelik hormonu olarak adlandırılmakta olan HCG hormonu yükselme gösterir. U yükselme ile birlikte ilerleyen dönemlerde cilt üzerinde değişikliklere yol açacak hormonlarında artışında yükselme gösterir. Hamileliğin son 3 ayında ise dolaşım üzerinde canlanma ve yanaklarda belirgin pembe pembeleşme gibi damar problemleri görülebilir. Hamilelik döneminde lekeleri yok etme de en iyi içerek c vitamin olarak söylenebilir. Ancak hamileyken makyaj yapmak konusu başlı başına bir soru doğurur. Peki, gebelikte makyaj yapmak zararlı mı? Gelin hep birlikte hamilelik süresince makyaj yapmanın zararlı olup olmadığını konuşalım.

Organik İçerikli Kozmetik Ürünleri

Hamileler makyaj yapabilir mi sorusu kafaları meşgul eden bir konu olmaktadır. Anne adayları oldukça hassas oldukları bu dönemde kendileri için en doğru cevabı ve ürünü bulmak istemektedir. Bununla beraber hamilelik döneminde en önemli dönemler arasında İlk 3 ay yer almaktadır. Dolayısıyla hamilelikte makyaj tercihi çok daha önem arz etmektedir. Makyaj kullanımı hamilelik döneminde ekstra dikkat edilmesi gereken bir konudur. Dolayısıyla hamileyken makyaj yapma konusu ayrıca üzerinde durulmalıdır. Öncelikli olarak ürünleri kullanmaya ve tercih etmeye başlamadan önce bir hekim önerisi çok daha sağlıklı olacaktır. Dolayısıyla hemen hemen çoğu hekimin önerdiği gibi ürünlerin parabensiz olması önemlidir. Hamilelikte makyaj yapmak her ne kadar basit bir konuymuş gibi dursa da önem verilmesinde yarar bulunur. Kullanılacak olan kozmetik ürününü içeriği son derece önemlidir. Dolayısıyla hamilelikte makyaj yapmak zararlı mı demeden önce konunun araştırılmasında yarar bulunur. Makyaj yapmanın zararları hakkında pek çok akademik makale de bulunmaktadır. Hamile olmayan kişilerin de makyaj yapma konusunda dikkat etmesi gerekenler vardır. Öncelikli olarak organik veya organiğe yakın ürün kullanımı cilt için son derece iyidir. Bunlar için hamilelere özel üretilmiş organik içerikli ürünlerde yer almaktadır. Yine içerik bakımından doğal üretilmiş olan kozmetik ürünleri bu dönemde cildi yormamaktadır. Bu ürünlerin tercih edilmesi kişinin cildinde oluşabilecek hasarın da önüne geçebilmektedir. Hamileler için organik makyaj ürünleri piyasa içerisinde bulunmaktadır. Dolayısıyla aşırı kullanıma gitmeden dozunda kullanılabilir. Bu anlamda uzman ve doktorların önerisinin yanı sıra kendi doktorunuzdan da tavsiye almanızda yarar bulunur.

Hamilelik Döneminde Kozmetik Ürünleri Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Hamilelikte makyaj yapmak zararlı mı sorusu için verilebilecek en iyi cevap dikkat edilmesi gereken noktalar olduğudur. 
  • Öncelikli olarak cilt bariyerine zarar verecek ve nefes almasını engelleyecek ürünler tercih edilmemelidir. 
  • Doğrudan hormona etki edecek türde kimyasal içerikli ürünler tercih edilmemelidir.
  • Saç boyaları içerisinde barındırdığı kimyasal dolayısıyla hamilelikte kullanılması zararlıdır. Bunu engellemek için hamilelikte organik saç boyası tercih edilmelidir. 
  • Piyasa içerisinde hamile saç boyası altında birbirinden farklı ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin seçimi konusunda ayrıca seçici olunmalıdır. Organik saç boyası hamilelik döneminde saçına boya yaptırmak isteyen kişilerin tercihi olmalıdır.
  • Cilt üzerinde sivilce ve akne için yalnızca hekim önerisinin olduğu ilaçlar kullanılmalıdır.
  • Kozmetik ürünlerini satın almadan önce muhakkak test edilmelidir.
  • Hayatın her döneminde olduğu gibi hamilelik döneminde de güneş ışınlarına dikkat etmekte yarar vardır. Bunun için yüksek faktörlü güneş kremi tercih etmek gerekir.
  • Hormonlar üzerinde doğrudan etki edecek kimyasal içerikli ürünleri kullanmamak gerekir. 

Hamilelikte Saç Boyası Kullanımı

Saç boyama esnasında cilt az miktarda olsa saç boyasını emer nokta dolayısıyla ciltte enfekte, tahriş olma veya bir yara bulunuyorsa saç boyası esnasında her zamandan daha fazla kimyasal absorbe edilebilir. Dolayısıyla bu süreç boyunca hamilelikte saç boyası kullanımı ile alakalı pek çok soru beraberinde gelmektedir. Bu konuda doğrudan saç boyası ile birlikte bebeğin sakatlık geçirdiği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak saç boyasının uygulanması gebelik döneminde genel itibariyle sakıncalıdır. Piyasa içerisinde birbirinden farklı organik boya markası mevcuttur. Ancak çoğu organik boya organik olarak düşünülse de içeriği organik olmamaktadır. Bu ürünlerin içerisinde birden çok kimyasal madde mevcuttur. Dolayısıyla organik saç boyası konusunda iyi araştırma yapılmadan boya tercih edilmemelidir. Pek çok farklı firma hamileler için saç boyası özel üretimi yapmaktadır. Bu sebeple tercih edilecek olan ürünün Bu ürünler arasından seçilmesi gerekmektedir. Sizler kendiniz iyice araştırma yaptıktan sonra içinize silmeme durumu olabilir. Böyle durumlarda ise şüpheye mahal vermeden, bir hekimden tavsiye alarak hamileler için saç boyaları önerisi isteyebilirsiniz. 

Hamilelikte Oje Kullanımı

Hamilelik döneminin en önemli aylarını 3 aylık dönem kapsamaktadır. Andan itibaren bebeğini korumak için çeşitli önlemler alır. Bu süreçte akılları kurcalayan makyaj yapmak, saç boyatmak konularının yanı sıra oje sürme konusu da kafa kurcalamaktadır. Hamilelikte oje kullanımı ile ilgili pek çok bilgi bulunmaktadır. Bilimsel araştırmalarda bebeğe ve doğrudan hamileliğe oje kullanımının zararı gösterilmemiştir. Bunun yanı sıra hamilelik süresince yapılacak olan manikür ve pedikür yaptırmanın da sakıncası yoktur. El ve ayak bakımını yapıyor olmak anneye kendisini daha da iyi hissettirmektedir. Araştırmalar hamilelikte oje kullanımının zararlarından söz etmese de uzmanlar en iyi tavsiyeyi vermektedir. Bu sebeple oje kullandıktan sonra hocayı çıkartmak için kullanılacak asetonun da seçimine dikkat etmek gerekir. Asetonsuz aseton kullanmak bu konuda iyi bir yarar sağlayabilir. Bu sebeple oje tercihi yapılacağı zaman aseton da öncesinde belirlenmelidir. Piyasada birbirinden farklı oje markası bulunmaktadır. Bu ojelerden olabildiğince organik içeriklerden üretilenleri de mevcuttur. İçeriğinin doğala yakın olması ojenin içeriğini daha masum hale getirir. Böylelikle gönül rahatlığıyla kullanmanın da yolu açılmış olur.

Hamilelik Döneminde Cilt Bakımı

Hamilelik döneminde cilt her zamankinden çok daha hassas ve gergin hale gelebilir. Ancak her hamile aynı süreçlerden geçmez nokta dolayısıyla herkesin kullanmış olduğu tedavi biçimi veya ürünler herkese uymamaktadır. Hamilelik süreci boyunca hormonal değişikliklere bağlı bir takım cilt sorunları meydana gelebilir. Bu sorunlar gebelik lekelerinden akne gibi çeşitli cilt sorunları olarak adlandırılabilir. Doğru bir cilt bakım rutini uygulayarak var olan şikayetlerin önüne geçebilmek mümkündür. Dolayısıyla bu dönemde karşılaşılabilecek cilt problemleri ve sorunları ile ilgili dikkat edilmesi gerekenler vardır. Öncelikli olarak hamileliğin ilk üç ayında bu sorunlar çok daha fazla olabilmektedir. Yine hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ciltte değişikliğe yol açan östrojen ve progesteron hormonlarının artışı tetiklenir. Sebum seviyesindeki dengesizlikten kaynaklı ise bazı cilt tiplerinde akne eylemiyle karşılaşma görülürken bazılarında ise kurulukla sonuçlanabilir.

 

scroll to top