Close

Çalışan hamileler için olmazsa olmaz 8 beslenme önerileri

Gelişen ülke ve değişen toplum yapısı ile birlikte, kadınlar her geçen gün iş sahasında bir adım daha ilerlemektedirler. Yapılan çalışmalar ile birlikte, alanında uzman birçok doktor hamilelik döneminde çalışmanın bir sakıncası olmadığını; aksine oldukça faydalı olduğunu yıllardır anlatmaktadır. Peki gerek iş gücünden düşmemek, gerekse bebeğiniz ve kendi sağlığınız için hamilelik döneminde nasıl beslenmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

1.Kahvaltı
Hamile olun ya da olmayın, dengeli beslenme ile ilgili yapacağınız ilk araştırmada en önemli öğünün kahvaltı olduğunu göreceksinizdir. Hamileyken de bu kural değişmez. Erken bir saatte özellikle peynir ve yumurtadan oluşan güzel bir kahvaltıyla gününüzü taçlandırabilirsiniz. İş ortamında kahvaltıları genel olarak poğaçalar oluşturduğundan, evinizden bir paket getirmeniz en faydalısı olacaktır.

2.Formda annelik
Hamileyken yediğiniz besini değiştirmekten ziyade yapmanız gereken tek şey besinin içeriğine dikkat etmektir. Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı yaparken tükettiğiniz ekmeğin beyaz ekmek değil de tam tahıllı ekmek olmasına özen gösteriniz. Formda kalmak için tükettiğiniz yarım yağlı sütleri rafa kaldırıp tam yağlılarını yerine koymalısınız çünkü; sütteki yağ oranını azaltınca eski tadının korunması için yerine tatlandırıcı konur ve bu besin değerlerinin değişiminde önemli rol oynar.3.Kabızlıktan korunun
Hamile kadınların çektiği en büyük sıkıntılardan biri olan kabızlıktan kaçınmak için su tüketiminizi arttırmalısınız. Günde en az üç litre su tüketmeniz sizin ve bebeğinizin sağlığını olumlu yönde etkileyecektir.

4.Ara öğün
Hamilelik boyunca, her ana öğünden sonra bir saat arayla mutlaka ara öğün takviyesi yapın. Bu ara öğünler kan şekerinizi düzenler ve birden gelen tatlı krizlerini yaşamanızı engeller.

5.Salata
Öğünlerinizin yanına mutlaka salata koyun. Salata, hem ihtiyacınız olan lif oranını karşılayacak, hem de daha önceden bahsettiğimiz hamileyken yaşanan kabızlık sorununa yardımcı olacaktır.6.Protein odaklı beslenin
Hamilelik döneminde tabağınızın büyük bir bölümünü proteinler oluşturmalıdır. Elbette karbohidrat ve yağ ihtiyacınız da vardır ancak sizin ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu temel vitamin ve minarelleri proteinler karşılar. Bunun yanında proteinler, bebekte kemik yapımında da oldukça önemli bir rol yonar. Elbette bu proteinler büyük markaların yağ dolu köftelerinden ziyade, ızgara yahut haşlama etler olmalıdır.

7.Şeker tüketimine dikkat edin
Hamilelik döneminde ihtiyaç duyduğunuz şekeri paketli gıdalardan sağlamamaya çalışın. Aynı zamanda öğünlerinizde beyaz un, makarna, pilav gibi rafine şekerli ürünleri tüketmemeye özen gösterin.

8.Kahve çayı tüketimi
Hamilelik döneminde kahve ve çay tüketimini azaltın. Kafein sizin ve bebeğinizin üzerinde olumlu etkilere sahip değildir. Yine de içecekseniz eğer, öğünlerinizin hemen ardından içmemeye özen gösterin. Bu durum demir emilimini azaltacağı açısından, yediğiniz yemeğin besin değerlerinin bir önemi kalmaz.

scroll to top