Close

Siyah Nokta Nedir?

Siyah Nokta Nedir

Siyah Nokta Nedir

Siyah nokta, hem kadında hem erkekte görülebilen, en çok yüz kısmında olmakla beraber vücudun her yerinde çıkabilir. Siyah nokta bir akne çeşididir ve çok büyük ya da küçük olabilir. Foliküller, ciltte kıl ve yağ üretme görevini üstlenirler. Siyah nokta, kişinin cilt üzerindeki foliküllerde tıkanma meydana gelmesi sonucu oluşur. İsmi siyah nokta olsa da beyaz renk olarak da ciltte gözlemlenebilir. Foliküllerin tıkanması ölü hücrelerin ve yağların folikülde kalan boşluklara birikmesi, dolması sonucu oluşur. Bu birikintiler başlangıçta beyaz olsa da havayla temas ettikçe, zaman geçtikçe, kirli hava ve ortam nedeniyle birikintiler siyahlaşır. Siyah oldukları için cilt üzerinde gözlemlenmeleri, fark edilmeleri kolaydır. Rahatsız edici bir görüntüsü olsa da iltihaplı olmadığı için herhangi bir ağrı veya acı vermezler. Cilt tipine ve cilt sağlığına bağlı olarak bazı kişilerde fazla bazı kişilerde az olarak görülür. Az da olsa fazla da olsa rahatsız edici bir görüntü sunar. Bu nedenle çoğu kişi siyah nokta nasıl geçer, siyah nokta neden olur gibi konuları araştırmıştır. Siyah nokta ile ilgili tüm detayları ve bilinmesi gerekenleri bu makalede sizler için derledik.

Siyah Nokta Neden Olur?

Siyah noktanın oluşumunu, ciltte bulunan foliküllerin yağ ve ölü hücreler ve zamanla siyahlaşması sonucu ortaya çıktığını söylemiştik. Peki, siyah nokta neden olur?  Bahsettiğimiz birikimin oluşumunu etkileyen şeyler vardır. Bunlardan ilki cildi yeterince iyi temizlememektir. Cildinizi düzenli olarak temizlememeniz halinde cildinizde yağlanmalar oluşacaktır. Yağlı ve kirli bir cilt siyah noktaların oluşması için ortam yaratır. Bu nedenle cildinize düzenli olarak kil maskesi ve peeling uygulamalısınız. Düzenli olarak derinlemesine bir cilt temizliği yapmanız siyah noktaların oluşumunu engelleyecek ya da en aza indirecektir. Buna ek olarak beslenme şekli de siyah noktaların oluşmasını etkiler. Vücuda gereğinden fazla yağ alımı, siyah noktaların artmasını sağlar. Yağlı yiyeceklerden aşırı bir şekilde tüketmek, cildinizde bulunan foliküllere yağ birikimini artıracaktır. Bu da siyah nokta oluşumun artmasını sağlar. Siyah nokta oluşumu yalnızca size bağlı değildir. Kadınlar, regl dönemlerinde ve doğum kontrol hapı tüketmeleri halinde hormonal değişiklikler yaşarlar. Bu hormonal değişikliklere bağlı olarak da siyah nokta artışı görülebilir.

Siyah Nokta Nasıl Geçer
Siyah Nokta Nasıl Geçer

Siyah Nokta Nasıl Geçer?

‘’Siyah nokta nasıl geçer?’’  herkesin cevabını merak ettiği bir konudur. Siyah nokta, yüzünüzde, burnunuzda ve diğer bölgelerinizde görülebilir. Siyah noktanın geçmesi, sağlıklı beslenme ve cilt temizliğine bağlıdır. Düzenli ve sağlıklı beslenmeniz bu durumda çok önemlidir. Vücudunuza gereğinden fazla yağ almamalısınız. Bol bol su tüketmeye çalışmalısınız. Su tüketmek, sağlığımızı olumlu olarak etkilemekle beraber, vücudumuzun sağlıklı bir nem oranına kavuşmasını da sağlar. Bununla beraber cilt bakımı yapmaya, cildinizi nemlendirmeye, temizlemeye özen göstermelisiniz. Vücudunuzun her yerini düzenli olarak temizlemeli özellikle yüz bölgesine özel peelingler, serumlar ve nemlendiriciler kullanmalısınız. Tüm bunlara rağmen siyah nokta ve aknelerden kurtulamıyorsanız cilt doktoruna başvurabilirsiniz. Cilt doktorunun yardımı ve ilaç, krem desteğiyle sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer
Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah noktaların en çok yüz bölgesinde kendini gösterdiğini makalede değinmiştik. Yüz bölgesinde de en çok burunda siyah noktalar görülür. Peki, burundaki siyah noktalar nasıl geçer? Genel olarak cilt bakımınıza ve sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorsanız, burundaki siyah noktalar nasıl  geçer sorusuna cevap arıyor olabilirsiniz. Bunun için burundaki siyah noktaları temizleme tavsiyeleri hazırladık. Makalenin bu kısmına kadar siyah noktanın nasıl oluştuğu ve oluşmaması için yapmanız gereken şeylerden bahsettik. Peki, siyah nokta nasıl temizlenir? Burnunuzdaki siyah noktaları temizlemek için maskeler ve peelingler uygulayabilirsiniz. Burundaki siyah noktalar için üretilmiş siyah nokta burun bantları da bulunmaktadır. Güzellik merkezlerinden bu tarz bantlar alarak da burnunuzdaki siyah noktaları temizleyebilirsiniz. Yüzünüzdeki siyah noktalar için de peeling, serum, maske ve nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Satın almak yerine evde de hazırlayabilirsiniz. İşte evde siyah nokta maskeleri için tarifler…

Evde Siyah Nokta Maskeleri
Evde Siyah Nokta Maskeleri

Evde Siyah Nokta Maskeleri

Siyah noktalar nasıl temizlenir konusunda evde siyah nokta maskelerine başvurabilirsiniz. Evde hazırladığınız maskeler hem daha sağlıklı hem de maliyeti daha uygun. Bu maskelerle, ‘’Yüzdeki siyah noktalar nasıl geçer?’’ Sorusuna ve ‘’Burundaki siyah noktalar nasıl geçer?’’ Sorusuna cevap alacaksınız. Size vereceğimiz tarifleri uygulamadan önce yüzünüzü yıkayıp buhara tutmalısınız.

Siyah Nokta Temizliğine Hazırlık: Buhar

Yüzünüzdeki gözeneklerin açılması ve siyah nokta temizliğinin daha kolay yapılması için yüzünüzü buhara tutmanız gerekiyor. Yüzünüzü buhara tutmak için yapmanız gerekenler:

-İhtiyacın olan malzemeler; su, geniş bir kap, havlu.

-İhtiyacınız olacak kadar suyu kaynattıktan sonra suyun biraz soğumasını bekleyin. Su biraz soğuduktan sonra geniş kaba suyu dökmeniz gerekir.

-Havluyu başınıza örtün ve suyun üzerine doğru eğilin. Burada havluyu kullanmanızdaki amaç, kaynar sudan çıkan buharın tamamının size etki etmesi. Suya çok fazla yaklaşmayın, cilt yanmaları oluşabilir.

-Yüzünüzü yaklaşık 5-10 dakika buhara karşı tutun.

-İşlem bittikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve havluyla kurulayın.

Siyah Nokta Maske Tarifleri

Siyah noktaların geçmesi için evde birçok maske hazırlayabilirsiniz.

Bal Maskesi: Küçük seramik bir kaba koyduğunuz balı, siyah suyun bulunduğu bir kabın üzerine koyun. Balın su almamasına özen gösterin. Yumuşayan balı burun ve yüz bölgenize sürebilirsiniz. Bal, yüzünüzdeki bakteri ve kirlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Karbonat Maskesi: Bir kaşık karbonat ve az miktar su ile hazırlayabilirsiniz. Bu iki malzemeyi macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Bu karışımı yüzünüze sürdükten sonra 10 dakika kurumasını bekleyin. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada iki kez uygulayabilirsiniz.

Yulaf Ezmesi Peeling: Yarım limon suyu, üç kaşık yoğurt ve iki kaşık yulaf ile hazırlanabilenn bir maske. Bu malzemeleri macun kıvamına gelene kadar karıştırmanız gerekiyor. Macun kıvamına gelen peelingi yüzünüze ya da burnunuza sürüp birkaç dakika bekleyin. Ilık suyla durulayabilirsiniz. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Şeker Peeling: İlk aşamada Dört çorba kaşığı yağ ile bir fincan esmer ya da beyaz şekeri hava geçirmez kavanozda ya da kapalı bir kapta kıvam alana kadar karıştırın. Peelingi uygulamadan önce yüzünüzü yıkamalısınız. Yüzünüzü yıkadıktan sonra parmak yardımıyla yüzünüze ve burnunuza dairesel hareketlerle masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu işlemi  1-2 dakika yaptıktan sonra yüzünü ılık suyla durulayabilirsiniz. Haftada 2-3 kez uygulayabilirsiniz. Şeker peelingini hava geçirmez bir kavanozda, serin bir yerde 2 aya kadar muhafaza edebilirsiniz.

Siyah Nokta Nasıl Sıkılır?

İnatçı,yıllanmış ve derin siyah noktalar evde siyah nokta maskeleri ile geçmeyebilir. Bu yüzden siyah nokta nasıl sıkılır konusu merak ediliyor. Gerçekten de siyah noktaları sıkarak da yok edebilirsiniz. Büyük, derin ve yıllardır var olan siyah noktalar sıkılması halinde yok olabilir. Siyah noktanın sıkılması, dolan gözeneğin boşalmasına yardımcı olur. Gözenek yeniden dolsa bile peeling yoluyla kolaylıkla temizlenebilir. Yüzdeki veya ciltteki siyah noktaların sıkılması el ile yapılabilir. Siyah noktaları daha kolay sıkabilmek için yüzünüzü buharda bekletebilirsiniz. Sıcak buhar cildinizi yumuşatacağından ve gözenekleri açacağından siyah noktalar çok daha kolay bir şekilde çıkarılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top