Close

Yaş maya maskesi nasıl yapılır?

Yağlı ciltler çoğu zaman pek çok sorunu da beraberinde getirir. Her cilde bakım şartken, yağlı cilt tiplerinde özellikle düzenli olarak cilt bakımı yapılması gerekir. Piyasada pek çok ürün bulunmasının yanı sıra; yağ sorunu, sivilcelenme, siyah noktalar gibi problemler için son derece etkili doğal yöntemler de bulunur.Bunlardan biri olan yaş maya maskesi, evde kolayca hazırlayabileceğiniz, maliyeti neredeyse yok diyebileceğiniz bir cilt bakımı ritüeli. Birkaç farklı şekilde hazırlanabilen bu maskeyi, cilt tipinize göre şekillendirerek tercih edebilirsiniz.

Yağlı ciltler için yaş maya maskesi

Yağlı bir cilde sahipseniz limon gibi cildi kurutucu özellikte bir ürün kullanmaktan çekinmenize gerek yoktur. Oda sıcaklığında bulunan bir paket yaş mayanın yarısı maskeniz için yeterli olacaktır. Mayayı bir kaşık yardımıyla ezip üzerine 1 tatlı kaşığı kadar limon suyu ekleyin karıştırın. Yüzünüze sürebileceğiniz bir kıvam elde edecek şekilde limon suyunu arttırabilir/azaltabilirsiniz. Cildinize yumuşak hareketlerle sürün ve kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın. Cildinizdeki fazla yağı giderdiğini göreceksiniz.

Kuru ciltler için yaş maya maskesi

Eğer çok kuru bir cildiniz var yaş maya maskesini sık aralıklarla yapmanız önerilmez. Çünkü maya içeriğindeki maddeler neticesinde cildinizi daha da kuru bir hale getirecek, nem dengenizi bozacaktır. 2 haftada bir kez yapmanız yeterli olacaktır. Kuru ciltler yaş maya maskesini limon kullanmadan daha yumuşak bir ürün olan süt ile yapabilir. Bir paket yaş mayanın yarısını bir kaba alın ve maske kıvamı alacak kadar süt ekleyin. Yaklaşık 1 tatlı kaşığı süt kıvam alması için yeterlidir. Dilerseniz süt ve maya karışımının içine 1 tatlı kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Bal, cildinizi nemlendirerek pürüzsüz bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.Karışımı yüzünüze nazikçe sürdükten sonra en az 20 dakika yüzünüzde bekletmeye özen gösterin. Sonrasında ılık suyla yavaşça tüm maskeden arındıracak şekilde yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Süt yerine yoğurt da kullanılabilir

Yaş maya maskenizi yaparken süt yerine yoğurt kullanarak daha yoğun bir maske elde edebilirsiniz. Yoğurt hassas ciltler için alerjik olabilir, bu nedenle maskeyi yapmadan önce cildinizde yoğurda karşı bir hassasiyet olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Yaş maya maskesini düzenli olarak kullandığınızda, cildinizde renk tonunun eşitlendiğini,cildinizin parlaklık ve canlılık kazandığını göreceksiniz.

scroll to top