Close

Yüzyıllardır alternatif tıpta yeri olan Papatya çayının faydaları

Sakinleştirici etkisiyle mutfaklarda yerini alan papatya çayının sağlığa birçok faydası bulunuyor. Anti-inflamatuar, anti-septik ve anti-mikrobiyal özellikleri sayesinde yüzyıllardır alternatif tıpta birçok hastalığa şifa oluyor. Şeker hastalığından kansere, saç kepeğinden göz altı morluklarına,  için papatya çayını gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Hafif tatlı tadıyla,yeşil çaya ve siyah çaya kafeinsiz bir alternatif olan papatya çayı, antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar kalp hastalıkları ve diyabet gibi birçok hastalığın riskini azaltmada önemli bir rol oynar. Günde 2 kere papatya çayı tüketerek papatya çayının anti-bakteriyel özelliklerinden faydalanabilir, sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Papatya çayının sağlığa faydaları:

-Uykusuzluğa iyi gelir ve uyku kalitenizi arttırır:

Papatya çayının uyku kalitesini arttırmada ve insomniayı yenme konusunda eşsiz faydaları vardır. Yatmadan 1 saat önce içeceğiniz papatya çayı sizi sakinleştirecek ve uykuya geçişi kolaylaştıracaktır.

– Papatya çayı sindirime iyi gelir:

İltihap önleyici özelliği sayesinde papatya çayı,ishal, karın ağrısı, mide bulantısı, ülser ve gaz gibi sindirim problemlerinizin çözümü olabilir. İçine zencefil de ekleyerek yemekten sonra 1 fincan papatya çayıtüketmeyi alışkanlık haline getirmenizde fayda var.

-Kan şekerini düzenler, diyabeti önler:

Özellikle yemekle birlikte tüketildiğinde, papatya çayı anti-inflamatuar özelliği sayesinde kan şekerini dengede tutmayı sağlar. Bunun yanında şeker hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan körlük, böbrek hastalıkları, sinir ve dolaşım sistemlerinde hasar gibi riskleri azaltabiliyor.

-Adet ağrılarını azaltır:

Papatya çayı sakinleştirici ve iltihap karşıtı özelliği sayesinde hem krampları azaltır hem de terleme, şişkinlik, depresyon ve ani duygu durum değişikliği gibi regl zamanı karşılaşacağınız problemleri en aza indirmede yardımcı olur.

-Kansere karşı papatya çayı:

İçeriğinde bulunan apigenin isimli madde sayesinde, papatya çayının, kanserli hücreleri yok edip,yayılmalarını engellediği yapılan araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

Papatya çayının cilde faydaları:

-Sivilcelerle ve sivilce izleriyle savaşır:

Yaraların iyileşmesinde de kullanılan papatya çayı,sivilce ve sivilce izlerini yok eder. Sivilcelerin üzerine sürerek,papatya çayını buhar banyonuzda kullanarak ya da papatya çayı içerek sivilcelere karşı savaş açabilirsiniz.

-Cilt renk tonunuzu açar:

Cilt beyazlatıcı özelliği bulunur ve cilt renginizi açarken cildinizi besler ve sağlıklı bir görünüme kavuşturur. Düzenli kullanımda cildinizi sıkılaştırır ve cilt lekelerini giderir.

-Ölü derileri yok eder:

Süt ile karıştırıldığında mükemmel bir scrub görevi görür. Çay demleme poşetinin içinde bulunan papatyaları biraz şeker, süt ve zeytinyağı ile karıştırın. Masaj yaparak cildinize uygulayın ve soğuk suyla durulayın. Gözeneklerinizin temizlendiğini ve cildinizin ışıl ışıl olduğunu göreceksiniz.

-Gözaltı morluklarını yok eder:

Gözaltı morluklarınız ve şişlik için papatya çayını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Papatya çayını demleyin ve soğumaya bırakın.Soğuduktan sonra kompres şeklinde uygulayabilirsiniz.

Papatya çayının saça faydaları:

-Kepeği önler:

Tahriş olmuş saç derisini yatıştırmada ve kepeği önlemede papatya çayını kullanabilirsiniz. Bunun için,saçınızı yıkadıktan sonra papatya çayıile durulayın.

-Saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar:

Papatya çayında bulunan antiseptik elementler ölü hücreleri ve kiri saç derisinden temizler böylelikle de saç, uzamayı yavaşlatan faktörlerden kurtulmuş olur. Ayrıca, papatya çayı metabolizmayı hızlandırır.Hızlı bir metabolizma da saç uzamasını hızlandıran bir etkendir.

-Kuru saçlar için mükemmel bir besleyicidir:

Eğer saçlarınız kuruysa, solgun ve cansız görünen saçlarınızı papatya çayı ile içten ve dıştan besleyebilir bu sayede saçlarınız canlı bir görünüme sahip olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top