Close

Ayağa Kına Yakmanın Faydaları

 

Anavatanı Hindistan olan kına ağacı Arabistan’da ve Akdeniz iklimine sahip olan yerlerde de yetişir. Arap ülkelerinde ve Hint yarımadasında, eski dönemlerde, kınanın nazarı bozduğuna ve kötü güçleri uzak tuttuğuna inanılır.

Kına, bayram, mevlit, zafer, doğum, sünnet töreni gibi önemli günlerde geçmişten günümüze sık sık tercih edilir. Bunun dışında günümüzde saç için ve cilt için de kına sık sık kullanılır. Bunun sebebi kınanın pek çok faydasının bulunmasıdır.

Kınanın Faydaları 

  • Kınanın ağrı kesici özelliği vardır. Başınız ağrıdığında kınayı sirke ile karıştırılıp macun haline getirip bir tülbentle ağrıyan yere sarabilirsiniz. Ağrının bir süre sonra azaldığını göreceksiniz. Bilimsel araştırmalar kınanın özellikle nöropatik  ağrılar üzerinde etkili olduğunu göstermiştir. 
  • Suyla karıştırıp macun haline getirdiğiniz kınayı tırnaklarınıza sürüp bir kaç saat bekletin. Sonra yıkayın. Tırnaklarınız yıpranmışsa bu işlemi haftada birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Bu sayede tırnaklarınız güçlenir.
  • Saçlara kına yakmak eski bir Anadolu geleneğidir.  Böylelikle hem baş ağrısı azalır. Hem de saç dökülmesine karşı doğal bir tedavi uygulamış olursunuz.          
  • Kına iltihap hastalıklarına iyi gelir. Bunun için kınayı gargara şeklinde kullanmak gerekir. Bir bir tatlı kaşığı kınayı  bir bardak ılık su için de iyice eritin. Daha sonra gargara yapın.
  • Kına yanık ve çıbana iyi gelir. Kınanın yanık yüzeyler üzerinde ferahlatıcı bir etkisi vardır.  Kınadan elde edilen kına yağı yanık yüzeyler ve çıbanlar üzerinde de etkilidir.
  • Beyaz saçları kapatır.

Kınanın Ayak Sağlığına Faydaları

Günlük hayatta uzun süre kapalı kalan ayaklar birçok hastalığı da beraberinde getirir. Bu hastalıkların en başında ise ayaklardaki mantar enfeksiyonu gelir. Ayaklarda kaşıntı ve kokuya sebep olan ayak mantarlarından en güzel korunma yollarından biri de ayaklara kına yakmaktır. Bunun için şu malzemeleri kullanarak sağlıklı bir karışım yapabilirsiniz:

·         Limon Suyu ve Kına karışımı

·         1 yemek kaşığı kına

·         1 tane limon suyu (eğer süreceğiniz alan fazlaysa oranı artırabilirsiniz.)

Cam bir kase içinde bunları macun haline getirin. Hazırladığınız bu macunu ayak parmak aralarınız dahil olmak üzere ayağınıza sürerek bir saat kadar bekleyin. Kuruduktan sonra bunu önce sıcak suyla, ardından soğuk suyla yıkayın. Sonra da ayaklarınızı sadece sizin kullanacağız kişiye ait bir havlu iyice kurulayın.

Elma Sirkesi ve Kına Karışımı

Bir yemek kaşığı kına ve iki yemek kaşığı elma sirkesini cam bir kabın içerisinde iyice karıştırarak macun haline getirin. Hazırladığınız karışımı parmak araları ile ayak tabanına iyice sürün. İki saat bekledikten sonra önce sıcak suyla, sonra soğuk suyla yıkayarak ayaklarınızı kurulayın. Rahatsızlığınız tamamen geçene kadar haftada iki kez olmak koşuluyla bu işleme devam edin.

Kına ve Deniz Tuzu

Ayaklarımız sürekli kapalı kaldığından ayağımızda koku oluşur.  Bu kokuyu gidermenin en güzel yollarından birisi de kına ve deniz tuzudur.

·         1 yemek kaşığı deniz tuzu

·         1 yemek kaşığı kına 

·         Su 

Deniz tuzu ve kınayı cam bir kase içerisine koyun. İçerisine suyu yavaş yavaş dökerek karıştırıp macun kıvamına getirin. Elde ettiğiniz bu karışımı ayak parmak araları dahil olmak üzere tabana ve ayak üzerine sürdükten sonra üzerine çorabınızı giyin. Ertesi gün ayaklarınızı önce sıcak sonra soğuk suyla yıkayıp yine sadece kendinizin kullanacağı bir havlu ile iyice kurulayın.

Kına Ve Sıcak Su

Bir yemek kaşığı kınaya dört bardak soğuk su ilave ettikten sonra bunu 20 ile 25 dakika kaynatın. Bu karışımla her gece yatmadan önce ayaklarınızı yıkayın. Bu işleme bir ay boyunca devam edin.

scroll to top