Close

Sarımsağın 5 mucizevi faydası

Sarımsak çok çeşitli sağlık problemlerine iyi gelen bir besin. Kötü kolesterol, tansiyon, kalp akla ilk gelenler olmakla beraber içeriğinde yer alan mineral ve bileşiklerle saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunmaktadır.

Sarımsağın özellikleri

  • Vitamin deposudur

içerisinde şekerler, A, B, C vitaminleri, kükürt ve allil sülfür bulunur. Magnezyum, B6, selenyum, kalsiyum, bakır, potastum, fosfor, demir, B1 vitamini de kayda değer ölçüde içerisinde yer alır. Sadece 28 gram sarımsağın kalorisiyse 42 kalori olup, 1,8 gram protein içerir.

  • Soğuk algınlıklarına sarımsak

Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan özelliği ile doğal antibiyotik yakıştırmasını alan sarımsak, günde en az bir diş tüketilmelidir. Günlük olarak düzenli tüketen insanların, tüketmeyenlere kıyasla daha hızlı soğuk algınlığını atlattıkları bilimsel verilerle kanıtlanmış bir gerçektir.

  • Kalp sağlığı için sarımsak

Tansiyon, damar tıkanıkları ve kolesterol  kalp krizi ve felci tetikleyen hastalıklardandır. Kan basıncını düşüren sarımsak, LDL kolesterolünü düzenler. Pıhtılaşmayı önleyen alojen içeriğiyle, trombositlerin yapışkan hale gelmesinin önüne geçerek damar içinde birikme riskini minimalize eder.

  • Kanser riskini düşürür

Düzenli olarak çiğ ya da pişmiş sarımsak tüketmek çeşitli kanser türlerine yakalanma ihtimalini azaltır. Kanser hücresi oluşumu üzerinde etkileri oldukça fazladır. Yapısındaki kükürt ile de ağır metallerin vücuttan atımını kolaylaştırır. Çiğ halde tüketimi özellikle kolon ve mide kanserine karşı korur.

  • Demirin kan dolaşımına katılmasına yardımcı olur

Son zamanlarda gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde demirin vücudun metabolizmasına katılımında etkin rolü olduğunu saptanmıştır. Hücrelerde yer alan demirin dolaşımını sağlamak için gerekli olan ferroportin, düzenli sarımsak tüketimi ile sağlanabilmektedir.

Sarımsak nasıl tüketilebilir?

İster çiğ, ister pişmiş olarak tükebilirsiniz. Ayrıca dişli yapısının üzerinde yer alan taze kısmını da tercih edebilirsiniz. Vücut direncini arttırmak için tüketenlerin, çiğ tüketmeleri daha hızlı yarar görmesi bakımından yarar sağlayabilmektedir. Çeşitli kürlerinizin yapısına katarak bir takım hastalıklara şifa olması için kullabilirsiniz. Çiğneyerek yutmaksa en faydalısı olacaktır. Tüm bunların yanında yemeklerinize aroma için ekleyebilirsiniz. Taze kısımlarına salatanızda yer vererek hem sağlıklı hem de lezzetli bir tat elde etmiş olacaksınız.

scroll to top