Close

Yeşil çay ile zayıflamak mı istiyorsunuz! İşte bu haber sizlik…

Yeşil çay zayıflatır mı, kilo verdirir mi?

Özellikle Türkiye’de en çok tüketilen sıvı çaydır. Yeşil çay da son zamanlarda sayısız faydaları sebebiyle ülkemizde bolca tüketilmeye başladı. Antioksidan deposu olan yeşil çay, siyah çayın işlenmemiş ham yapraklarından elde edilir. Neredeyse her derde deva olan bu çayın, iştahı bastırma ve yağ yakma özelliği de olduğundan zayıflamak isteyenlerin bir numaralı tercihi haline gelmiştir.

YEŞİL ÇAY NASIL HAZIRLANIR? 

Suyu kaynatın ve 4-5 dakika bekleyin. Su biraz soğuyunca, süzgeçle birlikte bir çay kaşığı (5 gr) yeşil çay koyun. Birkaç dakika demlenmesini bekleyin. 3 dakikadan fazla bekletirseniz çayınızın tadı acı olabilir. Yeşil çayı hazırlarken dikkat edilmesi gereken nokta yeşil çayı kaynar su ile demlememektir. 80-85 derece su yeşil çayı demlemek için ideal olacaktır.

YEŞİL ÇAYIN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

-Yeşil çay, kan şekeri seviyesinin kontrol edilmesine yardımcı olduğundan diyabet hastalarının rahatlıkla tüketebileceği bir çaydır. Düzenli olarak tüketilen yeşil çay, tip 1 diyabete yakalanma riskini azaltır. Tip 1 diyabete sahip olanlarda ise hastalığın gelişim sürecini yavaşlattığı görülmüştür. 

-Yapılan araştırmalara göre yeşil çayın kalp hastalıklarına da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Yeşil çay, kalp hastalığının temel sebepleri olan total kolesterol ve trigliserid seviyelerini iyileştirip düzenler. Ayrıca yeşil çay, kandaki antioksidan kapasitesini arttırarak kötü kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olur. 

-Düzenli olarak tüketilen yeşil çay, unutkanlığa ve bunamaya sebep olan beyin fonksiyonlarındaki bozukluğa karşı koruyucudur. Yeşil çayda bulunan antioksidanlar Alzheimer gibi nörodejeneratif rahatsızlıkları önler.

-Cildi güzelleştirir, yaşlanmayı geciktirir. Cildi sıkılaştırarak kırışıklıkları önler. Yeşil çay akne tedavisinde de kullanılmaktadır.

– Her gün 2 bardak yeşil çay içmek kanser gelişimini engeller. Mide kanseri, yemek borusu kanseri, prostat kanseri, pankreas kanserine yakalanma riskini azaltır. 

Yeşil çay açlık hissini bastırarak metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakmaya yardımcı olur. Özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı engeller bu sayede kalp krizi riskini de azaltır.

 

YEŞİL ÇAYLA ZAYIFLAMAK MÜMKÜN MÜ?

Evet, tek başına olmasa da düzenli spor ve beslenme ile takviye edildiğinde yeşil çayla zayıflamak mümkün. Yeşil çay kilo alımını yavaşlatır ve metabolizmayı hızlandırarak daha hızlı yağ yakmanıza yardımcı olur. Bu sebeple, kahve ve siyah çay yerine yeşil çayı tercih edebilirsiniz. Özellikle kahvaltıdan yarım saat önce uyku sırasında oluşan toksinlerden kurtulmak ve içeriğindeki kafein sayesinde dinç olmak için güne yeşil çayla başlayabilirsiniz. Gün içinde de 3 fincanı aşmamak şartıyla yeşil çay tüketebilirsiniz. İşte, kilo vermek için yeşil çay kürü tarifi,

-Yarım litre sıcak su

-Yarım limon

-2 tatlı kaşığı yeşil çay

1 şişe maden suyu

Sıcak suya yeşil çayı atarak demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra yarım limonu sıkarak kabuğu ile birlikte yeşil çayın içine atın. Maden suyunu da ekledikten sonra çayımız hazır demektir. Bu kürü, 15 gün boyunca öğün aralarında tüketin. Düzenli kullanımda zayıfladığınızı göreceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top