Close

Vücuttaki elektrik hangi yollarla atılır?

Young asian woman yoga outdoors keep calm and meditates while practicing yoga to explore the inner peace. Yoga have good benefits for health near lake at park. Sport and Healthy lifestyle concept.

Vücuttaki fazla elektrik nasıl atılır? son dönemde cevabı aranan en popüler konulardan biri oldu. Son yıllarda teknolojik ürünlerin hayatımızda büyük bir artış göstermesi ve deyim yerindeyse bu ürünler tarafından istila edilişimiz beraberinde pek çok yan etkiyi de getiriyor. Bu yan etkilerden biri de vücutta elektrik birikmesi. Bu elektriği üzerinizden atabileceğiniz birtakım yöntemleri sizler için derledik.

VÜCUTTAKİ ELEKTRİKLENME NEREDE KARŞIMIZA ÇIKAR?

Birileriyle el sıkışırken, elbiselerinizi üzerinizden çıkartırken veya iletken bir maddeye temas ederken elektrik yüklü olduğunuzu hissetmişsinizdir. Bu hepimizin başına gelen bir durum. Zaman zaman çok sinir bozucu hale gelen bu durumun birkaç basit nedeni var. 

VÜCUTTAKİ ELEKTRİKLENME NEDEN OLUR?

Bu durum çoğu zaman topraktan uzak ve teknolojik aletlerle içli dışlı bireylerde görünmektedir. Havada iyon fazlalaşması, plastik içeren elbiseler ve televizyon, bilgisayar cep telefonu, yüksek gerilim hatları, baz istasyonları gibi zararlı elektromanyetik dalga yayan cihazlar nedeniyle yaşanabilen bir durumdur.

VÜCUTTAKİ ELEKTRİKLENME ZARARLI MIDIR?

Aslında vücudumuzda, hücrelerimizin etrafında her zaman belirli bir statik elektrik bulunmaktadır. Bu vücudumuzun çalışma döngüsünü gerçekleştirmesini sağlayan bir şeydir. Bu hissedebileceğimiz bir şey değildir. Yukarıda söylediğimiz sebeplerden kaynaklanan ve gündelik hayatımızda küçük bir elektrik çarpası şeklinde hissettiğimiz vücudumuzdaki elektriklenme artışından kaynaklanmaktadır ve birtakım zararları görülebilmektedir. 

Vücudumuzdaki elektrik artışı yani bir diğer tabirle elektromanyetik kirliliği kas yorulmalarına, kas ağrılarına, bedensel ve zihinsel yorgunluklara, kramplara, ciltte sarkma ve yaşlanmaya sebep olabilmektedir. Bunlar da biz insanları daha çok tembelliğe itebilmektedir. 

VÜCUTTAKİ ELEKTRİKLENME VE STRES

Stres vücutta elektriklenmenin bir sonucu olduğu gibi sebebi de olabilmektedir. Stres de bizlerde elektriklenme gibi sorunlar ortaya çıkartabilen bir faktördür. Psikolojik durumların, duygusal değişimlerin ve stresin sinir sistemini etkilediği zaten bilinmektedir. Sinir sisteminin de çalışmasını sağlayan şeylerden biri de vücudumuzdaki statik elektrik yükleridir. Yani vücuttaki elektrik artışını fark etmemiz aslında stresli olduğumuza dair bir ipucudur.

VÜCUTTAKİ ELEKTRİĞİ NEDEN ATMALIYIZ?

Vücuttaki elektriklenmenin sebeplerini ve sonuçlarını ayrıca stresli olduğumuza dair bir belirti olduğunu söyledik. Bu elektriği vücudumuzdan atmamız daha doğrusu vücudumuzdaki elektriği normal hale getirmemiz bizim yorgunluğumuzu ve halsizliğimizi atmamızı, baş ağrılarımızı, boyun ve omuz sertliklerini geçirmemizi, stresimizi azaltmamızı sağlayabilir. Yani hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatlamamızı sağlayacaktır.

VÜCUTTA ELEKTRİĞİ ATMA YÖNTEMLERİ

Bu elektrik artışını diğer bir tabirle elektromanyetik kirliliği vücudumuzdan atmamızın pek çok yolu bulunmaktadır. Hemen aşağıda hem vücudunuzdaki artan elektrik akımını nasıl atacağınızı hem de bu elektrik artışına karşı nasıl korunacağınızı öğrenebilirsiniz.

  • Çıplak ayakla toprak üzerine çıkın. Bunu belirli haftalık olarak tekrar etmeniz faydalı olabilir.
  • Metal bir maddeye dokunun.
  • Su ile temas edin. Geceleri duş alın veya elinizi yüzünüzü gün içerisinde sıkça yıkayın.
  • Stresle mücadele edin. 
  • Elektronik eşyalardan biraz uzaklaşın, bunları daha az kullanmaya çalışın.
  • Lastik tabanlı ayakkabıları tercih edin.
  • Vücut enerjisi ile ilgili çeşitli meditasyonları deneyin.
  • Stresi gidermesiyle bilinmekte olan uzak doğu sporlarına yönelin.
  • Vücudumuzda biriken fazladan elektriği atmasıyla bilinen anti-statik bileklik, saat ve ayakkabı gibi ürünler kullanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top