Close

Uçuk nasıl geçer?

Canınızı acıtan uçuklar için evde çözümler

Vücudunuzun farklı yerlerinde uçuklar olabilir. Bu uçukların sebebi nedir? Neden uçuk oluşur? Canınızı yakan bu sivilceye benzeyen iltihaplar nasıl geçer? Evde kendi başınıza bunlarla başa çıkma yöntemler nelerdir? Uçukla kolay başa çıkma yöntemlerini bu yazıda okuyacaksınız.

Uçuk nedir?

Virüslerin sebep olduğu, vücutta döküntülerdir. Bu virüsler herpes simplex adındadır. Virüslerin üç çeşidi vardır. Uçuklara sebep olan virüsler bağışıklık sisteminize yerleşir. Bağışıklık sisteminiz zayıfladığında ortaya çıkar. Bu bir çeşit vücudunuzun uyarı sistemidir. Bağışıklık sisteminizin zayıfladığını size bildirir.

Uçuk çeşitleri nelerdir?

Oral herpes: Uçuğun ağız ve çevresinde çıkmasına sebep olur. Önce içi su dolu irili ufaklı kabartılar olabilir. Dokunmamak gerekir çünkü dağılma riski vardır.

Genital herpes: Cinsel organlarınızın dış çevresinde ve çok yakınında oluşabilir. Cinsel yolla bulaşabilme ihtimali vardır.

Zona herpes: Gece yanığı diye de adlandırılır. Vücutta içerden ve dışardan yanmalar başlar. Dışarıya sadece kızarıklık görünür fakat sinir uçlarında yanma hissi meydana gelir.

Uçuklar neden olur?

Herpes simplex adı verilen virüsler vücudunuza bir kere uğradıktan sonra bağışıklık sisteminize yerleşir ve daha sonrasında vücudunuzdan gitmez, kaybolmaz. Tetikleyici unsurlarla karşılaştığında uçuklar tekrarlayabilir. Tedavi sürecinde bu virüsün etkisi biraz daha azaltılabilir. Uçuk sahibi birine dokunmakla, özel eşyalarını kullanmakla, deri temasıyla virüsler bulaşabilir. Dikkatli olmak gerekir. Temas halinde ise temas edilen yerin acilen dezenfekte edilmesi gerekir. Tetikleyici unsurlar başlıca şunlardır:

  • Stres,
  • Sağlıksız beslenme,
  • Bağışıklık sisteminde hasar,
  • Vücut direncini düşürecek hastalıklar

Uçuk tedavi olmazsa ne olur?

Uçuklara dokunmayıp, gerekli tedavileri uyguladığınızda hiçbir sorun olmaz. Ama tedavi olmazsanız ve doktor kontrolünde tedaviyi devam ettirmezseniz uçuklarınız bütün vücudunuza yayılabilir. Virüs vücudunuza yerleşir ve bağışıklık sisteminizin en zayıf anında tekrarlayabilir. Bu sebeple ilerleyen uçuklarınız varsa derhal doktora danışmalısınız. Genital bölgelerdeki uçuklar tedavi görmezse kansere ve kısırlığa yol açabilir.

Uçuk nasıl tedavi edilebilir?

Vücut direncinizi artırmak başlıca alınacak önlemler arasındadır. Limon, portakal vb. turunçgiller bağışıklığınızı artırır. Soğan ve sarımsak da bağışıklık artırıcılar arasındadır. Genellikle vücudunuzda çıkan uçuklar yüz bölgenizde olduğu için, uçuklarınızın üstüne farklı asidik uygulamalar uçuğun dağılmasına sebep olabileceğinden, dikkatli olunmalıdır.

Uçukların üstüne sarımsak sürülmesi, mikrop öldürücü olarak görev alır. Dikkatli uygulanmalıdır ve dağılması engellenmelidir.

Sirke de uçuklarda etkili bir yöntem olacaktır.

Uçuklarınız katlanılmayacak boyutta ise doktora kesinlikle görünmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top