Close

Uçuk için alıabilecek 6 kolay yöntem

Uçuk genellikle dudak, ağız ve burun çevresinde görülen Herpes Simplex adı verilen virüsün sebep olduğu bir hastalıktır. İçi sıvı dolu olan bu yapılar kızarıklık şeklinde kendini belli edip, su toplanmış bir görüntü meydana getirir ve kaşıntıya sebebiyet verir. Bu oluşan kabarcıklar belirli bir sürenin ardından patlayarak kendini yaraya dönüştürür.

Uçuk nedir?

Uçuk Antik Yunan’dan beri bilinen, yaşayan insanların %80’inin hayatlarında en az bir kere geçirdikleri bir deri rahatsızlığıdır. Sebebi hala bilinememekle birlikte genetik olduğu tahmin edilmektedir.

Uçuk neden çıkar?

Aslında uçuk bağışıklık sisteminin doğru işlemediğinin bir göstergesidir. Özellikle aşırı stres, üzüntü, yorgunluk, yetersiz beslenme ve başka bir hastalığın yarattığı olumsuz durumlar uçuğu tetiklemektedir. Uçuk virüsü 24 saat öncesinden bölgede kızarıklık ya da kaşıntı gibi belirtiler gösterebilir.

Uçuk nasıl bulaşır?

Uçuk kaşıntı evresinden kapanma evresine kadar bulaşma özelliğine sahiptir. Uçuk virüsünün en büyük bulaşma yöntemi tükürük ve yakın temastır. Uçuk sahibi kişinin etkileşime girdiği her şey virüsü içerebilir. Bu; çatal, kaşık, bardak, havlu hatta kapı kolu bile olabilir. Uçuk virüsü her kişide uçuğa yol açmadığı için önlem almak zordur.

Alınabilecek tedbirler

  • Mikroplu olma ihtimali yüksek olan vücut sıvıları ve kişisel eşyalarla etkileşime girerken dikkatli olmak oldukça önemlidir.
  • Dudak kremi kullanmak, sarımsak tüketmek, dudak nemlendiricisi kullanmak ve cinsel ilişki esnasında kondom kullanmanın riskleri azalttığı bilinmektedir.
  • Bunların dışında beslenmenin yaptığı etki de azımsanamayacak derecededir.
  • Cildinizin ihtiyacı olan demir, çinko ve vitaminleri yeterli olarak aldığınıza emin olun.
  • A vitamini hücrenin gelişmesine, E vitamini hücrenin korunmasına, C vitamini protein üretilmesine, B vitaminleri ise hücrenin sindirimine yardımcı olur.
  • Bu vitaminlerden birinin eksik olması durumunda uçuk çıkma olasılığı oldukça artmaktadır.

Nasıl tedavi edilir?

Uçuk virüsü diğer virüsler gibi mutasyonla bu zamana kadar değişerek insanları etkilemeyi başarmıştır. Bu yüzden kullandığınız ilaçların bağışıklık sisteminizi dirençsiz bırakmadığından emin olun. İlk belirtiler ortaya çıktığında her zamanki gibi doktorunuza başvurun, ancak çok acil çözümler arıyorsanız;

  • Bölgeye aralıklarla buz koyun bu ağrıyı ve uçuğun etkisini azaltmaya yardım eder.
  • Uçuğun üstüne sarımsakla bastırmadan masaj yapmanın da oldukça etkili olduğu biliniyor.

Yalnız bu yöntemlerle tamamen tedavi olunması kesin değildir. Doktorunuzun onayı doğrultusunda devam ediniz.

scroll to top