Close

PCT Yüksekliği ve Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Kan tahlilleri esnasında karşılaşılan bir kısaltma olan PCT kandaki prokalsitonin birimlerini gösteren bir değerdir. Bakteriyel enfeksiyonların klinik teşhisi için kullanılan PCT, kandaki prokalsitonin miktarının yüksekliğine ya da düşüklüğüne göre kişilerde birçok rahatsızlığın belirlenmesinde yardımcı olur. Biyolojik bir gösterge olan PCT testi genel olarak bakteriyel enfeksiyon şüphesi durumlarında ve hayati tehlike arz eden sepsis vakalarında kullanılır. Hastalara tanı koymada kullanılan bu testte normal şartlarda düşük olması gereken PCT değerleri yüksek sonuç verdiğinde hızla tedavi yoluna gidilir. Sağlıklı bireylerde 0 ila 0.05 ng/ml veya daha düşük olan PCT referans değerleri 0.5 ila 2 ng/ml arasına yükseldiğinde muhtemel enfeksiyon varlığına işaret eder. Daha yüksek değerlerde ise sepsis varlığından şüphe edilebilir. 

PCT Testine Ne Zaman Başvurulur?

Prokalsitonin yani PCT testi halk arasında kan zehirlenmesi olarak bilinen sepsisin tespitinde hayati öneme sahiptir. Çünkü sepsis, tekli ya da çoklu organ yetmezliğine yol açabilen ciddi bir rahatsızlıktır. Bu sebeple hayati risk oluşturabilen bu rahatsızlığın tespitinde hızla sonuç alınan PCT testi hekimler tarafından ivedilikle istenir. PCT testi aşağıdaki belirtiler sebebiyle yapılabilir:

·         Yüksek ateş

·         Düşük kan basıncı

·         Taşikardi yani halk arasındaki adıyla kalp çarpıntısı

·         Hipotansiyon yani düşük kan basıncı

·         Mide bulantısı

·         İdrar çıkışında azalma

·         Hızlı ve derin nefes alıp verme

·         Akıl sağlığında şüpheli haller

PCT Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

PCT değerleri kanda enfeksiyon olduğu durumlarda yükselir. Bunun haricinde cerrahi operasyonlar ve ciddi yaralanmalar sonucu da yükselen PCT değerleri bazı ilaç kullanımları ile de yüksek değerlerde seyredebilir. Diğer bazı sebepler ise şöyledir:

·         Menenjit

·         Travma

·         Organ yetmezliği

·         Zatürre

·         İdrar yolları enfeksiyonu

·         Kan zehirlenmesi

·         Ciddi yanıklar gibi durumlarda doktorlar kandaki PCT değerlerini görmek ister. PCT değerleri yüksek gelmesi halinde başka kan tahlilleri de istenebilir.

PCT Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Tiroid bezinde, karaciğerde, akciğerde ve bağırsaklarda üretilen bir çeşit protein olan PCT yüksekliği önemli rahatsızlıklara işaret etse de düşük olduğu durumlarda da birtakım sıkıntıları gösteriyor olabilir. PCT seviyesinin düşük olması minör bir bakteriyel enfeksiyona işaret edebilir. Yüksek PCT değerleri sepsis ihtimaline işaret ederken normalin altında gözüken değerler de yine kan zehirlenmesine gösterge olabilmektedir.

PCT Testi Nasıl Yapılır?

Hekimin uygun gördüğü durumlarda PCT testi istenirse kol damarlarından bir iğne yardımı ile kan örneği alınır. Kısa süre içerisinde laboratuvar ortamında incelenen kan örneği ile PCT testi sonuçlanmış olur. PCT testi için herhangi bir ön hazırlık gerekmez.

PCT Değerleri Yüksek ya da Düşük Çıkıyorsa Ne Yapılır?

Sağlıklı bireylerde 0.05 ng/ ml değerlerinin altında olması gereken PCT şiddetli enfeksiyon ya da kan zehirlenmesi durumunda 1000 ng/ml’ye kadar çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda hekimler öncelikle PCT değer yüksekliğinin altta yatan sebebini bulurlar. Kişinin yaşam tarzı ile de ilişkili olan bazı durumlardaki PCT yüksekliğinden ciddi boyutlardaki rahatsızlıklara kadar geniş alan kaplayan bu durumlarda ezbere dayalı bir tedavi yöntemi bulunmaz. Tüm bulguları komplike bir şekilde inceleyen hekimler en doğru tedavi yöntemini belirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top