Close

Sırt egzersizleri ile sırt problemlerinizden kurtulun

Güzel bir sırta ulaşabilmek için yapılacak sırt egzersizleri

Sırt egzersizleri, dik duramama, sırt ağrıları gibi problemlere çok iyi geliyor. Hemen hemen herkeste görülen duruş, oturuş bozukluğunun da bir çözümü sırt egzersizleridir. Sırt egzersizlerini doğru uyguladığınız takdirde sırtınızda belirgin farklar göreceksiniz. Sırt kasları, beden sağlığınız için büyük bir öneme sahiptir. Sırt kasları, omuz ve boyun bölgesinden başlayarak vücudunuzun geneli için önemli etki alanına sahip kas grubudur. Sırt egzersizleri, spor salonlarında, evinizde egzersiz yaparken sağlığınız ve güzelliğiniz açısından üzerinde çalışmanız gereken hareketlerdir. 

Sırt egzersizin yararları nelerdir?

Sırt bölgesi görünüş güzelliği açısından önemlidir. Doğru sırt egzersizleriyle güzel ve sağlıklı bir sırta sahip olmak mümkün. Sırt egzersizleri; kaburga yanlarını, kürek kemiklerini ve alt çevresini şekillendirip, doğru bir duruş kazanmanızı da sağlar. Evinizde yapabileceğiniz basit sırt egzersizleriyle dik bir sırta, doğru bir duruşa kısa zamanda kavuşabilirsiniz. Sırt egzersizlerine başlamadan en az 20 dakika önce ısınma hareketleri yapmanız önemlidir. Isınmadan yapılan egzersizler kalıcı sakatlıklara sebebiyet verebilir. Bu nedenle dikkatli olmakta fayda vardır. 20 dakika ısınmanın ardından aşağıdaki hareketlere başlayabilirsiniz.

Bent row egzersizi

Orta ve sırt kasları için çok iyi bir harekettir. Evde ağırlığı olmayanlar alternatif olarak su şişeleri kullanabilir. Bacağınızı omuz genişliğinde açıp karnınızı sıkın ve dizlerinizi hafif kırarak öne doğru eğilin. Nefes vererek dirseklerinizi büküp ağırlıkları sırtınıza doğru çekin. Kollarınız yere paralel olduğunda durun ve yavaşça tekrar aşağı indirin. Bu sırt egzersizini 8 tekrar ile 2-3 set yapabilirsiniz.

Lat pulldown

Bu sırt egzersizinde ağırlık başınızın üzerinde olmalı. Sırtınızı dikleştirerek oturun. Omurga, bel ve omuzlarınızı sabitleyin. Ağırlığı tutarken, avuç içleriniz yere doğru baksın, kollarınız omuz hizasında olsun. Sırtınızı kamburlaştırmadan, hafifçe geriye doğru eğilin. Ağırlığı göğsünüze doğru, orta hızda bir tempoda, kürek kemiklerinizi birbirine yakınlaştıracak şekilde çekin. Hareket sonunda dirsekleriniz vücudunuzun yanında olmalı. Ağırlığı, yavaş ve kontrollü bir tempoda yukarı doğru geri bırakın. Egzersizi 15-20 defa tekrarlayabileceğiniz bir ağırlık seçin. Son birkaç tekrarda zorlanmanız gerek. Bu sırt egzersizini de 30 saniye-1 dakika dinlenerek 2 set yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top