Close

Bu Hareketlerle Evinizde Göbeğinizden Kurtulun

Woman practising yoga

Göbek yağları günümüzün hareketsiz yaşantısında her bireyin derdi. Neredeyse herkesin sahip olduğu göbek yağlarından kurtulmak içinse kimileri spor salonlarına servet dökerken, kimileri ise yürüyüş gibi bedava aktiviteleri tercih ediyor. Peki evden çıkmaya zamanınız ya da imkanınız yoksa ne mi yapacaksınız? İşte evinizden bir adım bile dışarı atmadan göbek yağlarınızdan kurtulmanız için altın yollar.

Yarım Mekik Hareketi

Evde göbek yağlarını yakmak için herkesin herhangi bir odada kolayca yapmayı deneyebileceği ilk hareket yarım mekik hareketidir. Yarım mekik hareketiyle göbek yağlarından kurtulmak için sırtüstü uzanılır, dizler karna doğru çekilip bükülür ve o pozisyonda kalır. Ayak tabanları yerdedir. Kollar baş arkasına ya da çapraz şekilde göğüslere konulur. Karın kaslarını çalıştırmak için kafa normal mekik kadar dik değil, en azından 45 derecelik bir açı oluşturacak şekle gelinceye dek kaldırılmaya çalışılır. Bu pozisyonda 4-5 saniye beklenir.

Kalça Kaldırma Hareketi

Evde göbek yağlarından kurtulmanın ikinci basit yolu kalça kaldırma hareketini yapmaktır. Yine sırtüstü uzanılır, kollar yandadır ve avuçiçleri yere temas eder. Bacaklar birbirinden ayrılmadan ve bükülmeden dimdik, 90 derece oluncaya dek kaldırılmaya çalışılır. Ayaklar havadayken nefes alınır, yerdeyken nefes verilir. Harekette dikkat edilmesi gereken nokta ise kafanın ve omuzların hareket etmemesidir.

Plank Hareketi

Evde göbek eritmenin bir diğer yolu plank hareketine başvurmaktır. Plank hareketi hem göbek yağlarınıza karşı etkilidir, hem de sarkmış kol ve bacakları da toparlamak için birebirdir. Plank hareketini yapmak için yüz üstü şekle geçin yalnız, yatmayın. Ayak kısmınız dizlerinizin, el kısmınız avuç içlerinizin üzerinde olsun. Daha sonra ayaklarınızın duruşunu şınav çeker gibi parmak uçlarınızın üzerine getirin. Ellerinizi de az önce ayaklarınızın dizlerinizin üzerinde olduğu gibi dirseklerinizin üzerine geçirin. Derin derin nefes alarak en az 30 saniye bekleyin. 30 saniyeden sonra bir önceki pozisyonunuz olan diz ve avuçiçine geri dönün. Günde 2 dakika tekrarlamaya çalışın.

Tek Bacak Havada Hareketi

Evde göbek eritmenin bir diğer kolay yolu “tek bacak havada” hareketidir. Yine yere sırt üstü uzanılan bu harekette, kalça kaldırma hareketine benzer biçimde ayaklarımızı 90 derece açıyla havaya kaldırmamız gerekmektedir. Eller yine vücuda yapıştırılır. Önce sağ bacak bükmeden, kırmadan 90 derece açıya getirilmeye çalışılır. Ayak gergin biçimde, tavana bakar durumdadır. 1 dakika boyunca sağ bacak ile hareket tekrarlanır. Ardından sol bacağa geçilir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top