Close

10 adımda evinizi daha büyük hale getirin

Evinizde alan tasarrufu sağlamanın 10 yolu

Evlerinizde alan tasarrufu sağlamak günümüzde gittikçe daha önemli hale geliyor. Birçok kişinin ev sahibi olmak ve kiracı olmaktan kurtulmak amacıyla “küçük de olsa kendi evimiz olsun” mantığı ile aldığı evler kimi zaman yer açısından baş belası olabiliyor. Küçük ama sıcak yuvalarınızı 10 adımda daha büyük hale getirmeye hazır mısınız? İşte evinizde alan tasarrufu sağlamanın ve daha ferah hale getirmenin 10 yolu.

Minimal ve akıllı koltuklar

Evde yer tasarrufu sağlamanın ilk yolu koltuk seçimlerinizi minimal olarak yapmak. Hem yerden tasarruf etmek, hem de daha sade bir görüntü ile günlük hayatın kalabalığından kaçmak için minimal koltuklar birebirdir. Bunun dışında yine yerden tasarruf etmek için her yerinden bir şey çıkan, adeta bir robot gibi dönüşen akıllı koltuk takımlarını da kullanmak iyi bir tercih olabilir.

Katlanabilir masalar

Yer tasarrufu sağlamak için başvurulacak en iyi yollardan biri katlanabilir eşyalar kullanmak. Bunun başında da evde en çok yer kaplayan parçalardan masalar geliyor. Hem dar bir mutfağınız, hem de masa koyarsanız iyice daralacak bir salonunuz mu var? Katlanabilir masalar kullanarak masanızı sürekli ortada tutmaktan kaçının ya da en azından küçültün. Emin olun büyük bir alan tasarrufu sağlayacaksınız.

Raf kullanmak

Raf kullanımı yer tasarrufu sağlamak adına en basit çözümlerden biri. Koca koca vitrin ya da konsollara yeriniz yok mu? Koltuğunuzun üstüne ya da herhangi bir duvara asacağınız raflarla bu dertten kurtulun! Üstelik çok dekoratifler.

Alçak ve dar mobilyalar

Minimal mobilya çözümümüze benzeyen bu çözümümüz de sizleri daha “küçük” mobilyalara yöneltiyor. Kaba şekilli ve büyükçe klasik mobilyalar yerine kullanılacak nispeten küçük mobilyalar evinizde müthiş değişimler yaratabilir. Bir koltuğun 30 santimetre dar oluşu bile ne kadar büyük bir yer tasarrufu sağlayacak gözlerinize inanamayacaksınız.

Sürgülü kapılar

Evlerinizde kapılarınızın varlığı zaten dar olan alanınızı daha da daraltıyor. Kapı arkalarına denk gelen alanları da değerlendirmek istiyorum diyorsanız sürgülü kapılar çok iyi bir çözüm olabilir. Üstelik oldukça estetikler.

Gömme dolaplar

Gömme dolap kullanmak yatak odanız ya da antrenizde yer tasarrufu sağlamak adına hayati önem taşıyor. Neredeyse evlerde en çok alanı kaplayan dolaplardan böylece kurtulmuş olacaksınız.

Bazalı yatak

Yer tasarrufu sağlamanın altın kurallarından biri de mutlaka bazalı yatak kullanmak. Evde ne kadar el altında olması gerekmeyen eşya varsa bazalı yatağınıza koyarak bir ferahlama yaratabilirsiniz. Ne kadar çok eşya aldıklarını gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

Katlanabilir yatak

Dar yatak odaları için katlanabilir yataklar yer tasarrufu sağlamak için inanılmaz çözümler. Katlandığında dolap olabilen yataklar mı ararsınız, yoksa birer rafa dönüşebilenler mi? Hepsi çeşitli mağazalarda mevcut. Yatak odanızda olmasa dahi bu yatakları misafirlerinizi ağırlamak için salonunuzda bile kullanabilirsiniz. Yatak olduklarını açana dek kimse anlamayacak.

Renk seçimi

Fiziksel olarak yer tasarrufu sağlamasa da, en azından evinizin genişlik algısını değiştirmenin çok önemli bir yolu renk seçimlerinizi doğru yapmak. Kullanacağınız ferah renkler ile evinizi olduğundan çok daha büyük gösterebilirsiniz.

Aynalar

Evinizi algısal olarak daha büyük göstermenin bir başka yolu ise aynalar kullanmak. Aynalar adeta evinizin sonsuzluğa açılan kapısıdır. Doğru yerlerde kullanılacak aynalar ile yer tasarrufu sağlanmasıyla evinizin ne kadar genişlediğine inanamayacaksınız.

scroll to top