Close

ADAC Testi

 

Ebeveynler için bebek doğmadan önce düşünülmesi gereken birçok ayrıntı vardır. Örneğin oto koltukları arabası olan ebeveynler için en önemli ayrıntıdır. Çünkü bildiğiniz gibi bebeklerin ön koltukta, ebeveyn kucağında bulunması yasaktır. Bebekler ve belli bir yaşa kadar çocuklar muhakkak arabanın sağ arkasında ve oto koltuğunda oturmalıdır. 

Oto koltuğunu seçerken dikkat etmeniz gereken şey şekli ve renginden ziyade koltuğun sahip olduğu testler ve güvenlik belgeleridir. Oto koltuğu seçilirken bakacağınız ilk kriter çarpma anında araba koltuğunun sağlayacağı güvenliktir.

Bebek ve çocuk koltuğu etiketleri sayesinde ünü artan ADAC testi, aslında uzun yıllardır bilinen ve var olan bir testtir. Bu testi, otomobil lastiklerinden biliyor olabilirsiniz. Yaz, kış lastikleri başta olmak üzere her türlü büyük ya da küçük aracın lastiğine bu test uygulanır. Bu lastik testi, Avrupa’da zorunlu tutulan otomobil testlerinden yalnızca biridir.

ADAC testine sahip olduğunu belirten oto koltuklarının sayısı gittikçe artmaktadır. Peki nedir bu ADAC testi ve ne kadar önemlidir?

ADAC Testi Nedir?

ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil Club) Alman Otomobil Kurumu’nun kısaltmasıdır. Bu kurum, otomobil koltuklarına inceleme yapıp, puan verip kendi içlerinde derecelendirme yapan kurumlardan yalnızca biridir. Bu kurum, ticari kuruluş olduğundan inceleme ve derecelendirme işlemlerini ücret karşılığı yapar. 

ADAC testi çok uzun yıllardır yapılan bir otomobil lastiği testidir. Bu testte dayanılırlık ve güvenilirlik puanlanırken otomobil lastikleri kendi içlerinde derecelendirilir. Otomobil lastiği alırken bu teste tabi olanları tercih etmeniz sizin ve sevdikleriniz açısından güvenlik açısından oldukça önemlidir. Son zamanlarda piyasadaki oto bebek ve çocuk koltukları kendi ürünlerine farklılık katmak adına ADAC kurumu testini etiketlerine not düşebilirler. Ancak bilinmesi gerekir ki bu test, oto koltuğu alırken dikkat etmeniz gereken test değildir, otomobil lastiği alırken dikkat etmeniz gereken testtir.

Bebek Oto Koltuklarında ADAC Testine Alternatif Test Var Mıdır?

ADAC testli araçlara dikkat etmek ve satın alırken bulunmasına öncelik vermekle birlikte bu teste alternatif testler olduğunu bilmeniz size fayda sağlar. Bebek oto koltuğu alırken diğer testleri de göz önünde bulundurmalısınız. Oto koltuğu testleri arasında şu an uygulanan en üst düzey test ECE R44 testidir. ECE R44/04 oto bebek ve çocuk koltuklarında olması gereken, mecburi testlerden belki de en önemlisidir. Tüm Avrupa Birliği ülkelerinde geçerlidir ve zorunludur. Bu test içerisinde çarpışma testi de bulunur. Bu sebeple ECE R44/04 testine tabi olan koltukları seçmeniz daha güvenli ve koruyucu olabilir.

Oto lastiklerindeki ADAC testi ise şu şekildedir: 205/55R16, 225/45/R17, 205//55/R16, 195/65/R16, 245/40/R18. Oto lastiği alırken bu testlerden en az 1 tanesinin olmasına dikkat etmelisiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top