Close

Hem Eğitici Hem Eğlendirici 1 Yaş Oyuncakları

 

O büyük günün yıldönümü gelmek üzere. Bebeğinizin ilk doğum günü için heyecanınızı, ona alacağınız ilk hediyeyi seçerek bastırabilirsiniz. Pastalar, süslemeler, davetli listesi, müzik listesi… Aslında yapacak o kadar çok şey var ki, bazı konularda eşinizden veya yakın dostlarınızdan yardım isteyebilirsiniz. Onlar da seve seve bebeğinizin doğum günü için size yardımcı olacaktır. Başkasına emanet edemeyeceğiniz başlıklardan biri hayatta en sevdiğiniz kişiye, bebeğinize seçeceğiniz 1 yaş hediyesidir.

Belki emekliyor belki de minik minik ilk adımlarını atmaya başladı. Ona hem seveceği hem de oynarken bir şeyler öğrenebileceği 1 yaş oyuncağı almak isteyeceğinizi tahmin edebiliyoruz. “Bebektir, anlamaz o” diyenlere kulağınızı tıkayın. 

Bebeklerin gelişiminde en büyük rollerden biri de sizin ona aldığınız oyuncaklara düşer. Bebeğiniz birçok şeyi oyuncaklarından öğrenir. Son yıllarda ise bebeklerin gelişimine inanılmaz derecede katkısı olan hem eğitici hem de eğlendirici çok fazla alternatif oyuncak bulabilmeniz mümkündür.

İşte hem eğitici hem eğlendirici 1 yaş oyuncakları:

  • Yürüme Arkadaşı

Son yıllarda yapılan çalışmalar bebeklerin yürümesini desteklediği düşünüldüğü örümcek ve yürüteç gibi aletlerin aslında bebeklerin fiziksel yapılarına zarar verdiğini ortaya çıkardı. Çocuk doktorları artık ebeveynlere, bebeklerini yürüteç ve örümceğe koymalarını önermiyor. Bebeğinizin ayakta durmasını ve yürümesini teşvik etmek için artık ilk adım yürüteçleri var. Yürüme arkadaşı olarak da bilinen bu oyuncaklar bir taraftan bebeğinize ilk adımlarını atması için teşvik ederken diğer taraftan üzerindeki oyuncaklarla da keyifli vakit geçirmesini sağlar. Üstelik bu yürüteçlerin birçoğu da müzikli! Bebeğiniz rengarenk, müzikli ve itebileceği yürüme arkadaşını çok sevecek.

  • Aktivite Masası

Yaşa göre eğitimi destekleyen aktivite masaları rengarenk görüntüleri ve ses çıkaran düğmeleri ile bebeklerin en sevdiği oyuncaklardan biridir. Bebeğiniz aktivite masasının her bir köşesinde yeni bir şeyler keşfedecektir. Bazı modelleri sayıları ve alfabeyi sayarken bazı masalar da ise ritmik tempolu müzikler çalar. Basit soru ve talimat cümleleriyle çocuklarınızın konuşmasını teşvik eden aktivite masası sayesinde bebeğinizin ilk cümlesini umduğunuzdan daha kısa sürede duyabilirsiniz. Takılıp-çıkarılabilen masa bacakları sayesinde bebeğiniz yürümeye başladıysa ayakta oynamasını sağlayabilir henüz yürümediyse oturduğu yerden eğlenmesini ve öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

  • Bez Aktivite Kitabı

Bebekli her evin favori parçalarından olan bez aktivite kitapları ile bebeğinize erken yaşta kitap merakını aşılayabilirsiniz. Bebekler için haşır haşır ses çıkararak merak uyandırmayı başaran bu kitapların bazılarında ekstra dikkat çeken çıngırak veya diş kaşıyıcı gibi bebeklerin en çok ilgi duydukları parçaların eklenmiş olduğu versiyonları da mevcuttur.

  • Müzik Aletleri

Erken diye düşünmeyin. Bebeğinizin yeteneği ve ilgi alanları ilk 3 yılda belirginleşir. Ona alacağınız küçük bir gitar, piyano veya davul belki de onun gelecekteki müzik hayatının ilk temelleri olacaktır. Minicik elleriyle tuttuğu müzik aletinden çıkan seslere verdiği ilk tepkileri videoya almayı unutmayın.

  • İç İçe Geçen Küpler

Bebeğinizin boyut algısını ve el becerisini geliştirdiği bu renkli küplerle birlikte çok eğlenebilirsiniz. Üst üste koyup kule yapabilir, iç içe geçirdiğiniz kutuları bebeğinize vererek nasıl dışarı çıkarmasını gerektiğini büyük bir kaşif gibi anlamaya çalışmasını keyifle izleyebilirsiniz. O kutuları birbirinin içinden çıkartmaya başardığı andaki gururlu yüz ifadesini gördüğünüzde inanın çok şaşıracaksınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top