Close

Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu

Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu

Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu

Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu hakkında konuşacağız. Kendi profesörün ol. Evde sıkıldıysanız veya yabancı bir ülkeyi ziyaret etme ve kendinizi kültüre sokma hayalleriniz varsa, kendi başınıza yeni bir dil öğrenmenin mümkün olup olmadığını merak etmeye başlayabilirsiniz.

Yabancı dil öğrenmenin faydaları derindir. Çalışmalar, başka bir dil öğrenmenin beyin fonksiyonunu, konsantrasyonunu ve hafızasını geliştirebileceğini göstermektedir. Ve bir çalışma bile beyninizin yaşlanma hızını yavaşlatabileceğini ima ediyor. Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu için okumaya devam edin.

Örneğin, evde bir dil öğrenme sürecini kolay ve rahat hale getiren, giderek artan sayıda etkili ücretsiz dil öğrenme uygulamaları da vardır. Resmi bir sınıfa adım atmanıza bile gerek yok, tüm dersleri kanepenizin rahatlığında kendiniz alabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı diller doğal olarak diğerlerinden daha zordur. Bu süreçte ise yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu sizlere yardımcı olacaktır.

Sonuçların bu kadar hızlı olmasını beklemeyin. Akıcılığa hâkim olmak çok sabır, pratik ve tekrarlama gerektirir. Aslında konuştuğumuz uzmanlar, anadili İngilizce olan İspanyolca ve Fransızca konuşuyorsanız öğrenmesi en kolay dillerin bile sırasıyla 24 ila 30 hafta sürdüğünü tahmin ediliyor. Arapça, Çince ve Japonca gibi daha karmaşık dilleri kavramak 88 hafta kadar sürebilir.

En iyi başarı şansı için aşağıdaki uzman stratejileri bulunan yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu listesini uygulayın.

Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu
Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu

Kendi başınıza yabancı dil nasıl öğrenebilirsiniz?

Kendi başınıza yabancı dil nasıl öğrenebilirsiniz? Sizlere bu konuda yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu listesi sunacağız. Unutmayın ki her şeyin başı istemek ve inanmak. Yeni bir yabancı dil öğrenebilirsiniz. Bu haftalarca, yıllarca sürebilir. Ancak başarırız. İstikrarlı bir şekilde hedefimize ulaşmak için hiç vazgeçmeden devam edersek, çalışmalarımıza düzen eklersek elbette eninde sonunda başarırız. Şimdi bakalım kendi başınıza yabancı dil nasıl öğrenebilirsiniz?

Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu
Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu

Hemen atla!

Fazla kafana takma. Sadece deneme yapıyorsanız, ücretsiz bir uygulama indirin. Buna bağlı kalırsanız her zaman yükseltebilirsiniz. Yeni bir şey, özellikle de bir dil öğrenmeye başladığınızda bunalmış hissetmek kolaydır. Unutmayın: her şeyi hemen anlamayacaksınız, ancak beyniniz dil öğrenimi için yaratıldı. Ona şans vermeye devam et ve yakında kodu kıracaksın.

Temel bilgilerle başlayın.

Kulağa açık gelse de başlamanın en iyi yolu temelleri olan bir temel oluşturmaktır. ”Merhaba” demenin, en yaygın fiillerin, en önemli sıfatların ve nasıl sayılacağına odaklanın. Birçok uygulama atlamanıza ve dersleri seçmenize izin verse de müfredatı amaçlandığı gibi izlerseniz başarı görme olasılığınız daha yüksektir.

Kelimeleri söyle.

Kendi başınıza bir dil öğrenmeye çalışmanın en zor yönlerinden birisi konuşmaktır. Bir dilin sözlerini okumak inkâr edilemez derecede önemlidir, ancak o zaman insanların gerçekte nasıl ses çıkardığını öğrenmezsiniz. Anadili konuşanları dinleyerek ve sesleri kendiniz uygulayarak öğrenmenizi tamamlayın. Bazı uygulamalar bunu tekrarlama görevleriyle teşvik eder. Podcast’leri dinlemek ve TV ve film izlemek de öğrenme için harika takviyeler olabilir.

Ama beynini aşırı yükleme.

Aşırı öğrenmenin çok etkili olmadığını öğrenmek gerekir. Kelime dağarcığınızı uzun süreli belleğinize düzgün bir şekilde aktarabilmeniz için öğrenmenizi yavaşlatmak başarının anahtarıdır. Günde 15 dakika çalışmak, konuşkan olmak için en iyi stratejinizdir. Sıkıştırmakta sorun yaşıyorsanız, markette sırada beklerken veya hızlı bir ders için sabah sosyal medya kaydırmanızı değiştirirken olduğu gibi beklenmedik molalar sırasında zamanı sığdırmaya çalışın. Her gün sadece küçük bir sürede ne kadar öğrenebileceğinize şaşıracaksınız.

Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu
Yeni bir dil öğrenmek için 8 ipucu

Ve tutarlı ol.

Dil öğreniminin devam etmesi için dersler arasında birkaç günden fazla olmamak kaydıyla düzenli olarak pratik yapmanın önemli olduğunu aklınızdan çıkartmayın. En iyi sonuç için günde en az 30 dakika, haftada dört ila beş gün önerilir. Yardımcı olursa, her gün aynı saat için kendinize bir hatırlatıcı ayarlayın.

Önceki dersleri gözden geçirmeyi unutmayın.

Gözden geçirmenin yeni şeyler öğrenmeye kıyasla bir angarya olabilir. Ancak, bazı süslü cümleleri ezberlemek yerine gerçekten yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız, yaptıklarınızı gözden geçirmeniz gerekir. “Bunu yapmak, öğrendiklerinizi unutmamanızı ve ilerlemenize dayandığınızı garanti eder.

Ve gerçek insanlarla pratik yap.

Öğrenmenin anahtarları, dili yeni bağlamlarda tekrarlamak ve uygulamaktır. Bunlar, yeni bilgilerle zaten bildikleriniz arasında bağlantılar kurmanıza yardımcı oluyor. Ancak yazılım, yalnızca akıcılık umuyorsanız sizi bu kadar uzağa götürebilir. Canlı etkileşimli sanal özel ders sunan bir dil öğrenme çözümü arayın. Ya da daha iyisi, pratik yapabileceğiniz bir arkadaş veya aile üyesi. Bu sizi dilin önüne çıkarır ve kelimeleri ve dilbilgisini yeni yollarla görmenizi sağlar.

Son olarak, sabırlı olun.

Öğrenirken yapabileceğiniz hatalara odaklanmak yerine, tutarlı uygulamadan elde edilen başarıları kutlayın. Başaracaksınız! Sabırlı ve istikrarlı olmalısınız!

scroll to top