Close

Canon EOS R3 incelemesi

Canon EOS R3 incelemesi

Canon EOS R3 incelemesi

Canon EOS R3 incelemesi için hazırsak başlayalım. Eski ve yeninin güçlü bir karışımı olan EOS R3, şimdiye kadar yapılmış en iyi spor ve vahşi yaşam kameralarından biri olacak şekilde şekilleniyor. Eski okul gövdesinin içinde yeni bir yığılmış sensör, araç takip otomatik netleme ve etkileyici 6K video becerileri de dahil olmak üzere en son teknoloji bulunuyor.

Mükemmel değil ve Sony A1, EVF gibi bazı alanlarda bunu aşıyor, ancak başka hiçbir kamera geleneksel DSLR cazibelerini yeni nesil aynasız teknolojiyle EOS R3 ile aynı şekilde birleştirmiyor. Canon EOS R3 özellikleri nelerdir?

Artıları

 • Yeni sensör ciddi hızın kilidini açıyor
 • Profesyoneller için tanıdık tasarım
 • Güçlü AF özellikleri ve kontrolleri
 • Etkileyici video özellikleri

Eksileri

 • Aynasız bir kamera için büyük
 • EOS R5’ten EVF iyileştirmesi yok
 • Bazı snappers için çok düşük çözünürlüklü

Canon EOS R3 incelemesi yapıyoruz! Canon’un aynasız fotoğraf makinelerinin geleceğine bir göz atmak istiyorsanız, Canon EOS R3’e bir göz atın On yıl öncesine ait bir DSLR gibi görünebilir, ancak içinde şimdiye kadar yapılmış en gelişmiş spor ve vahşi yaşam kameralarından biri.

Canon, EOS R3’ün Canon EOS R5 (daha küçük aynasız çok yönlü) ve Canon 1D X Mark III (tıknaz amiral gemisi DSLR) arasında oturduğunu söylüyor. Pratikte, bu ikisinin bir kombinasyonu ve ikincisinin aynasız halefidir. Ancak Canon, mevcut teknolojisini EOS R3 ile yeniden paketlemedi. Bir dizi yeni teknolojinin, özellikle de yeni bir 24.1 MP arkadan aydınlatmalı yığılmış CMOS sensörünün bayrak taşıyıcısıdır.

Bu sensörün yığılmış tasarımı, Sony A1 gibi Sony kameralarınkiyle örtüşüyor ve R3’e 30 fps ham seri çekim ve videoda minimum panjur üretebilen mırıldanan bir fotoğraf motoru sunuyor. Profesyonel bir spor kamerası için alışılmadık bir şekilde EOS R3, dahili olarak 6K raw video çekebilme özelliği ve eklemli bir dokunmatik ekran gibi video muamelelerini de paketliyor.

Canon’un SLR’LERİNDE 1990’larda gördüğümüz ‘Eye Control AF’ sisteminin modern bir enkarnasyonu bile var, bu da odak noktalarını sadece vizörden bakarak seçmenize izin veriyor.

Canon EOS R3 incelemesi için okumaya devam et. Canon EOS R3’ün yalnızca gövde fiyatı 5.999 $ / 5.879 £ / AU 8.599$ olacak. Beklendiği gibi, bu, Sony A1’in lansman fiyatından (6.500 $ / £6.499 / AU$10.499) ve Canon EOS 1D X Mark III’ün fiyatından daha düşük olmasına rağmen, çoğu amatör snapper’ın ötesinde olacak bir pro-seviye fiyat etiketi.

Bir tane almak için para biriktiriyoruz? Canon, EOS R3’ü Kasım ayından itibaren satın alabileceğinizi söylüyor, ancak o zaman ne kadar stokun mevcut olacağı henüz belli değil. EOS R3’ün gecikmeli duyurusu ile satış tarihi arasındaki iki aylık boşluktan dolayı küresel çip sıkıntısının en azından kısmen sorumlu olabileceğinden şüpheleniyoruz, ancak kameranın fiyat etiketi büyük bir satıcı olma ihtimalinin düşük olduğu anlamına geliyor.

Canon EOS R3 incelemesi
Canon EOS R3 incelemesi – Canon EOS R3 incelemesi

Canon EOS R3 özellikleri

Canon EOS R3 özellikleri nelerdir? Şimdi bu devasa canavara birazcık daha yakından bakalım istiyoruz. Tasarımını ve iç dizaynından yapısına kadar Canon EOS R3 özelliklerini derinlemesine inceleyelim. Biz hayran kaldık. Bakalım sen ne diyeceksin? Görelim. İşte Canon EOS R3 özellikleri.

Dizayn

 • Canon EOS 1D X Mark III’ün daha küçük ve daha hafif bir versiyonu
 • Süper net, tamamen eklemli 4,1 milyon noktalı dokunmatik ekran
 • Canon EOS R5 ile aynı elektronik vizör (EVF)

Canon bunu asla böyle tarif etmeyecek, ancak Canon EOS R3, Canon EOS 1D X Mark III spor dslr’sinin aynasız eşdeğeridir. Bu, Sony A1’den (yerleşik bir tutamağa sahip olmayan) daha büyük, ancak DSLR kuzenlerinden daha küçük olduğu anlamına geliyor. Canon EOS R3 özellikleri nelerdir?

Eldeki EOS R3, 1D X Mark Iıı’ten oldukça hafif, 822 g ağırlığında (veya bir kart ve batarya ile 1 kg’ın biraz üzerinde). Bu, spor balıkçılarının dikenlerini memnun edecek 400 g’ın üzerinde büyük bir ağırlık tasarrufu. Boyut farkı daha az fark edilir, EOS R3 1D X Mark III kadar uzun veya geniş değil, biraz daha derin.

Canon EOS R3 özellikleri nelerdir? EOS R3’ü Canon EOS R5 gibi daha küçük modellere kıyasla profesyonel bir spor kamerası olarak öne çıkaran şey, yapı kalitesi ve dahili pil tutuşu. Magnezyum alaşımlı bir gövdeye sahiptir ve bu da onu Canon’un şimdiye kadar yaptığı en zorlu aynasız fotoğraf makinesi yapar.

EOS R3, 1D X Mark III ile aynı seviyede hava koşullarına dayanıklıdır, ancak Canon’un bombaya dayanıklı DSLR’Sİ ile aynı aşırı sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmamıştır; Sonuçta, bu yerleşik portre tutuşunun gösterdiği gibi, ağırlıklı olarak bir spor kamerasıdır. Aynı zamanda EOS-1D X Mark III ile aynı LP-E19 bataryayı kullanıyor ve bu batarya Canon EOS R5’in LP-E6NH bataryasınınkinden yaklaşık üçte bir daha yüksek kapasiteye sahip.

Canon, EOS R3’ü pro DSLR’LERİNDEN gelenler için mümkün olduğunca rahat bir şekilde tanıdık hale getirmeye çalıştı. Arkadaki 1D X Mark III’ün mini ekranına yer yok, ancak arka düğmelerinin çoğu bu kamerada olduğu gibi aynı yerde ve aynı zamanda 2020’de bu DSLR’DE piyasaya sürülen Akıllı Denetleyiciye sahip.

Bu dokunmaya duyarlı otomatik netleme düğmesi, baş aşağı bir bilgisayar faresi gibidir ve otomatik netleme noktanızı çerçevenin etrafında hızlı bir şekilde hareket ettirmenizi sağlar. Fotoğrafçılar arasında görüş ayrılığı yaratırken, Canon’un pro snapper’larından EOS R3’te tutmak için yeterince iyi geri bildirimleri olduğu açık ve portre çekimlerinde de ekstra bir Akıllı Kontrol düğmesi var. Bu değiştirilmiş otomatik netleme düğmesinin hayranı olmayanlar, geleneksel, tırtıllı otomatik netleme joystick’lerini de kullanabilirler.

Canon EOS R3 özellikleri nelerdir? Canon EOS R3 aynasız bir fotoğraf makinesi olduğu için şirketin spor DSLR’LERİYLE arasında doğal olarak bazı farklılıklar var. En belirgin iki tanesi vizörü ve arka ekranı. Canon, EOS R3’ün Canon EOS R5 ile aynı elektronik vizöre (EVF) sahip olduğunu doğruladı, bu da 5.67 fps yenileme hızı ile 120 milyon noktalı bir ilişki olduğu anlamına geliyor.

Canon EOS R3 incelemesi
Canon EOS R3 incelemesi – Canon EOS R3 incelemesi

Otomatik odaklama

 • Yeni Göz Kontrolü AF modu odağı evf’de baktığınız yere taşır
 • AF takibi artık insanlar ve hayvanlarla birlikte araçları da içeriyor
 • – 7.5 ev’ye kadar geliştirilmiş düşük ışık odaklaması

Canon ve Sony arasındaki büyük aynasız fotoğraf makinesi savaşında, ana savaşlardan biri otomatik netleme ve EOS R3, Canon fotoğraf makineleri için yeni AF zeminini kırıyor. Canon EOS R5 modelinde olduğu gibi Dual Pixel CMOS AF II sistemine sahip ancak bu sefer birkaç fark var.

İlk olarak Canon, EOS R3’ün odaklama açısından “bugüne kadarki en hızlı EOS R serisi fotoğraf makinesi” olduğunu iddia ediyor ve R5’i 0,03 saniyede odaklama yeteneği ile 0,05 saniyeye kıyasla geride bırakıyor. Bu tür küçük farklılıklar gerçek dünyadaki çekimlerde çok az şey ifade ediyor, ancak R3’ün bu faturaya uyup uymadığını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Canon EOS R3 özellikleri nelerdir? EOS R3 aynı zamanda ‘araç takip’ otomatik odaklama moduna sahip ilk Canon fotoğraf makinesi. Bu, Olympus OM-D E-M1X modelinde daha önce gördüğümüz bir şey ve R3’ün modu, ralli arabalarına, motosikletlere ve açık kokpitli F1 araçlarına odaklanarak kompozisyona konsantre olabilmeniz için kameranın Akıllı Konu Algılama AF sistemine benzer şekilde çalışıyor.

Canon EOS R5’e göre AF performansında son gelişme biraz daha iyi düşük ışık performansı. Canon, EOS R3’ün-7.5 EV gibi düşük ışık koşullarında (minimum ay ışığına sahip bir gece sahnesi düşünün) odaklanabileceğini söylüyor; bu da EOS R5’in -6 ev’in en düşük seviyesinde bir gelişme. Bu rakamların her ikisinin de ISO100’DE bir f/1.2 objektifle çekim yapmaya dayandığını unutmayın, bu da onu daha teorik bir odaklama sınırı haline getiriyor.

Canon EOS R3 özellikleri nelerdir? Kısacası, kameranın vizörde nereye baktığınızı algılamasını ve otomatik netlemeyi çerçevedeki o noktaya taşımasını sağlar. Buradaki fikir, hızlı hareket eden senaryolarda, bunun manuel kontrolleri kullanmaktan daha hızlı olacağı ve pozlamanızı veya kompozisyonunuzu ayarlamaya konsantre olmanıza izin vermesidir.

Canon, sistemin şirketin tıbbi bölümünde kullanılan teknolojiden uyarlandığını ve gözünüzü izlemek ve bu bilgileri sensöre yerleştirmek için vizörde sekiz adet düşük güçlü LED kullandığını söylüyor.

Canon EOS R3 incelemesi
Canon EOS R3 incelemesi – Canon EOS R3 incelemesi

Teknik özellikler ve performans

 • Yeni 24.1 MP arkadan aydınlatmalı yığılmış CMOS sensör
 • Elektronik obtüratörlü 30fps seri çekim (raw veya JPEG)
 • Mekanik deklanşör ile sadece 12fps sürekli çekim

Canon EOS R3 özellikleri nelerdir? Canon EOS R3’ün en önemli özelliği yeni 24.1 MP sensörü. Bu, Sony tarafından yapılacağına dair daha önceki söylentilere rağmen, Canon tarafından hem tasarlandı hem de üretildi. Bu, büyük Canon vs Sony aynasız savaşı bağlamında dikkat çekicidir, ancak daha da önemlisi bu aynı zamanda Canon’un ilk ‘yığılmış’ sensörüdür. 

Sony, katmanlı yapısı fotositlerin arkasında daha karmaşık devrelerin oluşturulmasına izin veren yığılmış tam çerçeve sensörlere öncülük etti. Sonuç, daha yüksek veri okuma hızlarıdır ve bu da daha hızlı seri çekim hızları ve videoda daha düşük ‘kepenk’ gibi avantajlar sağlar. Ve bu kesinlikle EOS R3’te olduğu gibi görünüyor.

Sony A1’in 30fps’de 50MP fotoğraf çekebildiği bir dünyada EOS R3’ün 24.1 MP çözünürlüğü hayal kırıklığı yaratabilir. Ancak, fotoğraflarınıza düzenli olarak çok fazla kırpmadığınız sürece, çoğu fotoğrafçı ve geçimlerini 20.1 MP Canon EOS 1 DX Mark III’e sabitleyen profesyoneller için bu fazlasıyla yeterli.

Canon EOS R3 incelemesi
Canon EOS R3 incelemesi – Canon EOS R3 incelemesi

Video Özelliği

 • Dahili olarak 6K/60p raw video çekebilme
 • Ayrıca aşırı örneklenmiş 4K/60p video ve 4K/120p yavaş çekim çekiyor
 • Yüksek kare hızlarında altı saate kadar normal video veya 1,5 saate kadar çekim yapabilir

Canon EOS R3 özellikleri nelerdir? Canon, EOS R3’ün tam lansmanına kadar olan video güçleri konusunda nispeten sessizdi,ancak bir dipnottan çok uzaklar. Aşırı örneklenmiş 4K/60p video ile dahili olarak (sensörün tam genişliğini kullanarak 6K/60p’de) ham video çekebilen güçlü bir hibrit kameradır.

Aşırı örneklenmiş videonun yararı, daha fazla ayrıntıya ve daha az gürültüye sahip olma eğiliminde olmasıdır, bu nedenle tam bir test sırasında nasıl performans gösterdiğini görmek için sabırsızlanıyoruz. Teorik olarak, EOS R3’ün videosu da bu yeni yığılmış sensör sayesinde çok az panjura sahip olmalı. Canon EOS R3 özellikleri nelerdir?

6K raw’da çekim yaparken, dinamik aralıktan ödün vermeden nispeten yönetilebilir dosya boyutları üretmesi gereken CRM (Cinema Raw Light) biçiminde çekim yapmayı tercih edebilirsiniz. Renk greyderleri ayrıca, dövülebilir 10 bit dosyalar için C-Log 3 formatı desteğini görmekten memnuniyet duyacakken, ürün yazılımı düzeltmelerinden önce Canon EOS R5’i rahatsız eden aşırı ısınma sorunlarının EOS R3 ile ilgili bir sorun olma olasılığı daha düşük.

Bunun nedeni kısmen R3’ün gövdesinde bileşenlerini yaymak için daha fazla yer olması ve ayrıca daha düşük çözünürlüklü sensörü olmasıdır. Canon, standart kare hızlarında çekim yaparken bir seferde altı saat (yeterli meyve suyunuz olduğunu varsayarak) ve yüksek 120p modunda 1,5 saate kadar çekim yapabileceğinizi iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Leave a comment
scroll to top